EKPSS

Ekpss 2020 Sınavına İlk Defa Girecekler İçin Önemli Bilgiler

Milyonlarca insanın beklediği 2020 sınav takvimi, 18 kasım 2019 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanmıştı. EKPSS 2020 (engelli kamu personeli seçme sınavı) dahil 2020 yılında yapılacak sınavlarla ilgili tarihler belli oldu. Sınavlara başvuru tarihleri, sınavların yapılacağı tarihler ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihler kamuoyuna duyurulmuştu. ÖSYM’nin duyurduğu 2020 yılı sınav takvimine buradan erişebilirsiniz.

engellilerdostu.com – Engelliler İçin Sosyal İçerik Platformu sitemizi devamlı ziyaret eden okurlarımız bilir, engellilerdostu ailesi olarak EKPSS ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu bağlamda 2020 EKPSS tarihleri açıklanır açıklanmaz sizlerle paylaşmıştık.

Biliyoruz ki ziyaretçilerimiz tarafından en çok takip edilen konuların başında 2020 engelli kamu personeli seçme sınavı (EKPSS) konusu yer alıyor. 2020 EKPSS ne zaman yapılacak? Başvurular ne zaman alınmaya başlanacak? EKPSS 2020’de olacak mı? Bu gibi sorularla çok sık karşılaşıyorduk.

2020 yılı EKPSS sınav tarihlerini tekrar hatırlayacak olursak;

 • Ekpss 2020 sınavı için başvuru tarihleri: 24 ocak ile 12 şubat tarihleri aralığında,
 • 2020 EKPSS sınav tarihi: 26 nisan 2020 pazar günü,
 • Sonuçların açıklanacağı tarih: 27 mayıs 2020 çarşamba günü,
 • Kura başvuruları: 28 nisan tarihinde başlayıp 12 mayıs tarihinde sona erecektir.

EKPSS 2020 Başvuru Şartları:

2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sınav takvimini tekrar hatırladık. EKPSS için başvuruların 24 ocak 2020 tarihinden itibaren alınmaya başlanacağını söyledik. Aramızda 2020’de yapılacak EKPSS’ye ilk defa başvuru yapacak ziyaretçilerimiz olabilir. EKPSS başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmayanlar bulunabilir. Bu yüzden engellilerdostu ailesi olarak biz de 2020 EKPSS’ye girecek adayların bilmesi gereken önemli noktaları hatırlatalım dedik.

Başvuru şartlarını, sınava giriş için gerekli belge ve evrakları gözden geçirelim. Eksikleri olanları uyarmak istedik. Öncelikle 2020 EKPSS sınavına kimler başvuru yapabilir? EKPSS 2020 sınavı için başvuru şartları nelerdir? Bunları değerlendirelim.

2020 EKPSS Sınavına Giriş İçin Aranan Şartlar

2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına girecek adayların aşağıdaki şartların TAMAMINI taşımaları gerekmektedir. Bunlardan bir tanesine bile sahip olmayanlar ne yazık ki 2020 yılında yapılacak olan EKPSS sınavına giremeyeceklerdir. Sınava giriş için aranan şartlar şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Sınavın yapılacağı tarih baz alındığında 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Kamu haklarından yararlanabilir olmak.
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği kapsamında gerekli güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu kamu personeli olmasına engel teşkil edecek sonuçla karşılaşılmamış olmak.
 • Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde belirtilen “kasten işlenen suçlar” kapsamına giren suçlardan dolayı 1 yıldan fazla süre mahkum olmamak. EKPSS sınavına girecek kişilerin cezası affa uğramış olsa dahi belirtilen suçlardan dolayı ceza almamış olmaları gerekir.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili maddesi uyarınca askerlik şartını taşıyor olmak. Erkek adayların askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya askerlikten muaf olmaları gerekmektedir. Asker kaçağı veya bakaya kapsamında olanlar EKPSS 2020 sınavına girmeye hak kazanamazlar.
 • Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinde belirtilen %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösteren “Engelli Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmaları gerekir. Ayrıca engelinin çalışmasına mani olmaması gerekmektedir.
 • Ekpss sınavına girecek adayların atanabilmeleri için tercih işlemlerinin son başvuru tarihi itibariyle ortaöğretim, önlisans veya lisans düzeyinde mezun olmaları gerekmektedir. Öğrenim durumu devam eden engelliler bir sonraki EKPSS’ye kadar beklemek zorundadır.

2020 EKPSS Sınavına Giriş İçin Atılacak Adımlar

Daha önceki 2016 ve/veya 2018 EKPSS sınavına girmiş olanlar ve 2020’de de yapılacak EKPSS’ye girecek olan adaylar için ilk başvuru esnasında yaptıkları işlemleri tekrardan yapmalarına gerek yoktur. Önceki başvurularındaki bilgiler aynı olan adaylar ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden (https://ais.osym.gov.tr) 2020 EKPSS başvurularını yapabilecekler.

T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte https://ais.osym.gov.tr/ adresinden giriş yapıp başvuru ekranında yer alan bilgileri kontrol etmeleri gerekmektedir. Bilgilerde bir değişiklik (adres, telefon numarası, engel bilgileri gibi) olmaması durumunda belirtilen sınav ücretini yatırmaları yeterli olacaktır.

Not: Geçen süre zarfında bilgileri değişenler yeni bilgileri ibraz etmeleri gerekmektedir.

EKPSS 2020’ye İlk Defa Girecekler İçin İzlenecek Yollar

2020 yılı EKPSS engelli kamu personeli seçme sınavına ilk defa girecek adayların veya daha önceki sınavlara girmiş ancak engel bilgileri değişmiş olan adayların izlemesi gereken yollar şu şekildedir;

 1. Adım: Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi Alma

EKPSS sınavı/kura başvuru yapacak adayların öncelikle bağlı bulundukları il veya varsa ilçe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne şahsen başvurmaları ve buradan “Ön Kabul ve Taathüt Beyanı Belgesi” almaları gerekmektedir. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesine sahip olmayanlar EKPSS 2020 engelli personel alımı sınavına başvuruları kabul edilmemektedir.

Bu yüzden adayların mutlaka Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. KKTC’de ikamet edenler herhangi bir ildeki müdürlükten bu belgeyi alabilirler. Ön kabul belgesi almak için istenilen evraklar ise şu şekildedir;

Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı İçin Gerekli Evraklar:

 • Doldurulmuş şekilde 2020 – EKPSS Sınav/Kura Aday Başvuru Formu: ÖSYM’nin internet sitesi https://www.osym.gov.tr/ üzerinden çıktı alınabilir.
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış, en az %40 engeli olduğunu gösteren Engelli Sağlık Kurulu Raporu: Engelli sağlık raporu, adayın engelli olduğunu kanıtlayan belgedir. 2020 EKPSS’ye katılabilmesi için gerekli şartları taşıdığını gösterir. Konuyla ilgili detaylı bilgileri Engelli Sağlık Kurulu Raporu nasıl alınır başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Diploma aslı. Öğrenim durumu devam eden adayların EKPSS 2020 geçerlilik süresi içerisinde mezun olacağını ibraz etmeleri gerekir. Okudukları okul müdürlüklerinden temin edilebilir.
 • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan pasaportun aslı

Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi, iki nüsha olarak düzenlenir. İki nüsha da engelli ve görevli tarafından imzalanarak bir nüshası adaya verilir. Diğer nüsha Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğü’nde kalacaktır.

2. Adım: ÖSYM Başvuru Merkezinden Başvuru

Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini alan adaylar, 2020 EKPSS’ye başvuru yapabilirler. Başvurular, ÖSYM tarafından belirlenecek EKPSS başvuru merkezlerine ŞAHSEN yapılacaktır. EKPSS başvuru merkezleri, ÖSYM tarafından başvuru tarihinde (24 ocak 2020) açıklanacaktır.

EKPSS 2020 sınavına girecek adayların ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapabilmeleri için de bir takım belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Eksik belgeleri olanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

İsterseniz şimdi de ÖSYM başvuru merkezinde başvuru esnasında istenilen belgeleri de öğrenelim. Eksik evrakları olanları bir an önce tamamlamaları hususunda ikaz etmiş olalım.

2020 EKPSS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

 1. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi: Yukarıda nasıl alınacağını anlatmıştık. Bir nüshasının adaya verildiğini söylemiştik. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğü’nden alınan Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesinin başvuru esnasında yanınızda bulunması gerekmektedir. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi olmadan işlem yapılamamaktadır.
 2. 2020 -EKPSS/Kura Aday Başvuru Formu: ÖSYM’nin internet sitesinden çıktı alınarak doldurulmuş şekilde teslim edilecektir.
 3. Engel Bilgi Formu: ÖSYM’nin sitesinden veya burayı tıklayarak alabilirsiniz. Engel Bilgi Formu da aday tarafından doldurulmuş olması gerekmektedir.
 4. Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Diploma aslı

5. Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport.

EKPSS 2020’ye girecek adayların izleyeceği adımlar bu şekildedir. Siz yine de ÖSYM’nin açıklamalarını takip edin. Daha detaylı bilgiler için 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Kura Başvuru Kılavuzunu incelemeyi unutmayın. Kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızın bir benzerini 2018 EKPSS için de yayımlamıştık. “EKPSS Başvurusunda İzlenecek Yollar” başlıklı o yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

EKPSS Sınav Soruları ve EKPSS 2020 Sınav Süresi:

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020 EKPSS sınavının da aynı şekilde yapılacağı açıklandı. Herhangi bir değişiklik olmamıştır. Buna göre EKPSS 2020 sınavında toplam 60 soru sorulacak, sınav süresi 60 dakika olacaktır. Adaylara 15 Türkçe, 15 Matematik olmak üzere toplam 30 Genel Yetenek Testi Soruları, 10 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, 6 Temel Yurttaşlık Bilgileri, 6 Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Konular, 5 Türkiye Coğrafyası ile ilgili sorular, 3 de Türk Kültür ve Medeniyetleri ilgili sorular yöneltilecektir. Bu sorular Genel Kültür Testi başlığı altında toplanmıştır.

EKPSS Sınav Ücret Ne Kadar?

EKPSS sınavı için istenilen belge ve evrakları yukarıda saydık. Bütün bu belgelere sahip olduktan ve işlemleri gerçekleştirdikten sonra sınav ücretini yatırmayı unutmayın. Biz bu yazıyı kaleme aldığımız tarih itibari ile ÖSYM tarafından EKPSS 2020 sınavı ücreti ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Açıklamanın 2020 EKPSS başvuru tarihinde yapılacağı bekleniyor. Yani 24 ocak 2020 Cuma günü.

Her gelişmeyi sizlerle paylaştığımız gibi 2020 EKPSS sınav ücreti açıklanır açıklanmaz sizlerle paylaşmaya çalışacağız. EKPSS, engelliler ve engelli yakınları ile ilgili son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak isterseniz bizi takip etmeye devam edin. Sosyal medya hesaplarımızdan takipçimiz olun. Facebook sayfamızı beğenin. Gün geçtikçe büyüyen engellilerdostu ailesinin bir parçası olun!

 

2020 EKPSS engelli kamu personeli sınavı
2020 EKPSS engelli kamu personeli sınavı

makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

 1. Halen bu ilk başvurular klasik ve bürokratik yolla yapılıyor ya, yazıklar olsun, oradan oraya belgelerle gitmek tam bir işkence

 2. Selamın aleyküm simdi ogdenim durumunun asli yani diploma asli isteniyor okuduğuma dair bi belge olsa olur mu acaba ilk defa kayit yaptıracağım da ben

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu