Engelliler Dostu

Engelli Araba Alma Şartları! Engelli Raporu İle Araba Almak

Engelli Araba Alma Şartları! Engelli Araç İndirimi! Engelli Raporu İle Araba Alma Şartları! Yüzde 90 Engelli Raporu İle Araba Almak! Yüzde 80 Engelli Raporu İle Araba Almak! Yüzde 70 Engelli Raporu İle Araba Almak! Yaşlılık Raporu İle Araba Almak

Engelli Araba Alma Şartları

Engelli araba alma şartları en başta %40 ila %90 arasındaki rapora sahip olmaktır. Ayrıca 18 yaşını doldurmak gereklidir. Eğer engelli vatandaş 18 yaşını doldurmamışsa ailesinden alınacak muvafakatname ile birlikte araç sahibi olabilir. Ayrıca buna ek olarak mutlaka raporun geçerlilik süresinin bulunması lazımdır. Aksi takdirde geçerlilik süresi biten raporlara araç verilmez.

Engelli Araba Alma Şartları! Engelli Raporu İle Araba Almak
Engelli Araba Alma Şartları! Engelli Raporu İle Araba Almak

Engelli Araç İndirimi

Raporla araç indirimi ÖTV farkı ödemesinden muaf tutar. Her araçta ÖTV oranı aynıdır fakat aracın bedeli birbirinden farklı olduğu için markaya ya da modele göre değişken rakamlarda bulunur. Bu sebepten dolayı tercih edeceğiniz marka ile görüşerek engelli araba alma indirim oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her araç markası ve her araç modelinde rakamlar modelin dolu ya da boş oluşuna göre ayrıca birbirinden farklı özelliklerine göre değişkenlik gösterir. İster arayarak ister bizzat otomobil markasının müdürlüklerine giderek engelli araba alma işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Engelli Raporu İle Araba Alma Şartları

Engelli raporu ile araba alma şartları özellikle engelli vatandaşın bizzat kendi işlemlerini yapabiliyor olmasıdır. Ayrıca engelli vatandaş 18 yaşın altındaysa ailesi tarafından bu işlemler yapılabilir. Engelli vatandaşın aile bireyleri de yine istisnai durumlarda engelli vatandaş için bir takım işlemlere imza atabilir.

Engelli araba almak için yapılacak her işlem engelli raporuna ait olmalıdır. Engelli raporuna sahip kişiye araç teslimi yapılmaktadır. Engelli raporunu kullanarak kimsenin üzerine araba verilmez. Bu sebepten dolayı mutlaka kurallar katı ve şartlar son derece serttir. Her araba markası kurallara bizzat kanunda geçen yükümlülüklerce uyar.

Yüzde 90 Engelli Raporu İle Araba Almak

Yüzde 90 rapor engelli raporuyla araç alacak kişiler raporlarını gösterip istediği her türlü markanın aracına sahip olabilirler. %90 ve üzeri engelli raporu olan kişilerin mutlaka araç içerisinde engellerine uygun bir şekilde düzenlenen bir takım güvenlik önlemleri bulunması lazımdır. Ancak bu şekilde 0 km araç alabilirler. Aracı kullansalar ya da kullanmasalar dahi mutlaka güvenlik önlemlerinin alındığı bazı ekipmanlar araca monte edilmelidir.

Yüzde 80 Engelli Raporu İle Araba Almak

Yüzde 80 rapor durumu olan vatandaşlar raporla birlikte rahatlıkla arabalarına sahip olabilir. Her türlü markanın arabasını tercih edebilir ve arabada güvenlik önlemleri adı altında engelli yüzdesine uygun bir şekilde belirtilen uygulamalar yapılmalıdır. Mutlaka engelli vatandaşın kullanmasına uygun hale getirilen araç içi ekipmanlar 0 km araçta sonradan takılmalıdır.

Yüzde 70 Engelli Raporu İle Araba Almak

Yüzde 70 rapor durumuna sahip kişiler Türkiye sınırları içerisinde istediği her türlü markadan araç sahibi olabilir. Araç sahibi olmak için 0 km araçlar tercih edilmelidir. Ayrıca yine diğer engellilik yüzdelerinde bulunduğu gibi mutlaka güvenlik önlemlerinin alındığı araç içi bazı uygulamaların bulunması lazım.

Aracın engelli vatandaşın kolayca kullanabilmesine olanak tanıyacak birtakım detaylara sahip olması lazımdır. Özellikle trafikteyken kolayca manevra yapabilmesi ve rahatlıkla aracı kullanabilmesi için özel olarak tasarlanmış bazı uygulamalar 0 km araçlarda bulunması lazımdır. Aracı kolayca kullanabilmeleri için sonradan araca uygun ekipmanların monte edilmesi gerekir.

Yüzde 60 Engelli Raporu İle Araba Almak

Yüzde 60 rapor engelli raporuna sahip kişiler gerekli evraklarını tamamladığı sürece rahatlıkla araç sahibi olabilir. Engelli araba almak isteyen kişiler raporları ile birlikte istediği her türlü markayı ziyaret edebilir. Raporları geçerlilik süresini taşımalıdır. Mutlaka her engelli vatandaş güncel bir raporla araç sahibi olabilir.

Yaşlılık Raporu İle Araba Almak

Yaşlılık raporu ile birlikte araba almak hakkında detayları öğrenmek isteyenler tercih edecekleri markaları ziyaret edebilir. Devletin belirlediği kanunlar kapsamında ÖTV indiriminden sadece engellilik raporuna sahip kişiler yararlanabilmektedir. Bunun dışındaki kişiler yaşlılık raporu veya diğer raporlarla araç alamayabilir. Fakat yine de en net bilgi için mutlaka araba markalarını tercih ederek her birine bu raporla birlikte araç alıp alamayacağınızı sorabilirsiniz.

ÖTV İndirimi İçin Engel Oranı

ÖTV indirimi için engel oranı en az %40 oranında olmalıdır. Her engel raporunda indirim oranı da birbirinden farklı olabilir. Bunu sadece tercih edeceğiniz otomobil markasına gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Ayrıntılara hakim olmak için otomobil markasını arayabilir ve hangi oranda indirimden yararlanacağınızı öğrenirsiniz.

Engelli araba almak için indirimler hakkında en ayrıntılı bilgi sağlayan otomobil markası her sene belirlenecek ÖTV indirim oranından hangi koşullarda fayda sağlayacağınızı sunar. Bu sayede ÖTV ödemeden rahatlıkla araç sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca engelli vatandaşlar tercih edecekleri araçlarda kullanıma uygunluk bakımından kurallara uygun bir şekilde araçlarını ekipmanlarla değiştirmelidir. Özellikle manevra kabiliyetlerini rahatlıkla yapabilmelerine olanak tanıyacak birtakım değişimler arabaya uygulanmalıdır.

Yüzde Kaç Engelli Araba Alabilir

Engel yüzdesi en az %40 oranında olan kişiler engelli raporuyla arabalarını alabilir. Ayrıca diğer ayrıntılı detayları sadece otomobil arkasından öğrenebilmeniz mümkündür. Tercih edeceğiniz otomobil markasını ziyaret edebilir ve ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Engelli araba almak için ÖTV indirimi uygulanır. Bunun dışında ÖTV indiriminin uygulandığı herhangi bir durum yoktur. Engelli vatandaş engelli raporunu göstererek rahatlıkla ÖTV indiriminden fayda sağlayabilir.

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu