Sosyal Hak ve Yardımlar

Enflasyon Açıklandı! Memur ve Emekli Maaşları için Zam Detayları Belli Oldu

Enflasyon Açıklandı: Son dakika gelişmesi! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Haziran ayında enflasyon yüzde 38,21 seviyesine ulaştı. Pek çok memur ve emekli, maaşlarındaki zam oranlarını merakla bekliyordu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, memurların alacağı zam oranlarını açıkladı ve 8077 lira seyyanen zam yapılacağını belirtti. İşte tüm detaylar...

Enflasyon Açıklandı! Memur ve Emekli Maaşları için Zam Detayları Belli Oldu
Enflasyon Açıklandı! Memur ve Emekli Maaşları için Zam Detayları Belli Oldu

Memur ve Emekli Maaşlarındaki Zam Oranları

Enflasyon açıklandı TÜİK‘in verilerine göre, yıllık enflasyon oranı yüzde 38,21 olarak gerçekleşti. Buna göre, memurlar ve memur emeklileri 6 aylık enflasyon oranına göre zam alacaklar. Memurların zam oranı yüzde 17,55 olarak belirlendi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise zam oranı yüzde 19,77 oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarının Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre belirleneceğini ifade etmişti.

Memur Maaşlarına Yüzde 17,55 Zam ve 8077 Lira Seyyanen Zam

Tüm memurlara yüzde 17,55 oranında enflasyon farkı zammı yapılacak ve üzerine 8077 lira seyyanen zam verilecektir. Ancak, emekliler için herhangi bir artış öngörülmemektedir.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Uzun bir süredir yürüttüğümüz çalışmalar ve istişareler sonucunda kesin şekli verildi. Meclis Başkanlığı’na, en düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini sunduk. Tüm kamu görevlilerinin yıllık ücretlerine, enflasyon farkının yanı sıra seyyanen net 8077 liralık artış öngörüyoruz.

En düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkarılacak. Temmuz ayındaki artış oranıyla birlikte yüzde86’ya ulaşacak. Toplamda ise yüzde 142’lik bir kümülatif artış sağlanacak. Ortalama memur maaşı ise 25 bin 15 liraya yükselecek. Temmuz ayındaki artış oranı ise ortalama yüzde 74’e denk gelecek. Kümülatif olarak ise yüzde 129’luk bir artış gerçekleşecek.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM // TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu