Sosyal Hak ve Yardımlar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT! Eyt Son Dakika Bugün! Eyt Son Durum EYT Haberleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT! Eyt Son Dakika Bugün! Eyt Son Durum EYT Haberleri! EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur? EYT 18 Yaş Öncesi Sigorta Geçerli mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT konusu, Türkiye’de milyonlarca kişinin heyecanla sonuca ulaşmasını beklediği bir konudur. Emeklilikte yaşa takılanlar EYT ilk kez Bülent Ecevit zamanında ortaya atıldı 8 Eylül 1999 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen bu yasa ile birlikte, emekli olma şartları değişti.

Bu kanun ile birlikte, devletin sizler için belirlemiş olduğu çalışma akdini tamamlamış olsanız bile, yaş sınırını tamamlamadan emekli olmanız neredeyse imkansız bir hal aldı. Bu durumun istisnası olarak iş hastalıkları ve iş kazasına uğrayan kişiler belirlendi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT! Eyt Son Dakika Bugün! Eyt Son Durum EYT Haberleri
Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT! Eyt Son Dakika Bugün! Eyt Son Durum EYT Haberleri

Türkiye’de bulunan milyonlarca vatandaş, emekli olmak için devlet tarafından gelecek olan açıklamayı bekliyor. 8 Eylül 1999 senesinde yürürlüğe giren bu yasanın gerekçesi olarak, sosyal sigortalar kurumunun devletin gündemini çok fazla meşgul ettiği gösterildi. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları da böylece başladı.

O günden bu güne dek, emekli olmak isteyen insanlar, devlet tarafından yapılacak olan düzenlemeyi bekliyorlar. Bu yazı dizimizde, emeklilikte yaşa takılanlar EYT konusunu sizler için araştırdık.

EYT Prim Gün Sayısı Kaç Olunca Emekli Olunur?

EYT prim gün sayısı kaç olunca emekli olunur sorusu, son zamanlardan beri emekli olma yolunu gözleyen insanların kafasını karıştırıyor. Belirlenen kanuna göre, 8 Eylül 1999 senesi ya da öncesinden itibaren çalışmaya başlayan insanlara emekli olma hakkı tanınacaktır. Bu gün şartı, erkek ve kadın çalışanlara göre değişiklik gösteriyor. Belirlenen gün şartları ise;

  • Erkek çalışanlar için 7000 gün,
  • Kadın çalışanlar için ise 5000 prim günü olarak belirlenmiştir.

EYT 18 Yaş Öncesi Sigorta Geçerli mi?

EYT 18 yaş öncesi sigorta geçerli mi diye soran vatandaşlar için sevindiren haber, devlet tarafından verildi. 5510 sayılı kanunun 38. Maddesine göre 18 yaşından önceki süreler için ödenen malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları da prim gün ödeme hesaplarına dahil edilecektir. Yani çıkan bu kanun sayesinde, 18 yaş altından beri çalışmaya başladığını ispat eden kişiler, erken emeklilikte yaşa takılanlardan etkilenmeyecektir.

EYT de Çıraklık Sayılacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, son yaptığı açıklamada EYT de çıraklık sayılacak mı diye soran vatandaşların tüm sorularını cevapladı. Yapılan son açıklamaya göre, erken emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında, çıraklık yapanlar ve staj görevini yapanlar sayılmayacak.

Bu grupta bulunan vatandaşların erken emeklilik kapsamında bulunmadığını ama sağlık sigortası kapsamında bulunduğunu da açıklamalarına ekleyen Bakan Bilgin, bu konuya son noktayı bu şekilde koydu.

Sigorta Girişi En Erken Kaç Yaşında Başlar

Erken emeklilikte yaşa takılan 1,5 milyonu aşkın vatandaşın merak ettiği bir diğer konu ise sigorta girişi en erken kaç yaşında başlar sorusu oldu. 4857 sayılı iş kanununda da belirtildiği gibi 18 yaşından önce sigortalı olmasına engel olan bir durum mevcut olmamakla birlikte, çalışma yaşı olarak belirlenmiştir.

Ama 15 yaşında çalışmaya başlayacak olan kişilerinde, gerekli kurumlardan izin belgesi alması şarttır. Aksi takdirde işverene ağır miktarda idari para cezası işlemi uygulanır.

İlk İşe Giriş Tarihi Önemli mi?

Erken emeklilik yasasında ilk merak edilen konu, ilk işe giriş tarihi önemli mi konusudur. Evet, bu konunun EYT de önemli bir yeri var. 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinden itibaren çalışmaya başlayan herkes, EYT şartlarından fayda sağlayabilecek. Bu çalışma gününün yanında, ödenen prim zamanının da belirlenmesi gerekir. 

2000 Yılında Sigorta Girişim Var Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz tarihten sonra çalışmaya başlayan insanlar, 2000 yılında sigorta girişim var ne zaman emekli olabilirim diye hesaplama yapıyorlar. Yapılan bu araştırmaya göre 2000 yılında çalışmaya başlayan kişi, en az 25 yıl çalışma şartı ile emekli olabilir.

SGK Olmayan Ne Yapmalı?

EYT şartlarından yararlanmak isteyen bazı vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumuna girişi bulunmamaktadır. Hal böyle olunca da vatandaşlar, SGK olmayan ne yapmalı diye soruyorlar. Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa öncelikle hizmet tespit davası açmanız lazım.

Bu davayı işten çıkış sürecinizi takip eden ilk 5 sene içerisinde yapmanız gerekiyor. Ancak bazı istisnai durumlarda açılan davanın süresi 5 seneden fazla olabilir. Bu verilen dava hakkı, 5510 sayılı kanunun 86. Maddesine göre düzenlenmiştir.

İlgili Başlıklar;

AKP’den EYT açıklaması

EYT Son dakka haberleri

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM // TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum var şu dört buçuk milyar iki çocuğum okuyo çok zor durumdayim 5 çocuğum var calisanim yok ıkisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu