Güncel

Doğum Yardımı , Doğum Yardımı Başvurusu , Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi , Doğum Yardımı Ne Kadar ?

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar? Doğum Yardımı Parası Alma Şartları Nelerdir? Doğum Yardımı Parası Kimler Alır? 

Doğum yardımı gittikçe artan nüfus, bununda beraberinde getirdiği işsizlik, ihtiyaçların yarım kalması gibi bir sürü etmenler karşısında ailelere ihtiyaçlarını giderebilmek için ufak bir katkı sunmaktadır. Aileler bu ekonomi içerisinde çoluk çocuğa yiyecek giyecek almakta da ciddi sıkıntılar yaşamakta.

Devletimiz bu sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilmek, kendilerini idame edebilecek duruma gelene kadar refah seviyesini üstlere çıkarmak adına çeşitli maddi manevi yardımlarda bulunmaktadır.

Bunlardan biri de yeni doğum yapmış olan kadınlarımıza sunulan doğum yardımı paralarıdır. 

Doğum yardımı parası sayesinde, her doğan çocuk başına belli bir miktar para verilir. Bu para sayesinde çocuğun belli ihtiyaçları alınır ve bir süre idare edilebilir. 

Doğum Yardımı Parasını Kimler Alabilir?

Doğum yardımı parası için en çok merak edilen sorulardan biri de kimler doğum yardımı parası alıyor, yararlanabilir miyim? Memur olan vatandaşlarımız da bu soruların araştırmasını çok yapmaktadırlar.

Memur olarak doğum yardımı haklardan faydalanabilmek mümkün mü? 

Anne veya babanın birinin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışması herhangi bir sorun teşkil etmez. Aynı şekilde doğum yardımı parası için başvuruda bulunma imkanları vardır.

Baba veya anne Sağlık Bakanlığı bünyesinde veya başvuru yapılacak kurumda dahi çalışıyor olabilir. Yine başvuru işlemi yapılmasında bir sorun olmayacaktır.

Peki kimler doğum yardımı parasını alabiliyor?

 • Türk vatandaşı olanlar
 • Mavi karta sahip olanlar 

Aile içerisinde en azından anne ya da babanın Türk vatandaşı veya mavi kartlı olması kesin şartlardan biridir. 

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardımı parasında, doğum sağ gerçekleştikten sonra bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek öncelikle kimlik kayıt işlemlerini gerçekleştireceksiniz.

Bu işlemin ardından size verilecek olan evraka gerekli dilekçe yazacaksınız. Bu dilekçeyi doğum yardım başvurusu adı altında yazacaksınız ve ıslak imza ile imzalayacaksınız. Bu aşamadan sonra evrak teslimi yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Evrak teslim yöntemi üç şekilde olur;

 • Elden
 • Posta
 • Kargo 

Başvuru yapacak olan aile yurtdışında ise bağlı bulunduğu bölgede Türk Konsolosluğu’na giderek doğum yardım başvuru talebini iletebilir. Ya da aynı şekilde yurtdışından ziyarete gelen vatandaşlarımız ülke içindeki bir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak taleplerini gerçekleştirebilirler. 

 Doğum Yardımı Başvurusu

Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de doğum yardım başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu sayfasına giderek doğum yardım başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Şartı Nedir?

Doğum yardımı parası almak için de birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlar da aynı şekilde;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Mavi kart sahibi olmak
 • Doğum yardımı başvurusu için sağ doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerek

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aileler destek olmak ve belirli ihtiyaçları giderebilmek adına verilecek olan yardım miktarları şu şekildedir;

 • Birinci çocuk için; 300 Türk lirası
 • İkinci çocuk için; 400 Türk lirası
 • Üçüncü ve sonrakiler için; 600 Türk lirası

olacak şekilde ailelere ödemeler yapılacaktır. Bu ödemelerden faydalanmak için bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Doğum Yardımı Parası Ne Zaman Yatar?

Yeni doğum yapmış anneler ve aileler tarafından en çok merak edilen diğer soru da doğum yardımı parasını ne zaman alabiliriz? Ne zaman faydalanabiliriz?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere sunulan 300-400-600 liralık doğum yardımı paketleri, ailelerin başvuru işlemlerini yaptıktan sonra DYS yani Doğum Yardım Sistemi üzerinden onaylanarak düşmesinden sonraki ayı takip ederek hesaplara yatacaktır. 

Doğum yardımı parası yatan vatandaşlarımız, bu parayı PTT şubelerine giderek veya PTT ATM üzerinden de çekebilirler. 

Evlatlık Çocuklar Doğum Yardımı Parasından Faydalanabilir Mi?

Aileler, yetim ve öksüz kalmış evlatlarımıza da kucak açarak onları kendi evlatları olarak sahip çıkarlar. Bu yavrular için ise doğum yardım paraları DYS sistemi üzerinden tespit edilerek ödenir.

DYS (Doğum Yardım Sistemi) üzerinde evlat edinilen çocuklar adına doğum yardım parası yatırılmamış ise başvuru işlemi yapabilirsiniz. Tabii ki çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş olması aranan şartlardandır. 

Doğum yardımı parası DYS üzerinden görülüyorsa maalesef bu yardım parasını alamazsınız. Fakat düzenli olarak ödenen çocuk yardım paraları üzerinde hane sayısı ve çocuk sırasına göre hesaplar yapıldığı zaman, evlat edinilen çocuklarımız da baz alınır. 

Hamileler Doğum Yardımı Başvurusu Yapabilir Mi?

Doğum Yardım Başvurusu, sadece sağ olarak gerçekleştirilen doğumlar olursa ödenir. Öncelikle sağ doğum işleminin gerçekleşmesi, gerçekleştikten sonra da başvuru işleminin yapılaması gerekiyor. Doğum yardımı için aranan en önemli şart “sağ ve canlı doğum” olmasıdır. 

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // TİKTOK /// İNSTAGRAM /// news.google.com


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

 1. Sizden yardım talep ediyorum Allah rızası için bana yardım ederseniz çocuklarımın ihtiyacını karşılayamıyorum Emin kirasını veremiyorum eşim yok boşanmış bir insanım çocuklarımın ve evimin ihtiyacını karşılayamıyorum merdiven temizliyorum ev temizliklerine gidiyorum ihtiyacımı karşılayamıyorum Allah rızası için sizden yardım bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu