Sosyal Hak ve Yardımlar

ÇÖZGER Yönetmeliği Nedir?

ÇÖZGER Yönetmeliği! ÇÖZGER Özel Gereksinim Alanları Kılavuzu! Özel Koşul Gereksinimi Vardır Rapor Oranı

ÇÖZGER Yönetmeliği

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

ÇÖZGER Yönetmeliği! ÇÖZGER Özel Gereksinim Alanları Kılavuzu! Özel Koşul Gereksinimi Vardır Rapor Oranı

ÇÖZGER yönetmeliği gereğince sağlık kurulu kararları çocukların özel gereksinimlerinde veya terör, kaza, yaralanma sonucunda sağlık durumlarına karar verirken gereksinimleri esas alarak rapor oluşturur. Bu rapor gereğince ağır engelli, tam bakıma muhtaç, çok ileri düzeyde özel gereksinimi bulunan, özel koşul gereksinimi olan veya refakatçi eşliğinde hayatını devam ettirecek kişiler için birtakım koşullar raporda sunulur. 

ÇÖZGER Yönetmeliği! ÇÖZGER Özel Gereksinim Alanları Kılavuzu! Özel Koşul Gereksinimi Vardır Rapor Oranı
ÇÖZGER Yönetmeliği! ÇÖZGER Özel Gereksinim Alanları Kılavuzu! Özel Koşul Gereksinimi Vardır Rapor Oranı

Sağlık raporundaki tüm incelemeler Çözger Yönetmeliği gereğince yapılmaktadır. Yönetmeliğin özel gereksinim raporu oluşturması için incelenecek kişinin 18 yaş altı çocuklardan oluşması gerekir. Çocuklar için özel gereksinim raporunun kısaltması olan bu yönetmelikte geçen her madde göz önüne alınarak sağlık hakkındaki değerlendirmeler yapılmaktadır. 

Sağlık raporu değerlendirme sürecinde yönetmelik kullanılarak 18 yaş altı çocuklar için bir değerlendirme süreci oluşur. Bu değerlendirme sürecinde her uzman kendi değerlendirmesini ve incelemesini yaparak toplamında sağlık kurulu kararı oluşur. Değerlendirme için sağlık kurulundaki uzmanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Göz hastalıkları uzmanı
 • Fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı
 • KBB uzmanı
 • Çocuk cerrahisi uzmanı
 • Çocuk nöroloji uzmanı
 • Çocuk ruh ve sinir hastalıkları uzmanı
 • Ortopedi uzmanı

Tüm uzmanlık alanlarında 18 yaş altı çocuklar muayene olmak zorundadır. Ancak bu sayede yönetmeliğe göre her uzmanlık alanından değerlendirmeler yapılabilmektedir. Doğuştan gelen bir özür veya engel durumu ile sonradan ortaya çıkan engel durumları hakkında yapılacak tüm incelemeler yönetmelikteki maddeler gereğince açıklanmaktadır. Sağlık kurulu yönetmelikte uyması gereken zorunluluklarla bir engellinin raporunu düzenler.

İşlemlerin yapılabilmesine olanak tanıyacak özel gereksinim durumlarında zorlu bir süreç kişiyi bekleyebilir. Çünkü yönetmelik gereğince yapılacak işlemler zaman alan ve titizlikle gerçekleşmesi gereken birtakım işlemlerdir.

Bu sebepten dolayı ilgili adımları takip ederek 18 yaş altı çocuklar için yapılacak tüm sağlık işlemlerinde süre buna göre esas alınmalıdır. Her muayene biriminde muayene olunmalı ve toplam sonuç olarak tüm muayene sonuçları kurul kararı ile neticeye kavuşmalıdır.

ÇÖZGER Özel Gereksinim Alanları Kılavuzu

ÇÖZGER kılavuzu sağlık durumunun belirlenmesi adına özel gereksinimleri belirtmek için kullanılır. Kılavuzda geçen tanımlara göre özel gereksinim durumları hem oranlarıyla hem de tıp dilinde ifade ediliş şekli ile açıklanmaktadır.

Kılavuz öncelikli olarak hem özel gereksinimi bulunan kişi ve ailesi tarafından hem de ona sağlık raporunu oluşturacak kurulu tarafından detaylı şekilde bilinmelidir. Kılavuzda geçen ve yönetmelikte kanun hükmünde belirtilen tüm maddeler sağlık durumunu ifade ederken kullanılır.

Özel gereksinim alanlarındaki kılavuz 18 yaş altındaki çocuklar ve ergen kimseler için belirli bir süreyi kapsar. Yani bu kılavuzda rapor durumu belli bir süreye dayalı olabilir. Kılavuza göre oluşturulacak rapor 18 yaşındaki çocuklar için belli bir geçerlilik süresi ya da sürekliliği olan bir şekilde ifade edilmelidir. Baz raporlar süreli bazıları ise sürekli devam eden ömür boyu verilen raporlardır. 

Özel gereksinimleri ifade edecek olan kılavuzda rapor hakkındaki tüm detaylar açıklanmaktadır. Özel gereksinime sahip kimseler için raporda birbirinden farklı bilgiler vardır. Bu bilgiler öncelikli olarak özel gereksinimi bulunan kişi ve ailesi tarafından mutlaka bilinmelidir. Kılavuzda geçen rapor hakkındaki bilgiler şu şekildedir;

 • Evde bakım ücreti alınabilmesi
 • ÖTV istisnası olan araç alımlarında vergi muafiyetinin bulunması
 • Eğitim hakkı zorunluluğu
 • Özel eğitim kurumlarında ücretlerin devlet tarafından karşılanması
 • Şehir içi ulaşımda indirimler
 • Elektrik, su ya da doğalgaz faturasında uygulanan indirimler
 • Cep telefonu ya da internet faturasında uygulanan indirimler
 • Vergi indirimleri veya muafiyeti

Kılavuzda geçen bu durumlar özel gereksinimi bulunan kişilerin faydalanabileceği birtakım koşullardır. Bu sebepten dolayı özel gereksinimi bulunan kişi ve ailesi mutlaka bu koşulları okumalı ve haklarına sahip olmalıdır. Ne gibi haklardan yararlanabileceğini öğrenen aile bu yardımlardan ve desteklerden faydalanabilir. 

Süreli bir rapora sahip özel gereksinimi bulunan kimseler bu süre zarfında belirtilen olanak ve indirimlerden yararlanabilir. Fakat süresiz bir rapora sahip kimseler herhangi bir kısıtlama olmadan bu yardım ve desteklerden devamlı bir şekilde yararlanabilir.

Özel Koşul Gereksinimi Vardır Rapor Oranı

Özel koşul gereksinimi bulunan bireylerde oran ve gereksinim düzeyleri şu şekilde açıklanır;

 • Özel gereksinimi olan %20-39
 • Hafif düzeyde özel gereksinimi olan %40-49
 • Orta düzey özel gereksinimi olan %50-59
 • İleri düzeyde özel gereksinimi olan %60-69
 • Çok ileri düzeyde gereksinimi olan %70-79  (ağır engelli)
 • Belirgin düzeyde özel gereksinimi olan %80-89 (ağır engelli)
 • Özel koşul gereksinimi olan %90-%99 (ağır engelli) 

Bu durumlara göre gereksinim düzeyleri ve oranları raporda yönetmeliğe göre belirlenmektedir. Dolayısıyla temel gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmadığı raporda belirtilmektedir. Bu yüzdelere göre hastalığın derecesi ve sınıflandırması yapılabilir.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu