Sosyal Hak ve Yardımlar

Doğalgaz Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır?

Doğalgaz Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır? 1000 TL Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilecek? 1000 TL Doğalgaz Desteği Başvuruları Nereden Yapılıyor?

Doğalgaz Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır?

Devletimiz, özel sektörde çalışanlar için yeni bir yardım projesine imza attı. Yapılacak olan bu maddi yardım özel sektör çalışanlarının yüzünü güldürdü. Son zamanlarda artan doğalgaz faturası vatandaşın canını  epey fazla sıkmaya başlamışken, devlet de yapılacak olan bu yardım projesini hayata geçirdi. Böyle bir yardım projesinin varlığını öğrenen özel sektör çalışanları ise, doğalgaz yardımı 1000 TL nasıl alınır diye öğrenmek istiyorlar. 

Devlet tarafından verilecek olan bu yardım, yürürlüğe girdi.  Verilecek olan bu yardım projesinin 2023 haziran ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

Eğer bu yardım projesine dahil olabilirseniz, özel sektörde iş veren sahipleri çalışanlara 1000 TL kadar doğalgaz yardımı yapacak, yaptıkları bu yardım ise iş verenin devlete ödeyeceği vergiden düşecek. Bu yardım türünden faydalanmak istiyorsanız, bu yazı dizimizde bu konunun tüm detaylarını sizler ile paylaştık.

Doğalgaz Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır?
Doğalgaz Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır?

1000 TL Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilecek?

Devlet tarafından özel sektör çalışanları için ayrılan bu bütçeye kimlerin dahil edileceğini merak eden vatandaşlar, 1000 TL doğalgaz yardımı kimlere verilecek sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Yapılacak olan bu yardıma girecek olan vatandaşlar ise şu şekilde sıralanmıştır;

  • Özel sektör çalışanları
  • Dar gelirli vatandaşlar
  • İhtiyaç sahibi vatandaşlar
  • Isınma ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlar
  • Asgari ücret sınırı ile yaşayan vatandaşlar

Yapılacak olan bu yardım kapsamına girecek olan kişilerdir. AKP grup başkanvekili Mustafa Elitaş, yapılacak bu uygulamaya dahil olacak işverenler artık SGK primlerini ödemeyecek şeklinde açıklamada bulundu. Eğer işveren verdiği yemek parasını elden teslim ediyorsa, bunu da gider olarak gösterebilecek ve devlete ödemiş olduğu vergi miktarı düşmüş olacak. Bu yasa tasarısı sayesinde, hem işveren hem de çalışan mutlu olacak.

Çalışanlara 1000 TL Doğalgaz Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Devlet tarafından yapılacak olan bu ödemenin tarihi merak edilirken, vatandaşlardan çalışanlara 1000 TL doğalgaz desteği ne zaman ödenecek sorusuna cevap bekleniyor. Yapılacak olan bu yardımın ilk ödemesi 2022 yılının ekim ayında başlamış olup 2023 haziran ayına kadar devam edecektir.

1000 TL Doğalgaz Desteği Başvuruları Nereden Yapılıyor?

Özel sektör çalışanları 1000 TL doğalgaz desteği başvuruları nereden yapılıyor diye araştırma yapmaya başladı. Yapılacak olan bu yardım başvurusunu çalıştığınız özel sektör patronunuza söyleyerek alabilirsiniz. Unutmadan belirtmeliyiz ki, bu yardım sizlerin banka hesabınıza yatmayacaktır, onun yerine sizlere elden taksit ile verilecektir.

Bu yapılacak olan uygulamanın sebebi ise, bu yardım başvurusunun şirket tarafından gider kalemi olarak gösterilecek olmasıdır. Eğer işveren bu yardım politikasını uygularsa, işverene gelir vergisi ve sigorta primlerinde indirim sağlanacaktır. Yani bu yardım politikasını çalışanlarına dağıtan her işletme kendi bünyesinde de kazanmış olacak.

Elektrik ve Doğal Gaz Desteği Veren İşverene Vergi Düzenlemesi

Elektrik ve doğal gaz desteği veren işverene vergi düzenlemesi devlet tarafından belirlendi. Yapılmakta olan bu yardım ile işveren  1000 Türk lirasına kadar çalışanlarına elektrik ve doğalgaz yardımında bulunduğu takdirde, vereceği bu ücret devlete ödeyeceği Sosyal Sigortalar Kurumuna ödediği primlerden ve çeşitli vergi kalemlerinde düşecektir.

Bu yardım türünden faydalanmak isteyen işverenler, 2023 haziran ayına kadar bu yardımı çalışanlarına vermekle mükelleftir.

Ayrıyeten işverenlerin çalışanlarına vereceği ücret önceden 34 Türk lirası iken, bu uygulama ile birlikte yemek ücreti günlük Türk Lirasına yükseltildi. Verilecek olan bu yardımın ücreti de, vergi kalemi olarak işletmenin devlete ödeyeceği ücret miktarından düşecek.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

Kömür yardımı başvuru

Kızılay para yardımı!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu