Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur? Şartları Nelerdir?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur? Erken Emeklilik Hakkının Şartları Nelerdir? Kimler Yararlanabilir? Engelli Babası İçin Erken Emeklilik Hakkı Var Mı?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur: Engelli annesi erken emeklilik hakkı ile emekli olurken pozitif olarak ayrılmaktadır. Ağır engelli ya da bakıma muhtaç kişilerin çalışan annelerinden emekli olmak için gereken prim gün sayısı ¼ oranında az istenmektedir. Böylece erken emekli olabilirler.

Erken Emeklilik Hakkının Şartları Nelerdir?

Engelli çocuğu olan ve sigortalı olarak çalışan anneler belirli şartları sağlamaları halinde erken emeklilik hakkından yararlanacaktır. Böylece engelli çocukları ile daha fazla vakit geçirebilir, onlara daha çok zaman ayırabilirler. Bakımını başkasına bırakmak yerine kendileri üstlenebilirler.

Engelli çocuğu olan çalışan anneler şu adımları takip etmelidir:

  • Çocuğun bakıma muhtaç olduğunu gösterir sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Bunun için Sağlık Bakanlığının belirlediği hastanelerden alınan sağlık kurulu engelli raporları yeterlidir. Ancak rapora göre çocuğun en az yüzde 40 engelli olması gerekir.
  • Alınan rapor SGK’ya sunulmalı ve erken emeklilik için dilekçe verilmelidir.
  • Engelli çocuğun bakıma muhtaç olduğu tarih 1 Ekim 2008 sonrası olmalıdır. Çünkü engelli anneleri için erken emeklilik hakkı bu tarihte yürürlüğe girmiştir, öncesi için uygulanamaz. Eğer çocuk daha önceki tarihten beri engelli ise bu tarihten sonrası için erken emeklilik hesaplanacaktır.
  • Engelli bireyin bakıma muhtaç olduğu zaman ile engel halinin ortadan kalktığı zaman arasındaki süre emekli olunurken hesaplanacak ve yaş haddinden düşülecektir. Böylece anne olması gerekenden daha kısa sürede emekli olacaktır.

engelli annesine erken emeklilik

Kimler Yararlanabilir?

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Engelli anneleri için erken emeklilik hakkından hem kendi çocuğu engelli olanlar hem de engelli bir çocuğu evlat edinenler yararlanabilir. Ayrıca annenin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığından emekli olacak olması fark etmez. Tüm sigortalı anneler yararlanacaktır.

Bu kapsamdaki annelerin doldurması gereken prim gün sayısı ¼ daha az olacaktır. Yani çalıştıkları 1 gün emeklilik hesabı için 1,25 güne tekabül edecektir. 1 yılda 90 gün prim fazla ödenecektir. Böylece emeklilik için gereken prim gün sayısı erken dolacaktır.

Bu süreler yaş haddinden de düşülmektedir. Örneğin 10 yıl çalışması olan ve 51 yaşında emekli olacak olan anne 48 yaşında emekliliğe hak kazanacaktır.

Engelli çocuğunu terk eden, kurumlara veren ya da bakımını üstlenmeyenler erken emeklilik hakkından yararlanamaz. Annenin engelli çocuğun bakımını üstlenmiş olması şarttır.

Engelli Babası İçin Erken Emeklilik Hakkı Var Mıdır?

Engelli anneleri için sağlanan bu hak babalar için mevcut değildir. Engelli babaları için erken emeklilik yasal olarak tanınmamıştır. Ancak yasa yetersizdir ve değiştirilerek babalara da hak tanınmalıdır. Bu konuda yasal düzenleme yapılarak anne ya da babaya hak tanınmalıdır.

Annesi olmayan ya da annesi terk etmiş bir engellinin babası bakımını üstlenebilir. Annenin kariyeri daha iyiyse baba iş hayatından fedakarlık yaparak erken emekli olup çocuğunun bakımını üstlenmek isteyebilir. Bir baba da engelli bir çocuğu evlat edinmek isteyebilir. Bu ve bunlara benzer durumda erken emeklilik hakkı babaya da tanınmalıdır. Bu eşitsizlik giderilmeli ve erken emeklilik hakkı anne ya da babadan birine tanınmalıdır. Engelli çocuğun anne ya da babasından biri bu haktan yararlanmalıdır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR // news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu