Sağlık

Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir? Demans Hastalığı! Demans Hastalığı Neden Olur? Alzheimer ve Demans Hastalığı Aynı mı? Demans Hastalığı Nelere Yol Acar?

Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir? Demans Hastalığı! Demans Hastalığı Neden Olur? Alzheimer ve Demans Hastalığı Aynı mı? Demans Hastalığı Nelere Yol Acar?

Demans hastalığı zihinsel yeteneklerin bozukluğunda ortaya çıkar. Bozukluk durumunda hafızada güçlük ve düşünme yeteneği ile dil ve konuşma merkezi etkilenir. Hayatı zorlaştıran bu hastalık belirtileri ileri ya da orta seviye iletişim bozukluğuna sebebiyet verir.

Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?
Demans Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Kısa süre içerisinde teşhisi konur ve Demans hastası olan kişilere ilgili tedavi yöntemleri uygulanır. Tıpta demans hastalığı diye bir kavram bulunmaz. Demans aslında hafıza ve düşünme yetisinin kaybolması durumudur. Demansın ortaya çıkardığı rahatsızlıklar ve hastalıklar vardır. Bu durumlarda görülen hastalıklar şu şekildedir;

  • Parkinson hastalığı
  • Menenjit
  • Beyin tümörleri
  • Damar tıkanıklığı
  • Alzheimer hastalığı
  • Bazı vitamin eksiklikleri
  • Hormonal hastalıklar
  • AIDS
  • Anemi 

Demans durumları bazı hastalıkların kesin tedavisinde hastalığa sebebiyet veren belirtiler sunar. Bu durumda tek bir hastalıkla bu durumu ifade etmek mümkün değildir. Birden fazla etken bu rahatsızlık görülen hastalar için ortak olabilir. Hastalık olarak geçmeme sebebi ise birden fazla hastalıkla Demans durumunun yaşanmasıdır.

Demans Hastalığı

Demans hastalığı sonucunda dikkat eksikliği ve düşünme yeteneğindeki bazı bozukluklar ortaya çıkar. Bu bozukluklardan sonra birtakım değişimler hastaya kendine özgü bulguları sunar. Hastalığın teşhisinde özellikle ilk belirtiler hafıza ve düşünmedeki eksikliklerdir. Dikkat eksikliğinin kaybolmasıyla birlikte hafıza kaybı yaşanabilir.

Demans yaşanması durumlarında konuşma merkezi de etkilenir. Konuşma merkezinin etkilenmesi iletişimde ciddi sorunlara neden olur. Hiç konuşamama veya konuşsa dahi anlaşılamama durumu vardır. Sebepten dolayı acil müdahale gerektirir. 

Hastalığın ileriki zamanlarında tedavi uygun şekilde ilerlerse kontrol altına alınabilir. Fakat eksik ya da yanlış tedavi yüzünden Demans durumunun ortaya çıkardığı hastalıklar kişiyi zorlayıcı bir hayata sürükler. Hem kendi için hem de çevresi için oldukça zor bir süreç geçirmesine neden olur. Ciddi bir sorun olan hafıza kaybı yüzünden yaşam zorlayıcı olabilmektedir.

Demans Hastalığı Neden Olur?

Demans hastalığı durumlarının ortaya çıkması genetik bazı faktörler ve sonradan oluşan bazı kazalar durumunda yaşanabilir. Genetik durumu sorgulanan kişi demans hastalıklarından herhangi birini taşıması durumunda mutlaka kontrol altına alınması lazımdır.

Erken tedavi teşhis çok önemlidir. Hastalığın belirlenmesinden sonra uygun tedavi yöntemleri ile birlikte dikkat bozukluğu ya da bellek bozukluğu sıkıntılarına çözüm bulunmalıdır. 

Bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilecek bazı faktörler hormon eksikliğinde veya genetik faktörler de bazı bozulmalar yaratır. Genetik duruma bakılan hastanın geçmişinde demans ve bu duruma sebebiyet verecek hastalıkların olması şüpheli iki katına çıkarır.

Eğer erken tanı da aileden herhangi birinin demans hastalıklarından birine yakalanması durumu uzmanlarla paylaşılırsa buna göre tedavi yöntemi daha hızlı şekilde ilerleyebilir.

Alzheimer ve Demans Hastalığı Aynı mı?

Demans hastalığı ve Alzheimer aynı şeyler değildir. Alzheimer hastalığında Demans görülebilir. Ayrıca bu hastaların %60’ı demans belirtileri oluşturur. Demans durumunda kişi hafızayı kontrol etmekte güçlük çeker ve gündelik aktivitelerini yerine getiremeyerek içine kapanabilir.

Her iki durumda da kısmi felç görülebilir. Buna ek olarak Alzheimer ve demans hastalığı birbirlerinden farklı fonksiyonel bozukluklara sebebiyet verebilir. Alzheimer hastası çevresine tanıyamazken Demans hastası bu şekilde değildir. Değişken belirtileri ve günlük aktivitelerdeki durum bozuklukları birbirinden farklıdır. 

Her iki hastalığın da teşhisi farklı yöntemlerle uzman ekip tarafından belirlenir. Erken tanı bu iki hastalık için de oldukça önemlidir. Her ikisinin de hafızadaki oluşturduğu etkenler sonuç olarak kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Doğru teşhis ve özellikle tipik özelliklerin belirlenmesi nörolojik bozukluklar ortaya çıkarılarak belirlenmelidir.

Demans Hastalığı Nelere Yol Acar?

Demans hastalığı durumuna neden olabilecek faktörler sonradan ya da kalıtımsal bir şekilde gerçekleşebilir. Bu durumda net bir sebep söylemek mümkün olmayabilir. Fakat uzman kişilerin kontrolünden sonra sebebiyet verecek tüm durumlar tahmin edilebilir.

Mutlaka ilgili uzmanla birlikte ortak bir yol izlenmeli ve uzman kişinin kontrolü altında Demans hastalığına sebebiyet verecek durumlar ortaya çıkarılmalıdır. Demans durumlarında kişinin hayatını olumsuz etkileyecek faktörleri kolaylaştırarak daha rahat bir şekilde yaşamını sürdürmesine olanak tanınmalıdır.

Demans hastalığı sebebiyetlerinden herhangi biri bu hastalığın teşhisi için son derece önemlidir. Öncelikli olarak bu hastalığa sebebiyet verecek durumlar ortaya çıkar. Sonrasında teşhisten bir sonraki aşama ise uygun tedavi yöntemidir.

Uygun tedavi ile birlikte kişi Demans rahatsızlığı ile birlikte yaşamayı öğrenebilir. Hem kendi hem de çevresindekiler yaşadığı bu sorunla birlikte mücadele ettiği sürece daha rahat bir yaşam sürebilirler.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com//

İlgili başlıklar ve detayları için www.engellilerdostu.com linkini ziyaret edin.makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu