EKPSS

EKPSS kursumuz açılamayacak

Daha önce Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi olarak duyurusunu yaptığımız EKPSS kursu açılamayacak. Eylül ayında başvuruları almaya başlamıştık. 3 Aya yakındır Halk Eğitim Merkezi kurs yeri aradı. Bizde bu iş böyle olmayacak diye düşündük ve başladık çalışmaya, Konak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden sonra İldeki yetkililerle görüştük. Herhangi bir yerin olmadığını ve siz bulursanız başlatabileceklerini söylediler. Dernek olarak sizin bulamadığınızı biz nasıl bulacağız dedik. Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Konak Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunmamıza rağmen olumlu bir cevap gelmedi. 3 Aralık toplantısında İzmir Valisine de söylendi ama geri dönüş olmadı.

Peki, 2020 EKPSS Yaklaşırken Bizim Önerilerimiz Neler? 

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Başta engelliler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlara EKPSS kursu ile ilgili  öneriler,

-Size en yakın Halk Eğitim Merkezlerine başvurabilirsiniz,

-EKPSS mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz,

-Özel Rehabilitasyon merkezlerinden destek alabilirsiniz,

Bu anlamda Üniversitelere de büyük sorumluluk düşüyor. 2020 Nisan ayında EKPSS sınavı var. Bu sınava hazırlanacak engellilere ders çalıştırma desteği sunabilirsiniz.  Topluma hizmet dersi kapsamında engelli öğrencilere ders çalıştırma desteği sunabilirsiniz.

-Uzaktan eğitim yöntemiyle kurslara katılabilirsiniz..

Yukarıda saydığımız bu önerilerimiz önemli! birçok İlde Belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri EKPSS kursları açıyor aslında uzaktan eğitim yoluyla bu kurslar açılsa bir standardı olsa özel gereksinimlere göre sınıflar açılır ve işitme engelliler içinde işaret diliyle dersler hazırlanır. Bu işler bir nebzede olsa çözüme kavuşur.

-Paralı KPSS kurslarına hazırlık çalışmaları yürüten özel kurumlardan ders alınabilir.

-Görmeyenlere yönelik özel tavsiyelerimiz kütüphanelerden faydalanın Ankara Milli Kütüphane, Getem ve Türkiye Görme Özürlüler Kitaplıklarındaki kaynaklardan faydalanın

-Mobil uygulamalar görmeyenler için erişilebilir Hayal Ortağım uygulamasındaki dersleri dinleyebilirsiniz.

-Görmeyenlerin sohbet odalarındaki kurslara katılabilirsiniz.

-Bazı öğrenciler Messenger üzerinden guruplar halinde çalışıyorlar. Bizde Dernek olarak bu konuda gönüllüler bulmaya çalışırız küçük guruplar oluşursa derneğimizde ders çalışma programları oluşturabiliriz.

-İzmir’de Atatürk İl Halk Kütüphanesi görmeyenler bölümünde de sadece görme engelliler kurslara katılabilir. Biz bu konuda gerekli danışmanlık hizmeti yapmaya çalışıyoruz. Eylül ayından beri uğraşıyoruz başarılı olamadık. Bize inanan arkadaşlarımızdan özür diliyoruz. Başaramadık! tek suçlu biz olmasak da çözüm üretemediğimiz için üzgünüz. Bundan sonra EKPSS kurslarında Halk Eğitim Müdürlüklerine yönlendirilecek ve takip de bulunulmayacaktır. 

Bunlar Neden Oluyor!

Bu durumların nedeni, biz engelliler birbirimizin yanında yeterince yer alamıyoruz. İşimiz düştüğünde dernekler nerede diyoruz. Bir arkadaş gurubu oluştu kendilerini sadece sınav ve hazırlık dönemlerinde görebiliyoruz. şunu netleştirelim, biz birbirimizin arkasında durabilseydik her şey çok daha farklı olabilirdi. Bizim arkamızda durmayabilirsiniz ama hak kazanımları ortak hareketle olur bunu da unutmayalım. Hukuk içinde kalarak İnsan Hakları mücadelesi yapılabilir ve yapılması şarttır.10 Aralık İnsan Hakları Günü Engelli Hakları ’da İnsan haklarıdır ama unutmayın hak verilmez alınır o yüzden fikri takip şarttır.

Yolunuz açık olsun sınava girecek arkadaşlara başarılar dileriz aynı zamanda bu aralık ayı içinde de personel alımı yapılacaktır sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz saygılarımla.

 Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

[zombify_post]


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu