EKPSS

EKPSS Tercih!

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru? EKPSS Kadroları İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? EKPSS Soru Dağılımları?

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS Tercih?

EKPSS yani engelli kamu personeli seçme sınavına girmiş ve yeterli baraj puanlarını alabilmiş olan bireylerimiz, ilanlar üzerinden kılavuzları inceleyerek memuriyet tercihlerinde bulunabilirler.

Kura ile yapılacak olan memuriyet alımlarına başvuruda bulunabilmek için aynı şekilde ÖSYM sayfası üzerinden giriş yapılacaktır. Bunun için ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr/TR,22521/2022-ekpsskura-ile-engelli-kamu-personeli-yerlestirme-tercih-kilavuzu-ve-tablolar.html adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. 

EKPSS 

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS, engelli olan bireylerimize sağlanan kolaylık ve hizmetler içerisinde yer alan bir diğer yardımlardandır. Yardım adı altında nitelendirebiliriz çünkü engeli bulunan bireylerimizin hayat şartları diğer bireylerimize oranla biraz daha yavaş ilerleyebiliyor.

Bu anlamda bireylerimize kolaylık sağlamak, daha hızlı işlem yapmalarına ve yorulmadan sınavlarına girebilmelerine destek olan bir tür uygulama çeşididir. 

EKPSS, engelli bireylerimiz adına belirlenmiş soru ve sonuçlara bağlı olarak açılacak olan kontenjanlar üzerinden kamu personeli olabilmelerine yardımcı destek hizmetidir.

EKPSS, zihinsel ya da fiziksel olarak engeli olan vatandaşlarımıza, ayrı ayrı alanlarda ve ayrı şartlarda çeşitli meslekler sunmaktadır. Bu meslek alanlarına, bireyin sağlık durumuna ve aktif olabilme durumuna bağlı olarak tercih verdirilecektir. 

EKPSS Kimler Girebilir?

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS sınavı, fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan, tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurulları ve doktorları tarafından çeşitli muayeneler ve incelemeler sonucunda sağlık problemi ve engellilik durumu teyit edilen vatandaşlarımız girebilmektedir.

EKPSS sınavı için de yaklaşık olarak %40 engelli durumunun bulunması gerekmektedir. Yüzde kırk altı engelli bireylerimiz, diğer vatandaşlarımız gibi KPSS ortaöğretim, KPSS önlisans ve KPSS lisans sınavlarına örgün şekilde gireceklerdir.

Bunun haricinde yüzde kırk ve üzeri engeli bulunan vatandaşlarımız, EKPSS üzerinden ortaöğretim, önlisans veya lisans sınavlarına girebileceklerdir. 

EKPSS Başvuru? 

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS sınavına girmek isteyen engelli bireylerimiz, aynı şekilde ÖSYM sayfası üzerinden giriş yaparak başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. ÖSYM şifreniz yoksa e-devlet üzerinden de girişinizi sağlayabilirsiniz. PTT şubelerine giderek e-devlet şifresine de sahip olabilirsiniz. 

ÖSYM’nin kendi sitesi üzerinden engelli kamu personel seçme sınavına girmek isteyen bireylerimiz, https://www.osym.gov.tr/TR,22565/2022-ekpss-basvurularinin-alinmasi-27012022.html adresini ziyaret ederek işlemlerini tamamlayabilirler.

EKPSS Kadroları İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS üzerinden açılacak olan memuriyet kadrolarına başvuruda bulunmak isteyen engelli bireylerimizin de karşılaması gereken birtakım şartlar ve kurallar bulunmaktadır.

Her engelli bireyimiz sınava başvuruda bulunamayacağı gibi her sınava giren de atanamaz. Atamalar için belirlenmiş olan sınırları ve kuralları taşımaları halinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kadro başvuru şartları ise şu şekildedir;

 1. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. 18 yaşından gün almış veya 18 yaş üstü olmak,
 3. Sağlık kurulları aracılığı ile yapılmış olan inceleme ve tetikler sonucunda en az yüzde kırk engellilik durumunun onaylanmış olması,
 4. Herhangi bir gerekçe veya sebep ile kamu haklarından ayrı düşmemek,
 5. Adli sicilin temiz olması, herhangi bir suç kaydı, ceza kaydı, hapis kaydı gibi işlem veya kötü alışkanlıklara, kötü olaylara bulaşmamış, içinde yer almamış olmak,
 6. Erkekler için belirlenmiş olan askerlik şartlarını yerine getirmiş olmak, 
 7. Başvuruda bulunacağınız kadro veya açılan memur alım ilanlarının vermiş olduğu diğer şartları taşıyor almak.

Yukarıda sayılı olan şartlar, genel olarak EKPSS memuriyet başvuru şartlarıdır. Bunun yanı sıra diğer şartlar ise memur alımlarında açılacak olan kadrolardaki meslekler için belirlenen şartlardır.

Öğretmenlik için ayrı şart, büro personeli için ayrı şartlar vs. olacak şekilde her alanda ve her meslekte belirtilen ayrı kurallar vardır. Bunları taşıdığınız takdirde başvuru işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

EKPSS Soru Dağılımları?

EKPSS Tercih. EKPSS Kimler Girebilir? EKPSS Başvuru?

EKPSS sınavına girmeye hak kazanmış olan engelli bireylerimize sorulacak olan sorular ve zorluk dereceleri, diğer örgün girilen KPSS sınavlarına nazaran biraz daha rahat olabilmekle beraber değişkenlik gösterebilmektedir. Genel Yetenek ve Genel Kültür olarak iki gruba ayrılan KPSS sınavlarında EKPSS için soru dağılım ve konuları şu şekildedir; 

 1. Genel Yetenek;
  1. Türkçe 15
  2. Matematik 15
 2. Genel Kültür;
  1. Temel Yurttaşlık Bilgisi 6
  2. Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi 10
  3. Türk Kültür ve Medeniyetleri 3
  4. Türkiye Coğrafyası 5
  5. Güncel konular 6

Engelli kamu personeli seçme sınavlarında sorulan soru sayıları ve dersleri genel olarak yukarıdaki gibidir. EKPSS sınavına hazırlık yapan bireylerimiz bu konulara çalışarak devam edebilirler.

EKPSS sınavı yaklaşık olarak altmış dakika kadar sürecektir. Bunun yanı sıra farklı durumlar ve problemler meydana gelirse sınavda farklı değişiklikler yapılabilecektir. 

İlgili Başlıklar;

EKPSS 2022 başvuruları!

EKPSS başvuru ve sınav tarihi açıklandı!

EKPSS Kura ile engelli personel yerleştirme başvuruları ne zaman bitecek?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu