Sosyal Hak ve Yardımlar

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parasının Şartları!

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parasının Şartları! Çeyiz Yardımı Kimler Alabilir?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Devlet, 24 yaşından önce evlenen çiftlere birtakım maddi desteklerde bulunur. Yapılan bu yardımlar ise yeni evlenen çiftleri psikolojik anlamda rahatlatırken sağlanan maddi yardım dolayısıyla da azalan alım gücüne karşı korumayı hedefler. Devletin böyle bir uygulamaya başladığını öğrenen çiftler ise çeyiz parası nasıl alınır sorusuna cevap arıyorlar.

Bu yazı dizimiz ise, uygulanan bu maddi yardım projesine ait olan çeyiz parası nasıl alınır ve benzeri soruların cevaplarını içerisinde barındırıyor. 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parasının Şartları!

Çeyiz Yardımı Kimler Alabilir?

Devletin böyle bir maddi yardım projesine adım attığını öğrenen evlenme arifesindeki vatandaşlar çeyiz parası nasıl alınırdan ziyade, çeyiz parası kimler alabilir sorusunu sormaya başladılar. Bu yardım projesinden faydalanacak olan kişiler, aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından şu şekilde belirlenmiştir.

  • 24 yaşını doldurmadan evlenmeye karar veren ve evlenmeden önce çeyiz hesabını herhangi bir bankada açtırıp, o hesaba düzenli para yatıranlar ( evlenecek her iki kişi de bu hesabı açtırabilir )
  • Yetim ya da öksüz maaşına bağlananlar
  • Yetim ya da öksüz maaşını en az 24 ay süreyle alan kişiler

Çeyiz Yardımı Başvuru Linki

Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, yardımın hangi link üzerinden yapılacağını da öğrenmek istiyorlar. Çeyiz yardımı başvuru linki için Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi web sitesi olan e devlete giriş yapmanız yeterlidir. E devlet sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu linkine tıklamanız yeterlidir. Burada çeyiz parası nasıl alınır şartları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK Çeyiz Parası Başvurusu

SGK çeyiz parası başvurusu yapmak için ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan SGK müdürlüklerine şahsen gitmeniz gerekir. Bu kuruma gittikten sonra sizden istenen evrakları tamamlayıp gerekli mercilere ulaştırırsanız, bu yardımdan siz de yararlanabilirsiniz. Bu ücretlerin hesabınıza yatma süresi ise, başvuru yoğunluğuna göre 30 gün ile 90 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Sigortalı Çalışan Çeyiz Parası Alabilir mi?

Sigortalı çalışa çeyiz parası alabilir mi sorusunun cevabını bazı çalışan insanlar da merak etmeye başladı. Sigortalı çalışmaya başlamış olan kişiler daha önce yetim maaşı alsa bilse bu çeyiz parasından yaralanamaz.

Ancak yetim maaşı alan kişiler hala bir eğitim kuruma devam ediyorsa ve çalışmaya devam ediyorsa bu yapılacak olan yardımdan faydalanabilir. Bununla birlikte bağkur kapsamında çalışan kişilere de devlet tarafından çeyiz parası alma hakkı tanınıyor.

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

Adınıza yatacak olan SGK çeyiz parası sorgulama yapmak için e devlet sitesine giriş yaparak ya da sosyal sigortalar kurumu sitesine kimlik numaranız ile giriş yaparak çeyiz parası nasıl alınır öğrenebilirsiniz.

Yetim Çeyiz Parası

Yukarıda belirtiğimiz şartlara uyum sağlayan kişilere devlet tarafından yetim çeyiz parası verilir. Verilen bu para bazen kadının dulluk maaşından kesilebilir. Bu durumu ise alacağınız ücretin miktarı belirler. Alacağınız bu ücret, devletin size verdiği yetim maaşının yirmi dört katı ile çarpılarak hesaplanır.

SGK Çeyiz Parası Şartları

Sosyal sigortalar kurumundan çeyiz parası almak isteyen vatandaşlar şimdilerde SGK çeyiz parası şartları nelerdir diye öğrenmek istiyorlar. SGK tarafından belirlenen tek şartı, ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlilik sebebiyle verilen bu maaşı kesilmesidir.

Nikah Parası Nasıl Alınır

Nikâh parasının en bilinen ismi çeyiz parasıdır. Devlet tarafından verilen bu yardım türünün nasıl alınacağını bilmeyen çiftler ise bu konu hakkında araştırmaya başladı. Nikâh parası nasıl alınır sorusunun tek cevabı; yetim ya da öksüz aylığı alan kız çocuklarının, yapacağı evlilik ile birlikte bu maaşın kesilmesi sebebiyle e devlet sitesine girip evlilik durumunu bildirmesidir.

Evlilik Parası Ne Kadar

Bu yardımdan faydalanacak olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelen evlilik parası ne kadar sorusunun cevabı, devlet tarafından belirlendi. Verilecek olan bu ücretin  miktarı 36.000 Türk Lirası olarak hesaplandı.

2022 Çeyiz Parası Ne Kadar

Devlet tarafından verilecek olan bu nakdi yardımın ücreti her sene asgari ücretin değişimi ile doğru orantılı bir şekilde artar. Verilecek olan bu ücreti enflasyon oranları belirler. Örneğin 1.500 Türk Lirası yetim aylığı alan birisinin alacağı ücret enflasyon oranlarına göre hesaplanır. 2022 çeyiz parası ne kadar sorusunun cevabı ise alınan ölüm aylığının 24 katı kadardır. Bu sene içerisinde hesaplanan çeyiz parasının verilecek en düşük ücreti 30.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com///

İlgili Başlıklar;

Sosyal yardım ne zaman verilecek?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu