belediye yardımları

Çankırı Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu

Çankırı Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu! Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Desteği! Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Desteği Alma Şartları Nelerdir? Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Destek Formu

Çankırı Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu

Elektrik fatura desteği, düzenli olarak sosyal yardım paketlerinden faydalanmakta olan ihtiyaç sahiplerine, verilen bir tür yardım desteğidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, programa başvurusu kabul edildiği halde Elektrik Tüketim Desteği alamamış olan ailelere yönelik çalışmalarını son hızla sürdüğünü halka bildirdi.

Çankırı Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu
Çankırı Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu

Bunun akabinde yardımlaşma alanında birçok çalışmaya imza atarak, dar gelirli ailelere her türlü desteği sağlayan Çankırı Belediyesi’nin elektrik yardım desteğinde de çalışmalar sürdürdüğü görüldü. Çankırı il sınırları içinde ikametgah eden dar gelirli aileler, Çankırı Belediyesi elektrik yardım başvurusu nasıl yapılır ve şartlar nelerdir sorularına ilişkin cevapları merak eder oldu.

Bu bağlamda muhtaçlık sınırı altında yaşayan gerçek ihtiyaç sahiplerinin herhangi bir kuruma giderek başvuruda bulunmasına gerek kalmayıp, kimlik kartı ile elektrik faturası eşliğinde PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır. Düzenli şekilde sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamınca aylık almaya yönelik verilen hak sahipliği devam etmekte olan bireylerin, sistem üzerinden kontrolü sağlandıktan sonra ödemeler hazırlanmaktadır.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf’larında kaydı bulunan vatandaşların Çankırı Belediyesi elektrik yardım başvurusunda bulunmasına gerek kalmadan, elektrik tüketim desteğinden faydalanma şansı bulunmaktadır. Daha önce hiç kaydı bulunmayan vatandaşlarınsa ikamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek, sosyal yardım hane kayıt talep formu doldurmaları gereklidir.

Bunun dışında, vatandaşlar elektrik yardım başvurusunu E-devlet üzerinden yapıp yapamayacaklarını da merak etmektedir. Elektrik yardım başvurusu maalesef E-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Elektrik yardımından faydalanabilmek için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli biçimde yardım alıyor olmanız pekâlâ yeterli olacaktır.

Elektrik yardım başvurusu direk şekilde e-devlet üzerinden yapılmamaktadır fakat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusuna ilişkin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal yardım başvurunuz onaylandığı takdirde otomatik şekilde elektrik yardımı almaya da başlamış olursunuz.

 Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Desteği

Çankırı Belediyesi elektrik fatura desteği için vatandaşların, kimlik kartları ve son döneme ait elektrik faturaları ile en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. Elektrik fatura desteği maalesef E-devlet üzerinden gerçekleşmemekte olup, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bu linke tıklayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurunuzu yapabilir, başvurunuz onaylandığı takdirde ise otomatik olarak elektrik fatura yardımı almaya başlayabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi elektrik yardım başvurusu için kimlik belgesi ile mesken elektrik faturasıyla beraber PTT şubelerine gitmek yeterlidir. Elektrik fatura desteği, ihtiyaç sahiplerinin faturalarına indirim olarak yansımaktadır. Yani kişiye nakit olarak herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Vatandaşlar elektrik faturaları kendilerine teslim edildiği takdirde PTT şubesine giderek indirimli fiyatlardan faydalanabilmektedir.

Geçen yıllarda olduğu gibi elektrik fatura desteği, hanede yaşam süren kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; 1-2 kişilik hanelere aylık 75 KW, 2-3 kişilik hanelere aylık 100 KW, 3-4 kişilik aileler için 125 KW ve son olarak 5 ve üstü aileler için ise, 150 KW elektrik indirimi uygulanmaktadır.

 Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Destek Formu

Elektrik desteğinden faydalanabilmek için, ilk olarak bir form doldurmanız gerekmektedir. Çankırı Belediyesi elektrik destek formu için, size en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Kimliğiniz ve son aya ait olan faturanız ile PTT şubesinde form doldurduktan sonra gerekli incelemeler yapılarak tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.

Elektrik fatura destek formu doldurulduktan sonra vatandaşlar bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacaklarına dair ayrıntılı bilgileri ALO183 veyahut da ALO144 Sosyal Destek Hattını arayarak alabilmektedir. Ayrıca ikametgah edilen yerdeki vakfa ait telefon numarasını arayarak da bu konuya ilişkin bilgiler alabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Elektrik Fatura Desteği Alma Şartları Nelerdir? 

Elektrik fatura yardımından faydalanabilmek için kişilere bazı şartlar sunulmuştur. Ancak bu şartları yerine getiren kişiler yardımdan yararlanabilmektedir. Çankırı Belediyesi elektrik fatura desteği alma şartları nelerdir? merak edenler için bahsedilecek olursa;

 Muhtaçlık sınırı altında dar gelirli ve yoksul şekilde yaşam sürmek,

 Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancın neredeyse asgari ücretin 1/3’ünü aşmaması,

 Eşi vefat ederek herhangi bir gelir kapısı olmayan dul kadınlar,

 Engellilik hali, kronik rahatsızlık çekmek, afetzedeler ve kısacası toplumun bütün muhtaç kısımları arasında yer almak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından engelli, yaşlı, dul, yetim, silikozis aylığı ya da gıda, erzak, yakacak, giysi, şartlı eğitim ile şartlı sağlık yardımı alan vatandaşlar otomatik olarak elektrik tüketim desteğinden faydalanabilmektedir. Ayrıca yukarıda yer alan şartların dışında kişilerden bazı belgelerde İstenmektedir. Bu gerekli belgeler ise;

 Kimlik kartı fotokopisi ile aslı,

 1 adet nüfus kayıt örneği,

 İkametgah belgesi,

 Muhtarlık tarafından alınan fakirlik belgesi,

SGK’dan alınan gelir düzeyi belgesi,

 Dul kadınların, eşlerine ait ölüm belgesi,

 Engelli durumu olan vatandaşların güncel engel raporu,

 Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için, sağlık kuruluşundan temin edilmiş sağlık raporu,

 Afetzede kişiler için mutlaka bilirkişi raporu,

 Son olarak mal mülk beyanına dair gerekli belgeler.

Ancak bu istenen belgeler kişinin içinde bulunduğu özel duruma bağlı olarak bazı değişkenlikler gösterebilmektedir.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu!

Devlet yardımları!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu