Güncel

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgulama nasıl yapılır: engel oranı ile mevcut raporunuzu görebilir engel oranı, geçerlilik süresi gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Böylece rapor yenileme gibi işlemlerinizin takibini yapabilirsiniz.

Engelliler İçin E-Devlette Sunulan İmkanlar

Engelli kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelere başvurarak engelli sağlık kurulu raporu almaktadır. Bu rapor sayesinde kendilerine bazı hak ve ayrıcalıklar tanınmaktadır. Aynı zamanda bu rapor bir resmi belge mahiyetindedir.

Her bir vatandaşın kişisel ve resmi bilgilerini içeren e-devlet üzerine engelli raporları da işlenmektedir. Böylece vatandaşlar pek çok işlemini resmi dairelere gitmeden, e-devlet üzerinden yapacakları elektronik başvuru ile yapabilirler. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına e-devlet kullanmaları şarttır. 

Vatandaşlara zaman tasarrufu ve kolaylık sağlamak adına her geçen gün e-devlet üzerinden sunulan hizmetler artmaktadır. SGK hizmet dökümü, engelli maaşı ödemesi, vergi ödemeleri ve sorgulamaları gibi diğer vatandaşların yaptığı tüm işlemleri engelli kişiler de yapacaktır. 

Engelli kişiler tüm bu imkanları kullandığı gibi kendileri için sunulan engelsiz e-devlet ile daha çok işleme ulaşabiliyorlar. Örneğin işitme ve konuşma engelli vatandaşlar burada yazılı ya da görüntülü görüşmeler ile işlemlerini yaptırabiliyor. 

Engelsiz çağrı merkezinde işaret dili bilen çalışanlar bulunuyor ve işitme engelli vatandaşlarla görüntülü görüşme yapılıyor. Burada verilen talimatlar ile işlem gerçekleştiriliyor. İşitme engelli vatandaşlar yılda 3 bin çağrı yapıyor ve yaklaşık 120 saniye sonunda işlemleri gerçekleştiriliyor. Bu hizmet hafta içi her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında sunuluyor. 

engelli rapor sorgulama

İlk Kez E-Devlet Hesabı Açma

Engelli vatandaşların e-devlet üzerinden sunulan imkanlarda yararlanması için mutlaka e-devlet hesaplarının aktif olması şarttır. İlk kez e-devlet kullanacak olanlar hesabı aktif hale getirmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 1. ilk olarak PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi almaları gerekir.
 2. Şifreyi almak için kişinin kendisi gitmeli ve kimlik ile başvuru yapmalıdır. Cüzi bir ücret karşılığında ilk şifre zarf içinde kapalı olarak verilecektir. 
 3. Daha sonra akıllı telefon ya da bilgisayardan www.turkiye.gov.tr adresine TC kimlik numarası ve PTT’den alınan şifre ile giriş yapılacaktır. 
 4. İlk girişten sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir. Unutmayacağınız bir şifre belirleyin ve bu şifreyi tamamen öğrenene kadar bir yere not edin. 
 5. Bundan sonra TC kimlik numaranız ve belirlediğiniz yeni şifre ile istediğiniz zaman giriş yapmaya devam edebilirsiniz.

e devlet engelli rapor

E-Devlet İle Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır,? Mevcut bir e-devlet hesabınız varsa ya da PTT’den şifre alarak hesabınızı aktif hale getirdiyseniz artık e-devlet engelli raporu sorgulama yapabilirsiniz. Şu adımları takip etmelisiniz:

 1. www.turkiye.gov.tr adresini arayın. https://www.turkiye.gov.tr/
 2. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. ( giriş yapmak için mobil imza, e imza ya da internet bankacılığı gibi kanalları da kullanmanız mümkündür.)
 3. Giriş yaptıktan sonra açılan ana ekranda üst kısımda yer alan büyüteç simgesine “engelli raporu” yazarak arama yapmanız halinde karşınıza çıkan ilk sekmeye tıklayın. Bu şekilde kısaca hizmete ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda şu an geçerli olan engelli raporunuz yer alacaktır.
 4. Diğer bir seçenek ise e-devlet ana sayfada sol tarafta yer alan hizmetler üzerinden sorgulama yapmaktır. Şu sıralamayı takip ediniz:
 • Hizmetler
 • Sağlık Bakanlığı
 • Engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü
 • E- imzalı Erişkinler İçin Engelli Sağlık Raporu Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Bu adımda karşınıza şu anda geçerliliğini koruyan engelli sağlık kurulu raporu çıkacaktır. Raporu inceleyebilir, yazdırabilir ve PDF olarak indirebilirsiniz. Bu belge elektronik olarak onaylı olduğu için resmi belge gibi kullanılabilecektir.

e-devlet-engelli-raporu-sorgulama-islemleri

E-Devletteki Engelli Raporuna İtiraz

e-devlet üzerinde görünen engelli sağlık kurulu raporu sizin bütün işlemleriniz baz alınacaktır. Bu nedenle doğruluğunu kontrol etmeniz şarttır. 

Eğer e-devlette görünen rapor şu anda elinizde olan rapordan farklı ise, iki rapor görünüyorsa, eski tarihli rapor görünüyor ve yeni rapor işlenmemişse ya da buna benzer sorunlar varsa itiraz etmeniz mümkündür. Engelli raporunda engel oranının farklı olması, ağır engelli ibaresinin olması gerekirken olmaması ya da ağır engelli olmayan kişinin raporunda ağır engelli yazıyor olması gibi sebepler halinde bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne engelli sağlık kuruluna itiraz sürecini başlatabilirsiniz. 

İtirazı alan müdürlük itirazı değerlendirecek ve gerekli görürse yeni rapor için süreç başlatacaktır. Bu şekilde yanlış bilgilendirmeler giderilecektir. 

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

 1. Balıkesir devlet hastanesin den almış olduğum raporumu durdurdu %65 epilepsi hastasıyım ve arttı ve sosyal yardımlaşma vakfı ve Düzce unuversite Hastanesi rapor verdiler a epilepsi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu