Güncel

Bu süreç bana ne öğretti

Bu süreç bana ne öğretti. Geçmiş program kayıtlarını dinliyorum. Bir uzman engelli psikolojisinden bahsediyor. Bu süreç bana ne öğreti. Bakış açısından söz ediyor.

Bende bu süreç bana ne öğretti onu anlatayım bir engelli çocuk doğduğunda ya hep ihmal edildi ya da ona o kadar çok odaklanıldı ki diğer kardeşler ihmal edildi. Okul sürecinde ailemiz bize baskı yapmadı neden çünkü engelliden zaten bir şey olmaz dedi. Çok şükür benim oğlum benim kızım şu olacak bu olacak gibi baskılar ve dayatmalarla karşı karşıya gelmedik. Ama sen okuma bakım ve engelli aylığı alalım senin adına araba alıp farklı şehirlerde sürelim baskısı geldi. 

Çalıştı Memur oldu engelli bazı aileler parasını yemek için onu evlendirmemeyi tercih etti. Ne öğretti bakım ve engelli aylıklarıyla yaşayıp iş arama tercihini sonlandıranları öğretti. 

 

Bir sabah herkes maaşını alırken bankanın sadece görmediğim için hesabıma para yatırmadığı ve biz her yere yazınca hemen işleri düzelttiğini öğrendik. Fakülte bitir sekte noterler ve bankalar tarafından cahil olarak görüldük. 

 

Ev ararken görmediğimiz anlaşılınca ev sahiplerinin nasılda vazgeçtiğini öğrendik. Evlenmek istedik ya sizin gibi görmeyen olsun ya da engeli farklı biri olsun dediler bizim gibi engelsizlerden uzak dur dediler engelsiz eşine yolda giderken kardeşin mi dediler vah yavrum sevap işliyorsun dediler. Neler öğrenmedi ki hocam dışlanmayı ötekileştirilmeyi ve bili mum ayrımcı uygulamaları öğrendik sorunun engelden değilde ön yargılardan bakış açısından kaynaklandığını öğrendik. Engellinin değil ’de bu toplumun eğitilmesi gerektiğini öğrendik hocam sağ olun bu süreç bize çok şey öğretti. Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

[zombify_post]


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu