Engelliler Dostu

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir?

1 Yıllık Engelli Raporu İle Araç Alımı Olur mu?

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir: Engelli arabası olan bir engelli kimsenin birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki yakınları aracı kullanabilir. Sözleşmeli sürücü olarak geçen kullanıcılar engellerin kullanamadığı durumlarda aracı şehir içi ve şehir dışında kullanabilir.

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir?
Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir?

Ayrıca engelli bir kimsenin özel bir sürücü belgesine sahip olması gerekmez. Yine aynı şekilde diğer kullanıcıların da engelli arabasını kullanmak için otomobil sürücü belgesine sahip olması yeterlidir. Araç içerisinde gerekli aparatlar sağlanmışsa engelli arabasını engellinin kendi ya da yakınları kullanabilir. 

Engelli kimselerin birinci derecedeki yakınları veya ikinci ile üçüncü derecedeki yakınları araç kullanımını gerçekleştirebilir. Aracı kullanırken engellinin yanında olması şart değildir. Ayrıca aracı aldıktan sonra gerekli aparatlar sağlansa bile engellerin kullanımına uygun bir durum söz konusu değilse yine yakına sürekli olarak da bu aracı kullanabilir. 

Araç kullanımında gerekli aparat işlemleri araç içerisinde uygulandıktan sonra yakınları yine bu aracı kullanabilir. Yani aparatlar çıkarılmadan yakınları tarafından araç kullanılmalıdır. Engelli kimsenin trafiğe çıkabilmesi için gerekli olan aparatlar mutlaka araç içerisinde kalmalıdır.

1 Yıllık Engelli Raporu İle Araç Alımı Olur mu?

Engelliler Dostu İçerik Başlıkları

Engelli arabası almak isteyen engelli kimselerin rapor bitiş süresine göre bu hakları vardır. Kısacası bir yıllık ya da daha fazla rapora sahip olan kimseler eğer güncel tarihlerde raporu bulunuyorsa araç için başvuru yapabilir. Bazı engel raporları yaklaşık üç senelik geçerli ya da daha süreli geçerliliği bulunabilir. Bu durumda engellinin raporunun bitmesine en az altı ay kala öncesine başvuru yapması lazımdır. 

Süresiz ya da süreli olan engelli raporları ile araç alımı mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en az altı ay kala raporun bitmesine yakın olan engelli vatandaşlar araç için başvurusunu tamamlamalıdır.

Eğer bu süreyi kaçırırlarsa raporunun yenilenmesinden sonra tekrar başvuru yapabilirler. Rapor süresi biten kimseler ise tekrardan başvuru yapabilmek için raporunu yenilemelidir.

Sağlık raporu en az %40 olan kimselerin engelli araç alımında ÖTV muafiyeti mümkündür. Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlar araç alımlarında mutlaka engelli süresinin ne kadar olduğunu rapordan öğrenmelidir.

Dilerseniz merak ettiklerinizi araç alımını gerçekleştirebileceğiniz yerle görüşerek öğrenebilirsiniz. En güncel bilgi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimlerine danışabilirsiniz.

Engelli kimselerin araç alımında dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde açıklamak mümkündür;

  • En az %40 engelli raporuna sahip olmak
  • Mutlaka engellilik raporunda ki geçerlilik süresinin dolmaması gerekir
  • Engelli kişi araç alımlarında maksimum tutar aralığında bir araç almalı
  • Her marka araç ÖTV muafiyetinden muaf kalır
  • Araç almak isteyenler için engelli kişinin sürücü belgesi olması gerekir
  • Araç alımı işlemlerinden sonra mutlaka aracın trafikte sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanıyacak aparatlar takılmalıdır
  • Engelli kimselerin yakınları aracı şehir içi ve şehir dışında kullanabilir
  • Engelli kişilerin geçerliliği bitmemiş ve geçerlilik süresine en az altı ay kalan raporlar ile başvuru yapabilmesi mümkündür

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu