GüncelVergi

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Engelli Araba İndirimi Ne Kadar? Engelli Araba İndirimi Nasıl Alınır? Engelli Araba İndirim Başvurusu!

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

150 Bin TL Araba Engelli İndirimi

Engelli araba indirimi ile birlikte engelli vatandaşlar sıfır araç sahibi olabilir. İndirim yalnızca sıfır araç alanlarında gerçekleşir. Engellinin ÖTV ödemeden satın alacağı araç indirimli fiyatı ile engelli vatandaşlara cazip gelir.

Engelli araba indirimi: %26.3 oranında uygulanır. Ayrıca KDV ve ödemesi ise 15.24 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde sıfır araç 150.000 ile daha üzerindeki araçlarda maksimum %60 ÖTV oranında hesaplanır.

Ayrıca indirim motor hacminin birbirinden farklı oluşu ile değişebilir. Belirtilen şu model motor hacmi olan araçlarda uygulanacak bazı indirimler örneklerle açıklanmıştır;

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Motor hacmi 1.6 olan araçlarda ÖTV %26.3,

Motor hacmi 2.0 olan hibrit araçlarda 200.000 TL üzeri %80,

Motor hacmi 130.000 ve altı olan 1.6 araçlarda %45 oranında uygulanır. 

Engelli vatandaş araç almayı düşündüğünde yaklaşık 150.000 TL’lik bir araç aşağı yukarı yarı fiyatına yakın bir şekilde gelmiş olur. %26.3 ÖTV oranından muaf olan engelliler indirimli bir şekilde araç alır.

Engellinin %40 ile %80 aralığında engellilik durumunun bulunması gerekir. Engellinin ismini ait olacak araç ayrıca engellinin yakını tarafından işlem yapılabilir.

Engelli kişinin ister iş için ister bireysel kullanımı için araç alabilmesi mümkündür. Engelli kişiler aracı daha uygun fiyatlarla aldığı için rahat bir yaşam sürebilmeyi hedefler.

Engelli kişinin adına alınan araç bir başkasına devredilemez veya satılamaz. Sadece engelli kişinin bilgileri kullanılarak alınan araç indirimli fiyatı ile birlikte son derece cazip gelir.

Engelli vatandaşların indirimli bir şekilde araç alışlarında otomobil veya diğer araçlar vergisiz bir şekilde satın alınabilir. Ayrıca satın alma işlemi sırasında bazı araba markalarında kredi veya farklı ödeme seçenekleri de bulunur.

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Bu sayede son derece uygun fiyatlarla engelli kişiler araç alabilir. Araç almak isteyen engelli kişiler MTV ve ÖTV ödemez. Vergiden muaf olan engelli kişiler her sene belirlenen araç fiyatlarında ÖTV ne kadar ise ondan mutlaka muaftır.

Engellilik durumu devam eden kişiler istediği zaman ÖTV indiriminden yararlanarak araç alabilir. Herhangi bir başvuru süresi veya müracaat aranmaz. Diledikleri her zaman ücretini karşılayabilecekleri araçlardan istediğini seçer ve ÖTV indiriminden yararlanır.

Bu indirimli fiyat birçok engelli kişiye cazip gelir. Bu sayede birden fazla kişi rahatlıkla araba sahibi olur ve konfor kazanabilir. Engelli kişinin çalıştığı sektörle ilgili araç alabilmesi de mümkündür. Binek otomobil veya daha büyük araçlar tercih edebilirler. Araç tercihlerinde belirli bir sınırlama yoktur.

 Engelli Araba İndirimi Ne Kadar?

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi Engelli araba indirimi %26.3 oranında ÖTV indirimi ile sunulur. Bu fırsat sadece sıfır araçlarda geçerli olur. Engellilik oranı %40 ile %89 arasında olan kişiler ÖTV ödemesi yapmaz.

Ayrıca engelli kişinin 18 yaşından büyük olması ve sürücü belgesine sahip olması gerekir. Bu durumda engellinin engellilik durumunu belirtecek özel bir sürücü belgesine ihtiyacı vardır.

Bu belgeyle birlikte araç müracaatında bulunabilir. Ek olarak engellilik durumunu gösterecek engelli kimlik kartı ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı vatandaşın yanında olması gerekir.

Başvuru sırasında istenen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Ancak bu sayede daha hızlı ve doğru sonuçlara ulaşılabilir. 

Ayrıca engelli kişinin aracı kullanması için TSE onaylı birtakım aparatlarının araç içerisinde bulunması gerekir. Bu aparatlar sıfır araç içerisine daha sonra monte edilir.

Engelli kişinin rahat ve güvenilir bir şekilde araç kullanmasına olanak tanır. Aparatlar olmadan engelli kişi trafiğe çıkamaz. Bu sebepten dolayı mutlaka gerekli aparatlar araca monte edilmelidir. Ayrıca engelli kişi dilerse bakımından sorumlu kişi ile seyahat edebilir.

Bakımından sorumlu kişi aracı kullanabilir. Tüm şartları ve gereklilikleri yerine getiren ve sürücü belgesine sahip olan engelli vatandaş ÖTV ödemeden sıfır araç alır.

Engelli Araba İndirimi Nasıl Alınır?

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Engelli araba indirimi almak isteyen öncelikle engellilik durumunu kanıtlamalıdır. Engelli kimlik kartı ve raporu ile birlikte bu indirim alınır. Bu belgelerden hiçbiri bulunmayan kişiler engelli araba indiriminden yararlanamaz.

Ayrıca engelli kişinin raporunun güncel olması gerekir. Güncel olmayan raporlarda raporun en baştan yenilenmesi gerekir. Ancak bu şekilde sıfır araç alınabilir. Araç almak isteyen kişiler her markada ÖTV oranından sabit bir şekilde yararlanır.

ÖTV oranı markalara göre değişmez sadece arabanın rakamı değişir. İstedikleri her türlü aracı alabilir ve tüm araçlarda belirlenen ÖTV yüzdesinden yararlanırlar.

ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engelliler öncelikli olarak engellilik durumunun %40 ile %89 aralığında olmasına bakmalıdır. Bu oran tutar ise başvuru yapılabilir. Tercih edilecek olan araba markasında markaların birbirinden farklı prosedürleri uygulanabilir.

Bunu en net şekilde öğrenmek için tercih edilebilecek araba markasıyla iletişime geçilmelidir. Ayrıca araba tercih ederken mutlaka sıfır araçta engelli kişinin rahatlıkla arabayı kullanabilmesine imkan tanıyacak aparatların temin edilmesi gerekir. Bu durum araba markası tarafından sağlanmalıdır.

18 yaşını dolduran ve araç almak isteyen engelliler beş yıl boyunca aldığı aracı satamaz. Beş sene asla aracı bir başkasına devredemez veya bir başkasına kullanmasına izin veremez.

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Engelli vatandaş ÖTV indiriminden yararlandıktan sonra beş sene dolmadan aracı satmak isterse ÖTV tutarını ödemesi gerekir. Bu sebepten dolayı taşıt vergisi çıkacağı için bu durumu mutlaka dikkate alınmalıdır.

Engelli aracını kendi kullanabilir veya yakınlarının kullanması için belirterek onların da araçtan yararlanmasına yardımcı olabilir.

Engelli Araba İndirimi Başvurusu

Engelli araba indirimi Başvurusunda bulunmak için tercih edilecek araç markasına gerekli detaylar sorulmalıdır. Her markanın prosedürü ya da uygulamaları birbirinden farklı olabilir.

Bu sebepten dolayı tercih edilecek markanın tüm detayları iletişim kurarak öğrenilir. Müşteri hizmetleri aranabilir veya bizzat gidip engelli araba indirimi hangi markaya ne derece yansıdığı net bi şekilde öğrenilebilir.

Detayları öğrenmek için engellinin yakınları da işlemler yapabilir. Engellinin kendisi adına yapılacak engelli araba indirimi muafiyeti araç alışında mutlaka bilgisi dahilindedir.

Engellinin bilgisi dışında işlem yapılamaz. Rızası olmadan engelle hiçbir şekilde araç alış satış gibi işlemlere giremez. Sıfır araç alımlarında mutlaka araç markaları engelli Vatandaşı da görmek ister. 

150 Bin TL Engelli Araba İndirimi

Sıfır araç alımında geçerli olacak indirim her tip araçta kullanılabilir. Ayrıca ÖTV indirimi birden fazla araçta kullanmak isteyen kişiler belirli bir süre beklemelidir. Aynı anda birden fazla araca ÖTV indirimi uygulanmaz.

Bu sebepten dolayı araba tercihleri yaparken dikkatli ve düzgün bir şekilde düşünmek gerekir. Engelli vatandaş ÖTV indiriminden bir kez yararlanır ve bir dahaki sefer için oldukça büyük bir zaman beklemesi gerekir. 

Engelli Vergi İndirimi !

Engelli vergi indirimi: Her sene güncellenmekle birlikte derecelerine göre indirimler yapılır. Bu derecelendirme engellilik derecesi ile ilişkilidir. Engelli vatandaş birinci derece engelli ise 1500, ikinci derece engelli ise 860, üçüncü derece engelli ise 380 TL vergi indiriminden yararlanabilir.

Vergi indirimi engelli araba indirimi, ev vergi indirimi veya gümrük gibi çeşitli indirimlerden oluşur. Bu indirimlerden yararlanmak isteyen engelliler engellilik yüzdesine bakılarak istedikleri indirimlerden yararlanabilir. Engelliler vergi indiriminden yararlandıkları için fatura veya alışverişlerinde ekstra masraf etmezler.

Engellilerin vergi indiriminden yararlanması için sunulan katkı Gelir Vergisi kanununda vardır. Bu kanun kapsamında engelli vatandaşlar derecelerine göre belirlenerek engelli vergi indiriminden yararlanır. Üç farklı derece bulunur ve her derecenin indirimi birbirinden farklıdır.

Engelli vatandaşların vergi indiriminden yararlanmasıyla birçok avantaj sağlanır. Vergi indiriminden yararlanabilecekleri bazı vergi tipleri şu şekilde sıralanabilir;

  1. Gümrük vergisi,
  2. ÖTV vergisi,
  3. Gelir vergisi,
  4. Emlak vergisi,
  5. Katma değer vergisi,
  6. Motorlu taşıtlar vergisi.

Tercih edebilecekleri vergi indirimi ile minimum %40 engelli olan kişiler vergi konusunda indirimden yararlanır. Engellilik yüzdesi arttıkça vergi indiriminden yararlanmak için indirimin de yüzdesi artar. Bu sebepten dolayı en fazla %90 engelli bulunan kişi en fazla vergi indiriminden yararlanır.

Yönetmelikte bunun detayları açıklanmış ve engellilerin hangi koşullarda indirimlerden faydalanacağı belirtilmiştir. Engelli kişiler yararlanacağı vergi indirimi ile birlikte birçok konuda rahat edebilir.

Özellikle en fazla tercih edilen araç alımlarında ÖTV ve motorlu taşıt vergisinin ödenmiyor olması engelli vatandaşlar için büyük bir kolaylıktır.

Benzer İçerikler;

Engelli vergi indirimi ne kadar?

Araba almak istiyorum engelli aylığım kesilir mi?


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu