Güncel

BM’den korkunç uyarı: Binlerce kişi enkaz altında olabilir!

Birleşmiş Milletler (BM), su, elektrik, gıda ve ilaç olmazsa Gazze'de binlerce kişinin öleceği uyarısında bulundu. Gazze saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 220 artarak 2 bin 670'e yükseldi.

BM’den korkunç uyarı: BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Griffiths, “Gazze’nin üzerinde ölüm hayaleti dolaşıyor.” ifadelerini kullandı.

“Su, elektrik, gıda ve ilaç olmazsa binlerce kişi ölecek.” uyarısında bulunan Griffiths, bunun gerçek durum olduğunun altını çizdi.

BM’den korkunç uyarı: Binlerce kişi enkaz altında olabilir!
BM’den korkunç uyarı: Binlerce kişi enkaz altında olabilir!

BM’den korkunç uyarı: GAZZE’DE ÖLENLERİN SAYISI ARTIYOR

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 220 kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.

Buna göre, 7 Ekim’den bu yana aralıksız süren yoğun bombardımanın 9’uncu gününde Gazze’deki toplam can kaybı 2 bin 670’e yaralı sayısı da 9 bin 600’e ulaştı.

BM’den korkunç uyarı: “1000’DEN FAZLA KİŞİ ENKAZ ALTINDA”

BM’den korkunç uyarı; Filistin Sivil Savunma Müdürlüğü yetkilisi Muhammed el-Muğayyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de enkaz altında hala hayatta olan kişilerin bulunduğunu söyledi.

Muğayyar, İsrail’in Gazze’de sivillerin yaşadığı 2 bin 180’den fazla binayı doğrudan hedef aldığını belirtti.

İsrail saldırılarının kurtarma çalışmalarını tehlikeye attığını söyleyen Muğayyar, “Ekiplerimiz, enkaz altında 1000’den fazla kişinin bulunduğunu öngörmekte.” dedi.

Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini belirtilen Muğayyar, kısıtlı teçhizat ve imkan ile çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Muğayyar, enkaz altında hala hayatta olanların veya cenazelerin çıkarılması için acil uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Filistin’e çifte standart uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Muğayyar, depremlerin vurduğu ülkelerde olduğu gibi Filistin’e de uluslararası yardım yapılması gerektiğini dile getirdi.

İsrail’in kendilerini de hedef aldığını aktaran Muğayyar, uluslararası kanunlara göre insani yardımda bulunan kişilerin korunması gerektiğine işaret etti.

SDREROT’TAN TAHLİYELER SÜRÜYOR

İsrailli yetkililer, Sderot’taki bir okula otobüsler getirerek, yüzlerce Yahudi yerleşimciyi ülkenin orta ve kuzeyindeki otellere ve evlere nakletti. Otobüslerle nakledilen Yahudi yerleşimci sayısı ise bilinmiyor. İsrail, gazetecilere Yahudilerin bölgeden çıkışını görüntülemeleri çağrısında bulundu.

The Jerusalem Post’un haberine göre, bölgedeki 30 bin kişilik nüfusun çoğu şimdiden evlerini terk etti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in sivilleri hedef almasına tepki olarak Sderot’un roketlerle bombalandığı belirtilmişti.

Gazze Şeridi’nden onlarca roketin düştüğü Sderot, Kassam Tugayları’na bağlı unsurların 7 Ekim’deki sızma operasyonunun ardından İsrail ordusuyla yoğun çatışmalara sahne olmuştu.

Yaklaşık 31 bin nüfuslu sınır kenti Sderot’un Belediye Başkanı Alon Davidi 11 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail hükümetine çatışmalar nedeniyle şehrin tüm sakinlerini organize bir şekilde tahliye etmesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail hükümeti de Gazze’den roket saldırılarına maruz kalan bölgeyi boşaltma kararı almıştı.

İSRAİL, GAZZELİLERİ YERİNDEN ETMEK İÇİN SULARI KESTİ

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sivil nüfusun güneye “itilmesini” sağlamak amacıyla Gazze Şeridi’nin güneyinde su tedarikinin yeniden başlayacağını bildirdi.

Katz, açıklamasında, “Gazze Şeridi’nin güneyinde suların açılması kararı, sivil nüfusun Gazze Şeridi’nin güneyine itilmesi sonucunu doğurmanın ve elektrik, su ve yakıt alanlarında Gazze’ye yönelik genel kuşatmanın sıkılaştırılmasını mümkün kılmanın yanı sıra İsrail ordusunun (IDF) Nazi Hamas altyapısına operasyon yapmasını ve bu altyapıyı yok etmesini kolaylaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

HAMAS, YAHUDİ YERLEŞİM YERLERİNİ VURDU

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, telegram kanalı üzerinden yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’ndeki saldırılara yanıt olarak Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Şalumi ve Nahariye Yahudi yerleşim birimleri ile çevresini 20 füzeyle vurduğu kaydedildi.

“DURUMU SONSUZA DEK DEĞİŞTİRECEK BİR SAVAŞ OLACAK”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, abluka altındaki Gazze sınırı yakında yer alan bölgelerde incelemelerde bulundu.

Gallant, İsrail ordusunun Hamas’ı ortadan kaldıracağını söyleyerek, “Gazze’deki tüm tünellere ulaşacaklarını ve Filistinli grupların tüm üyelerini ortadan kaldırmadıkları sürece görevi yerine getirmemiş olacaklarını” dile getirdi.

Filistinli gruplarla İsrail ordusu arasındaki savaşa işaret eden Gallant, “Güçlü bir savaş olacak, ölümcül bir savaş olacak, kesin bir savaş olacak ve durumu sonsuza dek değiştirecek bir savaş olacak.” ifadelerini kullandı.

GAZZELİLER “GÜVENLİ YOLDA” BOMBALARIN HEDEFİ OLDU

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kentleri, 9 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor.

İsrail, gösterdiği rota boyunca kuzeyden güneye doğru ilerleyen sivil konvoyu 13 Ekim’de havadan vurmuş, saldırıda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 70 kişi hayatını kaybederken, 200’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Filistinliler, bombardımandan kaçan ailelerinin bombardımanda öldüğünü dile getirse de İsrail ordusu, uluslararası eleştirilere rağmen günlerdir Gazze’nin kuzeyindeki 1 milyondan fazla sivile evlerini boşaltmaları çağrısını sürdürüyor.

Gazze’deki Hamas’a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, konvoy saldırısının ardından AA muhabirine, “İşgalci İsrail ordusunun talebi üzerine kentin kuzeyinden güneyine doğru ilerleyen 3 konvoy, Salahaddin ve Er-Raşid caddelerinde İsrail katliamına maruz kaldı.” açıklamasında bulunmuştu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun, yollarda yerinden edilmiş insanlardan oluşan konvoyları ve onların yardımına giden ambulansları nasıl vurduğunu gösteren görüntüleri yayınlamıştı.

“İSRAİL HER YERDE ÖLDÜRÜYOR”

Filistinli Samih Ahid (44), “İsrail’in yerlerinden edilmiş insanlardan oluşan konvoyları vurduğunda bombardımandan mucizevi bir şekilde kurtulduk.” dedi.

Gazze Şeridi’nde güvenli bir yerin olmadığını vurgulayan Ahid, “İsrail ordusunun kuzeyi boşaltma talebi üzerine taşıyabildiğimizi taşıyıp kaçtık. Yolda ordu, konvoyu hedef aldı, onlarca kişiyi öldürdü ve yaraladı.” dedi.

Ailesiyle birlikte yürüyerek Gazze kentinin orta kesimlerine gelen Filistinli Hind ed-Dali (34) de “Korku içinde yaşıyoruz, her yerde bombardıman var. Akrabalarımız olan bazı aileleri kaybettik. İsrail her yerde öldürüyor.” dedi.

Korku ve endişe içerisinde olan 12 yaşındaki Filistinli Mahmud Mustafa ise “Kaçarken İsrail’in evleri ve mahalleleri bombaladığını gördüm, birçok yerde yaşam kalmadı.” diye konuştu.

Binlerce Filistinlinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinden merkeze doğru yer değiştirmesi, insani krizin daha da kötüleşmesine, su ve gıda sıkıntısına neden oldu.

Filistinli blog yazarı Semahir el-Hazendar Facebook’ta “Bugün sabah erken saatlerde siyah sürgün yolunu çocuklarımla yürüdük. El-Cela Caddesi’nden başladık, bombardıman nedeniyle yan sokaklara sapmak zorunda kaldık, gece duyduğumuz korkunç seslerin izlerini kendi gözlerimizle gördük.” paylaşımında bulundu.

“İNSANLARLA DOLU BİR EVE HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ”

Sokaklarının bombalanması ve evlerinin hasar görmesinin ardından ayrılmak zorunda kaldıkları eşiyle uzun uğraşlardan sonra Tayaran kavşağında buluştuklarını kaydeden Hazendar, şunları aktardı:

“Eş-Şafii bölgesine vardığımızda, neredeyse mucizevi bir şekilde, bizi Deyr el-Belah kentindeki varış noktamıza götürecek cesur bir şoför bulduk. Peki ne oldu dersiniz? Şehirde (güvenli bölgede) ilk duyduğumuz şey bomba sesi, aldığımız ilk haber ise yerinden edilmiş insanlarla dolu bir eve hava saldırısı düzenlendiğiydi.”

Filistinli Bessam Sami ise Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün evden çıkıp teyzemin yanına gittim. Yarım saat sonra bana şöyle dedi: ‘Ev senin evin. Çocuklarımla birlikte Deyr el-Belah’a gitmek istiyorum’. Ve teyzem Deyr el-Belah’a gittikten sonra şehit oldu.” ifadelerine yer verdi.

KATAR’IN YAPTIĞI HASTANE VURULDU

Katar tarafından kurulan Hamed Bin Halife Al Sani Rehabilitasyon ve Protez Hastanesi idaresi, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

İsrail’in hastanenin çevresine yönelik devam eden hava saldırısı sonucu hastanede ağır hasar meydana geldiği kaydedilen açıklamada, bu katliamların, toplu cezalandırmaların, misilleme amaçlı saldırıların yanı sıra sivilleri ve altyapıyı hedef alan saldırıların uluslararası insan haklarına yönelik ağır bir ihlal ve savaş suçu olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, hastanenin 2021’deki İsrail saldırısında da hasar aldığı aktarıldı.

Dünya standartlarında rehabilitasyon, fizyoterapi, protez ve işitme bölümüne sahip hastanenin, Gazze Şeridi’ndeki en önemli sağlık kurumlarından biri olduğu ifade ediliyor.

BIDAN’DAN ‘FİLİSTİNLİLER ACI ÇEKİYOR’ MESAJI

ABD Başkanı Joe Biden, ABD başkanlık makamına ait “POTUS” kullanıcı adlı X hesabından Filistin odaklı mesajı paylaştı.

Şimdiye kadar katı İsrail yanlısı tutumuyla dikkati çeken Biden, “Filistinlilerin çoğunun Hamas’ın korkunç saldırılarıyla bir bağlantıları olmadığını göz ardı etmemeliyiz. Filistinliler onlar (Hamas) yüzünden açı çekiyor.” açıklamasında bulundu.

Biden’ın mesajının altına paylaşım yapan X kullanıcıları, “Yön değişimi mi var?”, ” O zaman ne duruyorsunuz? İsrail’i durdurun”, “Buna rağmen İsrail için savaş gemisi yolluyorsunuz” tarzında farklı yorumlar yaptı.

HİZBULLAH, İSRAİL TANKLARINI VURDU

BM’den korkunç uyarı; Hizbullah Hareketi, sabah saatlerinden bu yana Lübnan üzerinden İsrail’e gerçekleştirdiği güdümlü tanksavar füze saldırılarına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, İsrail sınırı üzerinde yer alan Hanita yerleşim biriminde konuşlu İsrail’e ait “Merkava” tipi 2 tanka güdümlü tanksavar füzesi ile saldırı gerçekleştirildiği belirtilirken, olayda “bazı İsrail askerlerinin öldüğü, bazılarının ise yaralandığı” iddia edildi.

BM’den korkunç uyarı; Hizbullah açıklamasında, söz konusu saldırının İsrail bombardımanında ölen Lübnanlı gazeteci İssam Abdullah ile 2 Lübnanlı sivil için gerçekleştirildi ifade edildi.

BM’den korkunç uyarı: Öte yandan Hizbullah milislerinin sınırda İsrail’e ait 5 askeri noktaya silahlı saldırı düzenlediği belirtildi. Hizbullah’tan yapılan açıklamada, sınır üzerinde çatışmaların çıktığı ve İsrail’in Cel el-Alem, Birket Rişe, Ramya, Manara ve Abaad bölgelerindeki askeri noktalarına silahlı saldırılar düzenlendiği ifade edildi.

GAZZE FİLİSTİN ÇATIŞMALARI SON DAKİKA HABERLER…

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu