Engelliler Dostu

Engelli Araç Fiyatları! 2022-2023 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar Oldu?

Engelli Araç Fiyatları! 2022-2023 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar Olur? Sıfır Engelli Araç Fiyatları Ne Kadar? SUV Engelli Araç Fiyatları! 5 Yılı Dolan Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Engelli Araç Fiyatları

Bilindiği gibi engelli vatandaşlara sunulan imkanlar arasında ÖTV indirimi de yer almaktadır. Bu nedenle pek çok engellinin de ÖTV indiriminden faydalanarak araç satın aldığı bilinmektedir. Satın alınan araçların bazı kriterlerin karşılanmasıyla birlikte satın alınması mümkündür.

Engelli Araç Fiyatları
Engelli Araç Fiyatları

Bu nedenle engelli araç fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak da önemlidir. Engelli vatandaşlar sunulan fiyatlarla birlikte %40’a varan indirimlerle birlikte araç satın alabilmektedir. Engelli araç fiyatlarının sürekli olarak güncellenmesi ise engelli vatandaşlarda araç fiyatları hakkında sık araştırma yapılmasına neden olmaktadır. Bu noktada engellilik oranlarının da ÖTV indiriminden yararlanabilmek için önem teşkil ettiğini bilmek gerekiyor.

2022-2023 Engelli ÖTV İndirimi Ne Kadar Olur?

2022-2023 yılında engellilere verilen ÖTV indirimi hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bu kapsamda en sık sorulan soru ise 2022-2023 engelli ÖTV indirimi ne kadar olur şeklindedir. Bilindiği gibi yüzde 90’ın üzerinde engellilik oranı olan kişilerin 2021 yılı itibarıyla 330 bin 800 liralık fiyat sınırıyla birlikte araç satın alabilmesi mümkündür.

Bu durumun 2022 yılı itibarıyla 450 bin 500 liraya yükseldiği bilinmektedir. Engelli vatandaşlar 450 bin 500 lira fiyat sınırıyla birlikte araç satın alabilmektedir. Bu durum yalnızca yüzde 90 ve üzerinde engellilik oranına sahip olan kişileri kapsamakla birlikte engellilik oranı yüzde 90’ın altında olan kişiler ÖTV indiriminden yararlanamamaktadır.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları Ne Kadar?

Engellilere sunulan fırsatlardan olan ÖTV indirimi yalnızca sıfır araçları kapsamaktadır. Bu nedenle pek çok engelli de sıfır engelli araç fiyatları ne kadar minvalinde araştırmalar yürütmektedir. Sıfır araç fiyatlarının oldukça büyük oranda zamlandığı dönemlerde ÖTV indirimiyle birlikte oldukça uygun fiyatlarla araç almak mümkündür.

Son dönemde yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 150 bin liranın altında sıfır araç bulmanın imkânsız olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sıfır araç taban fiyatlarının 150 bin lira olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Engelli vatandaşlar ise 150 bin lira ile 450 bin 500 lira aralığında araçlar arasında seçim yapmakta oldukça büyük bir zorluk yaşamaktadır. 150 bin lira ile 450 bin 500 lira aralığında araç modelinin 50’nin üzerinde olduğu bilinmektedir. 

SUV Engelli Araç Fiyatları

SUV araçlar gerek konfor gerek şıklık açısından fark yaratmaya devam etmektedir. Türkiye’de özellikle de aile aracı olarak bilinen bu modeller engelliler arasında da sıklıkla tercih edilmektedir. SUV engelli araç fiyatları ise sanıldığının aksine son derece uygun tutulmaktadır.

Araç firmalarının hemen hepsinde bulunan SUV modeller sayesinde engelliler ÖTV indiriminden de faydalanarak pek çok SUV araç arasından seçim yapabilmektedir. Böylece hem konfor hem de estetik değer olarak yüksek seviyede olan araçlara çok daha uygun fiyatlar ödeyerek binebilmek mümkündür. Engelli vatandaşlar sunulan ÖTV indirimi sebebiyle refah seviyelerinin yükseldiğini de belirtmektedir.

5 Yılı Dolan Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Engelli vatandaşlar tarafından satın alınan araçların bir satış kısıtlaması vardır. Bilindiği üzere ikinci el piyasasına hizmet etmemesi amacıyla ÖTV indirimi 5 yıllık satış kısıtlamasına sahiptir. Böylece engelli vatandaşlar aldıkları sıfır araçları 5 yaşını doldurana kadar satamamaktadır.

Bu noktada 5 yılı dolan engelli araç satışı nasıl yapılır minvalinde sorular yöneltilebilmektedir. 5 yaşını doldurmuş olan araçların satışı için standart prosedürlerin dışında farklı bir durum yoktur. Hiçbir problem yaşanmadan standart araç satışı şeklinde 5 yılı dolmuş araçların satışı mümkündür.

Engelli vatandaşlar hem il belediyeleri hem de bakanlıklar tarafından sosyal yaşama entegre edilebilmeleri adına desteklenmektedir. Bu desteklerden en büyüğü ve kapsamlısı da ÖTV indirimi olarak da bilinen sıfır araç satışında sunulan teşviklerdir.

Engelli vatandaşlar yüzde 90 engellilik oranına sahip olmaları durumunda sıfır araçları ÖTV indirimiyle birlikte satın alabilmektedir. Böylece pek çok sıfır aracı son derece uygun bir fiyatla satın almak da mümkün hale gelmektedir. Engelli vatandaşların bu araçları 5 yaşını doldurmadan satamadığı da bilinenler arasında yer almaktadır.

Engelli vatandaşlara sunulan bakım aylığına başvurmak için buraya tıklayınız.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara ulaşmak için buraya tıklayınız.

E-devlet üzerinden geçmişte yapılan sosyal yardım başvurularınıza ilişkin detaylara ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Sosyal yardımlara olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğine tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engelli hakları ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu