Sosyal Hak ve Yardımlar

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları! Doğalgaz Yardımı Nakit Mi Verilecek? PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Devlet tarafından yapılacak olan doğalgaz yardımı başvuru şartları ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Derya YANIK tarafından son kabine toplantısında açıklandı. Açıklanan doğalgaz yardımı başvuru şartları ise aşağıda belirttiğimiz gibi şekillenmiştir;

 • Devletin belirlemiş olduğu 3294 sayılı kanun kapsamına giren kişiler
 • Yardıma muhtaç kişiler
 • Dar gelirli kişiler
 • Yardıma muhtaç kişiler
 • Kronik hastalığı bulunan vatandaşlar ( bu hastalara % 5 oranında bir indirim daha uygulanacak)
 • Engelli kişiler
 • Yetim ve öksüz kişiler
 • Muhtaçlık sınırı altında bulunan kişiler
 • Devletin belirlediği asgari ücret sınırı altında yaşayan kişiler
 • Hane içine giren ücret, kişi sayısına bölündüğü zaman devletin belirlediği sınırın altında kalanlar
 • Sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumundan başka yardım alan kişiler

Bu şartlar kapsamına girecek olan tüm vatandaşlar, doğalgaz yardımı başvuru şartlarını taşıyor olacak ve bu  yardım türünden fayda sağlayabilirler.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları
Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz Yardımı Nakit Mi Verilecek?

  Doğalgaz yardımı nakit mi verilecek diye merak içindeyseniz, bu konuya gerekli olan açıklama yapıldı. Yapılacak olan bu yardım, sizlere nakdi olarak elden teslim edilmeyecektir. Bu yardım ücreti, faturalarınızdan tahsil edilecektir. Yani devletin sizlere vereceği bu yardım, her ay sizin doğalgaz faturanızdan düşülecektir. Bu işlem için tek yapmanız gereken şey, her ay gelen doğalgaz faturanızı size en yakın olan PTT şubesinden ödemek olacaktır.

2022 Doğalgaz Yardımı Başvurusu

2022 doğalgaz yardım başvurusu e devlet sitesi üzerinden ya da ikamet ettiğiniz şehirde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvurarak yapabileceksiniz. Bu başvuru esnasında, sizlerden bir başvuru formu doldurmanız gerekecektir.

Bu başvuru formunda sizlerden maddi durumunuzu özetlemeniz, ikametgâh adresiniz ve iletişim numaralarınız istenecek. Bu başvuru formlarını doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonraki on beş gün içerisinde bu yardım türüne dahil olabileceksiniz. E devlet sitesi üzerinden bu yardım türünden faydalanmak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak, başvurunuzu hızlı ve güvenilir bir şekilde saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Devletimiz, kendi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşları için pek çok maddi ya da sosyal yardım politikaları yürütür. Bu yapılan yardımların en temel sebepleri ise; vatandaşı artan enflasyon oranlarına karşı korumak, artan hayat pahalılığı karşısında vatandaşın parasını koruma altına almak ve vatandaşı maddi olarak desteklemektir.

Son yıllarda artış gösteren doğalgaz faturaları kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşı çok fazla zorlamaya başladı. Devlet de yapacağı yardımlara doğalgaz faturasını da ekledi ve ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarını kapsayacak şekilde doğalgaz fatura desteği başlattı.

Bunu duyan vatandaşların da yüzü gülmeye başladı. Çünkü bu maddi yardımlar vatandaşın maddi anlamda rahatlamasına da vesile oldu. Doğalgaz yardımı kaç ay sürecek diye araştırma yapıyorsanız, bilmeniz gerekiyor ki devlet tarafından uygulanmakta olan bu yardım kış aylarını kapsıyor.

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu

PTT doğalgaz yardımı başvurusu sayfasına yukarıda anlattığımız gibi uyguladıktan sonra artık siz de bu yardım türüne dâhil olabileceksiniz ve devletin sizler için ayırmış olduğu yardım fonundan fayda sağlayabileceksiniz.

Her ay doğalgaz faturanız ile PTT şubelerine giderek bu yardımı alabilirsiniz. Maddi durumunuza göre değişecek olan doğalgaz yardımını devletin belirlediği şekilde faturalarınız üzerinden temin edebilirsiniz.

Yapılacak olan bu yardımın tüm detaylarını ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi sayfasından ya da şehrinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek öğrenebilirsiniz.

Verilecek olan bu maddi yardımın ücreti, 900 Türk Lirası ile 2500 Türk Lirası arasında değişiklik gösterebilir.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

PTT Sosyal yardım sorgulama!

Kızılay para yardımı!


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu