Engelli Maaşı

Engeli Memur Maaşı! Engelli Memur Maaşı Ne Kadar?

Engeli Memur Maaşı! Engelli Memur Maaşı Ne Kadar? Lisans Mezunu Engelli Memur Maaşı! Engelli Memur Ne Kadar Maaş Alıyor?

Engeli Memur Maaşı

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engeli Memur Maaşı! Engelli Memur Maaşı Ne Kadar? Lisans Mezunu Engelli Memur Maaşı! Engelli Memur Ne Kadar Maaş Alıyor?

Engelli memur maaşı almak için mutlaka engelli olarak kurumlarda çalışmak gerekir. Kurumda çalışan engelli bireylerin %40 veya %69 oranında engelli raporunun bulunması lazımdır. Ayrıca kurumdaki kademesine göre maaşlar birbirinden farklı olabilir.

Engeli Memur Maaşı! Engelli Memur Maaşı Ne Kadar?
Engeli Memur Maaşı! Engelli Memur Maaşı Ne Kadar?

Engelli memur maaşları devlet tarafından belirlenen zam oranları ile birlikte her sene değişkenlik gösterebilir. Son bilinen rakamlara göre en düşük engelli memur maaşı 9105 TL olarak bilinir. Fakat yine de bu rakam her kuruma göre farklıdır. Çünkü engelli kimseler çalıştıkları yerlerde sınıflarına göre yaptığı mesleğin çeşidi gibi bazı faktörler sebebiyle birbirinden farklı maaşlar alabilir.

Lisans mezunu veya lise mezunu olarak çalışan kişilerle yine birbirinden farklı maaşlar almaktadır. Maaşlardaki farklılıklar tamamen statü ile ilgilidir. Normal bir memur gibi düşünülerek sınıfına göre herkesin aldığı para birbirinden farklı olmaktadır. 

Engelli memurlar bulundukları kurumlarda her sene belirlenen memur zammı ile birlikte maaşlarını almaktadır. Bu zam tutarı memurlara gelen oranla aynı olmaktadır. Yani engelli kimse bulunduğu kurumda memura zam geldiği zaman otomatik olarak bu zam oranından yararlanır.

Fakat özel sektörde çalışan engelli kimseler için bu durum daha farklı olabilir. Engelli kimseler için özel sektörde herhangi bir maaş tutarı belirtmek mümkün değildir. Eğer sigortalı bir şekilde engelli kimse özel sektörde çalışıyorsa en az tutarda asgari ücret ile maaş alabilmesi mümkündür.

Bu sebepten dolayı engelli kimse özel sektörde kısıtlı imkanlara sahip olabilir. Engelli kişilerin mutlaka devletin sunduğu engellilere tanınan memuriyeti hakkından yararlanması lazımdır.

Engelli Memur Maaşı Ne Kadar?

Engelli memur maaşı en son belirlenen zam oranlarıyla birlikte devlette 9000 TL özelde ise 7000 ile 8000 TL aralığında olabilir. Bu tutar özel sektörde net bir rakam belirtmez. Çünkü özel sektörde yarı zamanlı ya da tam zamanlı bir şekilde engelli kimsenin çalışabilmesi söz konusudur.

Engelli bir kimsenin aldığı maaş statüsüne göre değiştiği için özel veya kamu kurumlarında birbirinden farklı maaşlar alabilirler. Mezun olduğu okul ve tecrübesine bağlı olarak şartları değiştiren durumlar maaşlardaki farklılıkları ortaya çıkarır. Her engelli özel ya da kamu kurumunda birbirinden farklı maaşlar alabilir.

Engelli kişilerin aldıkları maaş kurumlara ve yaptıkları işe göre değişkenlik gösterir. Bir engelli eğer özel sektörde çalışıyorsa tam zamanlı veya yarı zamanlı işlerde daha kısıtlı imkanlara sahip olabilir. Çünkü bir engellinin özel sektörde en az asgari tutar oranında maaş aldığı bilinmektedir. Fakat bir engelli kamuda çalışıyorsa bu durumda özel sektörde çalışandan daha fazla maaş alabilir. Bu sebepten dolayı maaş hesaplaması ve net bir rakam belirtmek mümkün olmaz.

Lisans Mezunu Engelli Memur Maaşı

Engelli memur maaşı lisans mezunu ise mutlaka lise mezununa oranla daha farklı maaş almaktadır. Kamuda çalışan bir memur lisans mezunu olduğunda ek göstergeler ile birlikte daha avantajlı duruma geçebilir. Çünkü lisans mezunu olduğu için statüsü diğer mezuniyetlerini oranla daha yüksektir.

Yaptığı işin çeşidi ve bulunduğu konum lise mezununa oranla farklı olduğundan dolayı daha fazla maaş alabilir. Aradaki fark yapılan işe ve bağlı bulunulan kuruma göre değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı yine net bir rakam söyleyebilmek doğru olmaz.

Engelli Memur Ne Kadar Maaş Alıyor?

Engelli memur maaşı alan bir kimse bağlı bulunduğu kuruma göre birbirinden farklı rakamlar alabilir. Hem kurumdan kuruma hem de yapılan işe göre maaşlar birbirinden farklıdır. Engelli kimsenin aldığı maaş mezuniyet ile alakalı olabilir. Ayrıca maaşlardaki değişkenliği etkileyen faktörler şu şekildedir;

  • Engelli kimsenin unvanı
  • Engellinin mezuniyeti ve kademesi
  • Engelli kişinin memurluğa başlama tarihi
  • Engellinin hizmet yılı
  • Engelli kişinin çocuk sayısı
  • Sendika üyesi olup olmadığı ve görev yeri gibi bazı unsurlar bulunur

Engelli kimsenin maaşını etkileyen faktörler belirlenerek sonucunda engellinin maaşı ortaya çıkar. En son bilinen rakamlara göre memuriyete sahibi olan engelli bireyler 9000 TL civarında maaş almaktadır. Fakat engelli birey özel sektörde çalışıyorsa en az tutarda asgari ücret oranında maaş alabilir.

Bu sebepten dolayı engelli kimse maaş konusunda mağdur olmamak ve daha rahat koşullarda çalışmak için devletin sunduğu memuriyeti hakkından yararlanmalıdır. Ancak bu sayede düzenli ve eksiksiz bir maaş olarak hayatını daha kaliteli bir şekilde devam ettirebilir.

Engelli maaş detayları ve daha fazlası için https://engellilerdostu.com/engelli-maasi/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu