Çalışma Yaşamı

DPB’den, Engelli Memurların Yer Değişikliğine İlişkin Görüş Yazısı…

 

(EKPSS)Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucuna göre kamu kurum ve kuruluşlarında engelli olarak çalışan personellerin engellilik durumlarına bağlı tayin haklarının bir defayla sınırlandırılamayacağına ilişkin (DPB)Devlet Personel Başkanlığının 27.11.2018 tarihli ve 7585 sayılı resmi yazısı ve engelli memurların tayin hakları ile ilgili tüm detaylar haberimizde….

Bilindiği üzere

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik‘e 2014 yılında şu şekilde hüküm eklenmiştir:

“Ek Madde 3 – İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır.”

Kamuda memur kadrosunda görev yapan bir personel, bu yönetmelik hükmünde yer alan “bir defadan fazla“, “en az yüzde 40 oranında”, “ağır engelli raporlu“, “kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak” ibarelerinin iptali istemiyle dava açmıştır.

Bu kapsamda açılan davayı değerlendiren Danıştay, maddede yer alan “bir defadan fazla” kısıtlamasının iptaline karar vermiştir.

Konu hakkında engellilerdostu.com olarak daha önce sitemizde yayınladığımız haberi de incelemek isterseniz burandan ulaşabilirsiniz. Kendisi, eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları engelli olan memurlar, birden fazla yer değiştirebilecek

 

Buna göre eğitim kolunda faaliyet gösteren (Teç-sen) Tüm Eğitim Çalışanları

Sendikası, DPB’den konunun netlik kazanması amacıyla görüş istemiştir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından ise 27.11.2018 tarihli ve 7585 sayılı yazı ile dönüş ve gerekli açıklamalr yapılarak görüş niteliğinde bir değerlendirme gelmiştir.

İşte (DPB) Devlet Personel Başkanlığı tarafından Tüm Eğitim Çalışanları Sendikasına gönderilen yazı…

 

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu