Güncel

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çoçuk Parası Nereden Alınır?

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çoçuk Parası Nereden Alınır? Aile Ve Çocuk Yardımı Kimler Alır? Çoçuk Yardım Parası Ne Kadardır? Çocuk Yardımı Kimler Alabilir?

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir

Çocuk parası devletin yaptığı yardımlardan bir tanesi olmaktadır. Bu yardım Türkiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere destek amacı doğrultusunda ödenen bir yardım türüdür. Yeni doğum yapmış annelerin ihtiyaçlarını güzel bir şekilde karşılayabilsin diye, zorluk çekmesin diye maddi durumu iyi olmayan annelere bir defaya mahsus bir ödeme yapılır. 

2015 yılı ve daha sonrası itibariyle doğum yapan anneler çocukları için çocuk parası için başvuru yapabilir. 2015 senesi öncesinde doğum yapan anneler çocuk parası yardımı için başvuru yapamaz. Çocuk yardımı 5 yaşına kadar ödenir. Yani çocuk 5 yaşını doldurdu ve 6 yaşından gün aldıysa çocuk yardımı için başvuru yapılamaz.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çoçuk Parası Nereden Alınır? Aile Ve Çocuk Yardımı Kimler Alır? Çoçuk Yardım Parası Ne Kadardır? Çocuk Yardımı Kimler Alabilir?

Çoçuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası almak isteyen yeni doğum yapmış anneler çocuk yardımı için başvuru yapabilir. Annenin başvuru yapmak için müsait olmadığı durumlarda bu yardım başvurusu için anne yerine baba da çocuk parası başvurusu yapabilir. Anne veya baba, aile ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya sosyal hizmet merkezlerinden başvuru yapabilir. Çocuk yardımı almak isteyen aileler başvuru yapacakları kurumda başvuru esnasında istenen belgeleri yanlarında götürmeleri gerekiyor aksi takdirde başvuru işlemleri yapılamıyor. Bu kurumlardan herhangi birine çocuk yardımı başvurusu için giden kişilerden bazı belgeler istenir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Öncelikle bir çocuk parası başvuru dilekçesi yazılmalı
 • Bebeğe ait bir doğum belgesi
 • Hastaneden alınan doğum raporu
 • Annenin ve bebeğin TC kimlik kartlarının aslı ve fotokopisi

Anneler yukarıdaki belgelerle birlikte başvuru merkezlerine giderek başvuru yapabilir. Annenin gitmesine bir engel durum bulunuyorsa anne yerine baba da başvuru yapabilir.

Aile Ve Çocuk Yardımı Kimler Alır?

Çocuk yardımı kimler alır aileler tarafından sık sık merak edilen bir konu olmaktadır. Annenin kendisi veya eşi sigortalı bir işte çalışıyorsa eğer bu çocuk yardımı için başvuru yapabilirler. Fakat annelerin başvuru yapabilmeleri için birtakım şartları yerine getiriyor olmaları gerekir. Bu şartları belirtmek gerekirse;

 • Baba veya annenin TC vatandaşı olmaları veya mavi kart sahibi olmaları gerekir
 • Ölü doğumlar için yardım alınamaz yani doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmiş olması gerekiyor
 • Çocuğun doğumu kimlik sisteminde kayıtlı olması gerekiyor
 • Çocuğun kimlik belgesi ve doğum raporunun alınmış olması gerekiyor
 • Doğumdan sonra 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor
 • Anne veya babanın sigorta primi doğum yapılmadan en az 120 gün için yatırılmış olması gerekiyor

Çoçuk Yardım Parası Ne Kadardır?

Çocuk yardımı ne kadar sorusu birçok anne tarafında merak edilen bir soru olmaktadır. Çocuklu aileler başvuru yaptıkları takdirde ve başvurular kabul edildiğinde bu ücretleri PTT şubelerine giderek TC kimlik numarasıyla alınabiliyor. Yeni doğum yapan annelerin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla yapılan bu yardım kapsamında ilk çocuk için 300 TL. İkinci çocuk için 400 TL. Üçüncü çocuk için ise 600 TL veriliyor.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çoçuk Parası Nereden Alınır? Aile Ve Çocuk Yardımı Kimler Alır? Çoçuk Yardım Parası Ne Kadardır? Çocuk Yardımı Kimler Alabilir?

Çocuk Yardımı Kimler Alabilir?

Çocuk yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yapılan bir yardım türüdür. Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan herkes çocuk yardımı için başvuru yapabilir. Doğumların 2015 yılı ve sonrası için geçerli olmaktadır. Çocuk yardımı için başvuru yaptıktan sonra başvurularınızı online bir şekilde takip edebilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sitesine gittikten sonra bilgilerinizle giriş yapmanız ardından yaptığınız çocuk yardım başvurusunu takip edebilirsiniz. Size çıkıp çıkmayacağı ekranlarda sonuçlar çıkınca gözükecektir.


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

 1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum 8milyar kredi borcum var ödeyemiyorum çok zor durumdayim yardımcı olursanız sevinirim saygilarim saygilarim 5çocuğum var calisanim yok ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilarim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu