Vergi

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir? ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli Araç Alımında ÖTV Avantajı Hangi Araç Türleri İçin Geçerli? Engellilik derecesine göre farklılıklar var mı?

 

Engelli araç alımı şartları, ÖTV indirimi ile satın alımlarda engelli vatandaşlara imkan sağlıyor. Engellilik durumuna göre değişen ÖTV indirimi, engelli araç alımı hesaplamalarında önemli rol oynuyor. Yüzde 90 üzeri ve altı engeli olan vatandaşların indirimden farklı oranlarda yaralanabildiği süreçte, rapor önem arz ediyor. İşte, engelli araç alımı başvuru şartları ve hesaplama hakkında bazı bilgiler

Engelli araç alımı şartları engelli bireyin sahip olduğu rapor oranına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Engelliler binek otomobil, panelvan, kamyonet vb. çeşitli taşıt alımlarında ÖTV ödemeden daha düşük maliyetle bu araçlara sahip olabiliyor (ÖTV Kanunu Md. 7/2). Bu avantaj beş yılda bir kez kullanılabiliyor, beş yıl içinde araç satılırsa ÖTV’sinin Maliye’ye ödenmesi gerekiyor. ÖTV avantajının genel çerçevesi böyle, detayları ise ayrı başlıklarda ele alıyoruz…

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir
Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir

Engelli araç alımında ÖTV Avantajı hangi araç türleri için geçerli?

ÖTV Kanunu’na ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtlardan;

* 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, vb. taşıtlar (Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 87.03 tarife pozisyonunda yer alanlar)

* Eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtlar (87.04 tarife pozisyonunda yer alanlar)

* Motosikletler (87.11 tarife pozisyonunda yer alanlar).

Engellilik derecesine göre farklılıklar var mı?

a- Yüzde 90 veya üzeri engelli olanlar:

Engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler yukarıda saydığımız araçların beş yılda bir defa olmak üzere ilk iktisabı (ilk alımı) sırasında ÖTV ödemiyor (ÖTV Kanunu Md. 7/2-a).

Engel sebebi dikkate alınmıyor; görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler veya böbrek rahatsızlığı olanlar da bu istisnadan yararlanabiliyor. Engellilerin taşıtı bizzat kullanması veya kullanamaması şartı da aranılmıyor.

Ayrıca taşıtta herhangi bir mekanik ilave veya tadilat (özel tertibat) yapılması şartı aranmıyor. Ancak taşıtı bizzat kullanamayacak durumda olanların, istisnadan yararlanabilmesi için ilk iktisaptan önce tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptırılması zorunluluğu aranıyor.

Yüzde 90 veya üzeri engelli olan bu kişilerin vergi avantajından yararlanabilecekleri araçlar da farklı: Panelvan, kombi gibi hem yük, hem de yolcu taşımacılığında kullanılabilen çok amaçlı taşıtlarla (hafif ticari taşıtlar) sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olan taşıtların (87.03 tarife pozisyonunda sınıflandırılan) ilk alımında istisna uygulanabiliyor (ÖTV Kanunu Md. 7/2-b).

b- Yüzde 90’ın altında engellilik derecesi olanlar:

Yukarıda saydığımız araçları, bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici ‘özel tertibat’ yaptıran yüzde 90’ın altında engellilik derecesi olanlar da araçların ilk iktisabında (ediniminde) ÖTV ödemiyorlar (ÖTV Kanunu Md. 7/2-c). Manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun tertibat yaptırdığı durumda taşıtı kullanabilecek olanlar vergi avantajından yararlanabiliyor.

Engellilik oranı yüzde 90’ın altında olan, işitme engelliler, görme engelliler, böbrek rahatsızlığı olanları kalp nakli veya rahatsızlığı olanlar, zihinsel engelliler ÖTV istisnasından yararlanamıyor.

Bazı durumlarda otomatik vitesli araçlarda hiçbir özel tertibat yaptırılmadan da ÖTV’siz araç alımı mümkün olabiliyor. Manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler için, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul ediliyor.

İstisna kapsamında ilk iktisabı yapılan taşıtın, engelli kişi tarafından bizzat kullanılması; engelli kişinin taşıtı bizzat kullanmasının mümkün olmaması halindeyse, zorunlu haller dışında sürekli olarak yararına sunulması gerekmekte.

Beş yıllık süre yine geçerli… Her beş yılda sadece bir taşıt için istisnadan yararlanılabiliyor. ÖTV ödenmeksizin alınan taşıt, sonradan ÖTV’si ödenerek satılmış olsa da, beş yıllık süre dolmadığı sürece yeniden ÖTV avantajından yararlanılamıyor.

Bu istisnadan yararlanılabilmesi için gerekli H sınıfı sürücü belgesi ve özel tertibata ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgesi koşulları da ayrıca dikkate alınmalı.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com / TİKTOK / İNSTEGRAM

İlgili Başlıklar;

2023 Engelli araç ÖTV indirimi!


makale içeriği alt bilgi

4 Yorum

  1. sıfır bir araç alan bir engelli 5 yılı doldurmadan 2. yada3. yılında aracını başka bir engelliye sattığında aracı satın alan engelli gene aracı satabilmek için 5 sene beklemek zorundamı yada ilk trafiğe çıkış tarihi baz alınıp araç 5 yasına geldiğinde satısı gercekleştirilebilirmi

  2. Engelli aracım 20.05.2020 de günü doluyor tekrar ötv muafiyetli araç almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  3. MERHABA ARKADAŞLAR KARDEŞİMDEN DOLAYI (%90) BİR ARAC ALDIK 5 YIL 2 AY GEÇTİKTEN SONRA ARACLA KAZA YAPILDI VE ARAÇ PERT OLDU KASKO ŞİRKETİYLE İLK ETAPTA ANLAŞMA SAĞLANDI FAKAT ÖDEME YAPARKEN ARACINIZ ÖTV DEN MUAF OLDUĞU İÇİN ÖTV DÜŞÜLDÜKTEN SONRA ÖDEME YAPILACAK DENDİ VE YAKLAŞIK 10 BİN TL EKSİK ÖDEME YAPILDI TABİ HER ZAMAN Kİ GİBİ MUHATTAP YOK BİZDE MAHKEMEYE VERDİK İLK MAHKEME BİZDEN YANA KARAR VERDİ KARŞI TARAF İTİRAZ EDEREK BÖLGE MAHKEMESİNE DAVA AÇILDI BU KARAR DA KASKO ŞİRKETİNDEN YANA ÇIKTI VE BİZİM KARAR OTOMATİKMEN İPTAL OLDU .KASKO ŞİRKETİNİN MAHKEMEYE SUNDUĞU ŞEY HAKSIZ YERE KAZANÇ SAĞLAMAK , KASAKO EVRAĞINDA ENGELLİ KLOZU GİBİ MADDE LER . BENİM ANLAMADIĞIM DEVLET ZATEN 5 YIL SONRASI ARACIN TÜM BEDELİNİN ARAÇ SAHİBİNE DİYE BİR MADDE VAR DİYE BİLİYORUM FAKAT MUHATTAP YOK KASKO FİRMASI KENDİNİ HAKLI ÇIKARTIYOR BİLEN VARMI ACABA KASKODA BELİRTİLEN O MADDEDE ENGELLİ KLOZU 5 YILI GECEN LER İÇİNDE AYNIMI ACABA .HAKLIYKEN 2.KEZ HAKSIZ DURUMA DÜŞMEK GERÇEKTEN KÖTÜ BİR DUYGU .MAHKEME KARARI BİZDEN YANA OLSAYDI BİR ÇOK KİŞİNİN MADURİYETİ İÇİN EMSAL OLACAKTI.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu