belediye yardımları

Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu

Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu!

Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu

Dondurucu kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelere bu mağduriyetlerini giderebilmeleri amacı ile verilen kömür yardımı Belediye, Kaymakamlık ve aynı zamanda valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunarak alınmaktadır.

Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu
Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu

Kömür yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma ihtiyaç duyan ailelere yapılan bir yardım türüdür.

Standart yaşam kalitesinin altında hayatını sürdürmekte olan vatandaşlara, her alanda yardımda bulunan Çankırı Belediyesi, kömür yardım başvurusu ile alakalı çalışmalarını da son hızla sürdürmektedir.

Kış ayının gelmesi ile beraber Çankırı’da yaşam süren dar gelirli vatandaşlar da, Çankırı Belediyesi kömür yardım başvurusu konusuna ilişkin detayları en ince ayrıntısına kadar merak etmektedir. Bu bağlamda izlenecek adımlar şu şekildedir:

Kömür yardımına başvuruda bulunabilmek için, ilk olarak adınıza yardım dosyası açtırmanız zorunlu bir husustur. Bu dosyayı bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurarak kolaylıkla açtırabilmeniz mümkündür.

Dosyanızı açtırdıktan sonra maddi durumunuzu ve hanenizin genel gelir düzeyini anlatacak şekilde bir dilekçe yazarak belediyenize başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Fakat kurumlarda zaten aktif bir dosyanız var ise, bunları inceleyebilir ve yeni bir dosyaya gerek kalmadan başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Belediyelerden kömür yardımı talebinde bulunmak için hizmet binasını ziyaret etmek yeterlidir. Hizmet binasını ziyaret ederek form doldurmanız mümkündür. Belediyeler genel olarak 14 ile 30 gün arasında başvuruları değerlendirerek sonuçlandırmaktadır.

Ancak kış aylarının daha rahat geçirilmesi açısından ihtiyaç sahiplerine sağlanacak olan kömür yardımı başvurusu sadece bunlarla sınırlı kalmayıp, E-devlet üzerinden de gerçekleşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Adana Belediyesi Elektrik Fatura Desteği

Yani, E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ sayfasından online şekilde yapabilirsiniz. E-devlet portalından işleminize hemen başlayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmanız yeterli olacaktır.

Başvuru da bulunduktan sonra başvuru sonucunuzun son durumunu öğrenebilmek için, E-devlet üzerinden başvuru ve sorgulama adımlarını takip ederek sonucu öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde, ALO153 Beyaz Masa Hattını arayarak da başvuru neticenizi kolaylıkla sorgulatabilirsiniz.

 

Çankırı Belediyesi Kömür Para Desteği

Çankırı Belediyesi kömür para desteği yardımından faydalanabilmek için, size en yakın konumda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip form doldurmanız gereklidir. Bunun ardından, başvurunuzun onaylanması halinde ilgili yardım miktarı PTT hesabınıza aktarılmaktadır. Ayrıca kömür para desteği bazı durumlarda kişinin Ziraat hesabına da yatabilmektedir.

Kömür para desteği her sene enflasyon durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterip, farklı farklı tutarlarda verilmektedir. 2022-2023 senesi için ise bu para miktarı 1600 TL olarak belirlenmiştir. Gerekli şartları barındıran tüm vatandaşlar, bir kereliğine mahsus olmak üzere kömür para desteğinden faydalanabilmektedir.

Kömür para desteği sadece tek seferliktir ve dondurucu kış aylarının gelmesi ile beraber ihtiyaç sahibi vatandaşların hesabına yatırılmaktadır. Gelecek yıllarda tekrardan bu destekten faydalanmak isteyen dar gelirli kişilerin tekrardan başvuruda bulunmaları şarttır.

 Çankırı Belediyesi Kömür Yardım Başvuru Formu

Çankırı Belediyesi kömür yardım başvuru formu içerisinde, ihtiyaç sahibi vatandaşların meslekleri, aylık giderleri, kazançları ve bunlarla beraber gelirlerine dair birtakım sorular bulunmaktadır. Kurumlar, bu sorular aracılığı ile yakacak yardımına muhtaç olan bireyleri tespit etmeyi hedeflemektedir.

Başvuru formu ile gerekli evraklar değerlendirildikten sonra, yardıma muhtaç aileler tespit edilerek kömür yardımı yapılmaktadır. Bu sebeple form gerçek beyanlar ile doldurularak, gerçek ihtiyaç sahiplerinin hakkı gasp edilmemelidir.

İlginizi Çekebilir  Adana Belediyesi Doğalgaz Fatura Desteği

Bunun aksine yalan bilgiler veren vatandaşlar belirlendikten sonra haklarında cezai yaptırım uygulanarak, faydalandıkları yardımlar faizleri ile birlikte geri alınmaktadır. Zorluk çıkaran kişiler hakkında ise, yasal süreç başlatılmaktadır.

Ayrıca online şekilde kömür yardım başvuru formu doldurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak, ardından ‘Uygulamaya Git’ butonuna dokunduktan hemen sonra başvuru formunda bağlı oldukları belediyeyi seçmeleri gerekmektedir.

Bundan sonraki aşamada başvuru formu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalı, sonrasında sosyal yardım türleri içinden ‘Yakacak Yardımı’ seçeneği seçilmelidir. 

 Çankırı Belediyesi Kömür Alma Şartları Nelerdir? 

Son zamanlarda oldukça gündem olan yakacak yardımı ile beraber, akıllarda yardım şartlarının neler olduğuna dair soru işaretleri oluşmuş durumdadır. Çankırı Belediyesi kömür alma şartları nelerdir? kısaca değinmek gerekirse;

Kömür yardımı almak isteyen kişilerin yani hane halkı kişi başı gelirin güncel asgari ücret tutarının 1/3’ünü geçmemesi,

Muhtaçlık sınırının epey altında yaşam sürülmesi,

İşsiz, yardıma muhtaç ve çalışamayacak durumda olmak,

Çalışmaya engel kronik bir hastalığın olması,

Hane içerisinde sosyal güvencesi bulunan bireylerin bulunmaması,

Aktif şekilde vergi kaydının olmaması,

Nüfus dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikametgah ettiğiniz adresin birebir aynı olması,

Gelirsiz dul kadınlar ve yaşlılar ile genel olarak yardım eline muhtaç duyan herkes bu yardımdan koşulsuz şartsız yararlanabilmektedir.

Ayrıca bu şartları taşıyan kişilerden istenen gerekli evraklar ise özetle şunlardır:

Kimlik kartı aslı ve fotokopisi,

İkametgah belgesi ile muhtarlıktan temin edilen fakirlik belgesi,

İşsizlik sürecinde olan kişilerin, işsiz olduklarına dair SGK’dan aldıkları belge,

Son olarak hanedeki kişilerin gelirini gösteren gelir belgesi.

İlgili Başlıklar;

Çankırı Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu!

Çankırı Belediyesi elektrik fatura yardımı başvurusu!

Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu