Güncel

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı İçin Gerekli Evraklar? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar? Bakıcı Maaşı Sorgulama?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar?

2022 yılı içerisinde, asgari ücret, memur maaşları, engelli maaşları, yaşlılık vb. tüm maddi kazançlar üzerinden belirli miktarlarda artışlar gerçekleştirilmiştir.

Bu artışlar içerisinde bakıcı maaşı da dahildir. Bakıcı maaşları, engelli olan, hayatlarını tek başına yaşamakta zorluklar çeken hastalarımız, başkalarının desteği olmadan kişisel bakımlarını, öz bakımlarını yapamayan vatandaşlarımızın yanında bulunan, onların yaşam kalitelerini yükseltebilmek ve işlerinde kolaylık sağlayabilmek adına çalışan, bakımlarını üstlenen vatandaşlara verilen maaştır. 

Bakıcı maaşı ne kadar oldu? 2022 yılının son aylarına gelmekle beraber güncel olarak verilen tutar 3.340 Türk lirasıdır. Bakıcı maaşları sayesinde, engelli bireylerimizin ve bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızın ihtiyaçları giderilecek ve bakımını üstlenen kişilerin de ayırdıkları vakit, emek ve fedakarlıkların da karşılığı, çalışma güçlerinden bıraktıkları kayıplar maaş şeklinde ödenmiş olacaktır. Ne engelli bireyimiz bu sayede mağdur kalacak ne de bakım için üstlenen kişi de mağdur kalacaktır.

Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Bakıcı maaşı, hastalığı olan bireylerimize, fiziksel, zihinsel vb. engeli bulunan vatandaşlarımıza, kendi başlarına ihtiyaçlarını karşılayamayan, karşılaması mümkün olmayan, iyileşme gibi durumları olmayan, temel ihtiyaçlarını ve özbakımlarını başkası olmadan yapabilmesi zor ve imkansız olan vatandaşlarımızın bakımlarını üstlenen, onlara yardım ve destekte bulunan; öz veya üvey aile üyeleri fark etmeksizin mahkeme kararı ile bakım yaptığını kanıtlayan ve yapacak olan kişilere verilir. 

Bakıcı Maaşı Başvurusu?

Bakıcı maaşına başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız, sağlık kurulları tarafından tam teşekküllü hastanelerdeki doktorların kontrolleri ile onaylanmış olan engelli raporunu alarak, bağlı bulundukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Sağlık raporunun en az yüzde kırk olması gerekmektedir. Sağlık raporu olmayan bireylerin engelli maaşı alması mümkün değildir. 

Bakıcı Maaşı İçin Gerekli Evraklar?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Bakıcı maaşı için başvuruda bulunacak olan bireylerin, başvuru esnasında bulundurmaları gereken birtakım evraklar olacaktır. Bu evraklar;

  • Engelli bireyin TC. kimlik kartı ve fotokopisi
  • Bakımı üstlenen kişinin TC. kimlik kartı ve fotokopisi
  • Engelli bireye ait vesikalık fotoğraf
  • Gelir durumunu beyan eden belge
  • İşsizlik durumu var ise belirten belge
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik veya muhtaçlık belgesi
  • Sağlık kurulları tarafından alınan en az yüzde kırklık engelli raporu

Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Yukarıdaki evraklar ile başvuruda bulunan bireylerimiz, başvurularının onaylanması sonucundaki ilk ay bakıcı maaşlarını alabileceklerdir.

Bakıcı maaşları, başvuru sırasında sizlere verilen, anlaşmalı banka olan Ziraat Bankası hesabınıza yatacaktır. Bakıcı maaşları, her ayın on beşi ile ay sonuna kadar hesaplarınıza yatacaktır.

Bakıcı Maaşı Sorgulama?

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? Bakıcı Maaşı Kimlere Verilir? Bakıcı Maaşı Başvurusu? Bakıcı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Bakıcı maaşı alan bireylerimiz, bakıcı maaşlarını, her ayın on beşi ile ay sonuna kadar olan dönem üzerinde, Ziraat Bankası hesapları üzerinden inceleyerek kontrol edebilirler.

Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de maaşınızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden bakıcı maaşı sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili başlıklar;

Engelli maaşı 2022

Yaşlılık maaşı!

Cumhurbaşkan’dan engellilere müjde!

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // TİKTOK /// İNSTAGRAM /// news.google.com///


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu