Sosyal Hak ve Yardımlar

Elektrik Faturası Desteği Nasıl Olacak. İşlemler ve Gerekli Belgeler

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve 27 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Yardım Alanlara yönelik Elektrik Desteği 1 Mart 2019 itibari ile başladı. Bu konuda yardımdan yararlanmak isteyen hak sahipleri neler yapacağını bilmiyor. İşte ayrıntılar…

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Destekten yararlanabilmek için aşağıdaki şartlar ve koşulları sağlamanız gereklidir;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarından Destek Alıyor Olmak

Elektrik Desteğinde Destek Kriteri Nedir?

Hane İçerisinde;

 • 1-2 kişi olanlar 75 kilovatsaat,
 • 3 kişi olanlar 100 kilovatsaat,
 • 4 kişi olanlar 125 kilovatsaat,
 • 5 ve daha fazla kişi yaşayan hanelere aylık 150 kilovatsaat olmak üzere ayda 31-TLile 80.63 TLarasında destek verilecektir.

Ayrıca;

 • 1 Mart 2019 tarihinden sonraki faturalar için geçmişe dönük 3 dönem faturasına ait düşüm bedeli iade alınabilecek

Elektrik Desteğinden Yararlanmak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

 • Kimlik Belgesi
 • Elektrik Faturası(serbest olmayan tüketici ya da son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilerin mesken abone grubuna ait faturaları)

Elektrik Desteği İçin İzlenecek Yol Nedir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından destek alan kaydı bulunan bireyler elektrik faturaları ve kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine başvurmaları halinde sistemde bilgileri PTT tarafından görüntülenerek kriterde belirtilen tutar kadar indirim düşürülecektir. Borç kalıyorsa kalan tutar elektrik tüketicisi tarafından ödenmesi yapılarak borç kapatılacaktır.

150 KİLOVATSAATE KADAR DEVLET KARŞILAYACAK

Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarınca geliştirilen model kapsamında, aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketimler devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda elektrik tüketim desteğinden yararlanacak hak sahibinin Türk vatandaşı olması şartı aranacak.

Düzenli yardım alan hak sahipleri, PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz konusu yardımdan faydalanacak. Ödemeler, 5 bine yakın PTT iş yerinden yapılabilecek.

Destek Tutarı 40-80 TL Arasında Olacak

Elektrik tüketim desteği hanedeki kişi sayısına göre belirlenecek. Hanede yaşayan kişi sayısı 2 veya daha az olanlara 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlara 100 kilovatsaat, 4 kişi olanlara 125 kilovatsaat, 5 kişi ve daha fazla olanlara ise 150 kilovatsaat olmak üzere, her ay elektrik desteği verilecek.

Faturadan düşülecek elektrik tüketim desteği, 40 ila 80 TL aralığında olacak. Elektrik desteği, ortalama 2,5 milyon hanede 10 milyon kişiye sağlanacak.

Söz konusu destek tutarı, ay içinde kullanılmaması halinde bir sonraki aya devredilmeyecek.

 


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

 1. Elektrik başvurum
  Engelliyim bedensel
  155₺ fatura sı için
  Fatura ödül edilebilir hakkım varsa beni Derbeder başvurmak istiyorum.Doğrudur asla ileri yok bende doğru doğru doğru.Hakkımı kullanmak istiyorum.

 2. Merhaba benim annem engelli beraber ikamet ediyoruz elektirik faturasi annem adinami olmali indirimden yararlanmak icin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu