Sosyal Hak ve Yardımlar

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ – 29 Ekim Cumhuriyet ikramiyesi ne zaman yatacak

CUMHURİYET BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ: Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’nin en özel ve anlamlı günlerinden biridir. 29 Ekim, Cumhuriyet’in ilanının yıldönümünü kutladığımız bu günde, emeklilere yönelik özel bir ikramiye ödemesi yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı ardından yapılan halka sesleniş konuşmasında duyurulan bu ikramiye, emekliler için büyük bir sevinç kaynağı olmuştur.

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ
CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ

Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi, bu yıl üçüncü kez, Cumhuriyet’in ilanının 100. yılı dolayısıyla emeklilere 5.000 TL olarak ödenecek. Ancak kimlere verileceği konusunda bazı detaylar bulunmaktadır. Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi, emeklilerle birlikte dul ve yetim maaşı alan kişilere de verilecek. Bu, emekli olup çalışmaya devam eden kişileri kapsam dışında bırakmaktadır.

Başkan Erdoğan’ın açıklamasında da belirtildiği gibi, “Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz.” İkramiye, emekli aylığına bağlı olarak belirlenmekte ve bu ödemeyle emeklilerin maddi açıdan rahatlaması amaçlanmaktadır.

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ: DUL VE YETİM AYLIĞI ALANA EMEKLİ PROMOSYONU VERİLECEK Mİ?

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ, Cumhuriyet Bayramı emekli promosyonu, sadece emeklilere değil, aynı zamanda dul ve yetim maaşı alan kişilere de verilecektir. Özellikle vefat eden sigortalının eşi veya çocukları için bu promosyon, önemli bir destek olacaktır. Ancak, bu promosyonun alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır.

Dul ve yetim aylığı, vefat eden sigortalının emekli maaşına göre hesaplanmaktadır. Eğer vefat eden sigortalının eşinin hiçbir geliri yoksa, yüzde 50 veya yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alınabilmektedir. Örneğin, ölen babanın kızı dul maaşı alıyorsa, alacağı miktar, maaşın yüzde 50’sidir. Ancak aynı aileden başka bir kişi de maaş almaya hak kazanıyorsa, alınan miktar yüzde 25’e düşmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI ALANA EMEKLİ PROMOSYONU VERİLECEK Mİ?

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ, Cumhuriyet Bayramı emekli promosyonu, sadece dul ve yetim aylığı alanlara değil, aynı zamanda birçok farklı gruptaki kişilere de verilecektir. İş göremezlik geliri alanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alanlar, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi alacaklar.

Birden fazla emekli aylığı alan kişilere ise tek bir ikramiye ödenecektir. Dul ve yetim aylığı alan kişilere ödeme miktarı ise ölüm aylığına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, eşinin vefatı nedeniyle yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alan bir kişiye ödeme yapılacaktır.

CUMHURİYET BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi, Kasım ayının ortasında ödenecektir. Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda 29 Ekim emekli ikramiyelerine ilişkin yapılan yeni açıklamalarda, Başkan Erdoğan, bu konuda şu ifadeleri kullanmıştır: “Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletmek için kasım ayının ortasında ödenecek şekilde, bir defaya mahsus 5 bin lira ikramiye ödemesi yapmayı kararlaştırdık. Enflasyon farkıverefah payı düzenlemelerini yılbaşında vereceğiz. Emeklilerimizle aldığımız kararın tekrar hayırlı olmasını diliyorum.”

29 Ekim emekli ikramiyesinin 1-15 Kasım 2023 tarihleri arasında yatırılması beklenmektedir. Bu ödeme, emeklilerin maddi sıkıntılarını bir nebze de olsa hafifletmeyi amaçlamaktadır.

EYT’LİLER EMEKLİ İKRAMİYESİ ALACAK MI?

EYT düzenlemesi ile emekli olan ve emekliliğinin ardından çalışmaya devam etmeyen vatandaşlar, Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesinden yararlanabilecektir. Ancak EYT’li olup çalışmaya devam eden kişilere ikramiye ödemesi yapılmayacaktır. Bu, emeklilik sonrası çalışma durumunun ödeme hakkını etkilediği bir kuraldır.

Sonuç olarak, Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi, Türkiye’nin bağımsızlığını ve Cumhuriyet’in ilanını kutladığımız özel bir günde emeklilere verilen anlamlı bir destektir. 29 Ekim’de alınacak olan bu ikramiye, emeklilerin ve ailelerinin maddi açıdan rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ ÖDEME TARİHLERİ NE ZAMAN?

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / TİKTOK / İNSTAGRAM / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu