Sosyal Hak ve Yardımlar

Bakım Hizmetleri Kalite Standartları Çalışmalarında Yeni Dönem!

“Önce insan” ilkesi odağında ve “Engelli Kişilerin Haklarına İlişkin Sözleşme” ve “Birleşmiş Milletlerin Yaşlı İlkeleri ”doğrultusunda; “Hak Eksenli” bir bakış açısıyla engelli ve yaşlı bireylere bakım hizmeti sunan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan KOÇ’un başkanlığında düzenlenen toplantıda  “Bakım Hizmetleri Kalite Standartları” masaya yatırıldı.

Bu çerçevede bakım hizmetine ihtiyaç duyan engelli ve yaşlı bireylerin memnuniyetini, isteklerini, mahremiyetini, bakım alan ve bakım verenin güvenliğine önem veren anlayışla hazırlanan “Bakım Hizmetleri Kalite Standartları” değerlendirildi ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde yenilenmesi gündeme getirildi.

Bu kapsamda 2014 yılında yayımlanan “Bakım Hizmetleri Kalite Standartları Kitabı”  ve 3 ilde yapılan pilot uygulamalara dair sonuçlar değerlendirildi ve puanlama sistemi ele alındı.

Bakım Hizmetleri Kalite Standartlarına yönelik çalışmaların, 2019-2020 döneminde Bakım Hizmetleri Kalite Standartları Kitabının revizyonu, puanlamanın yeniden değerlendirilmesi, pilot il uygulamaları, usul ve esaslara yönelik mevzuat çalışmaları, eğiticilerin eğitimi, konuya ilişkin altyapının yeniden oluşturulması ve ödeme sisteminin kalite standartları puanlamasına bağlanarak devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: eyh.aile.gov.tr


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu