Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Araç Park Kartı Nasıl Alınır: Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Engelli park kartı başvurusu! Engelli Park Kartı Ne İşe Yarar? Engelli Park Kartı Nasıl Başvuru Yapılır? Engelli Araç Yerini Kullanmanın Cezası Nedir?

Engelli araç park kartı başvurusu! Engelli Park Kartı Ne İşe Yarar? Engelli Park Kartı Nasıl Başvuru Yapılır? Engelli Araç Yerini Kullanmanın Cezası Nedir?

Engelliler kendileri için ayrılan engelli araç park yerlerini kullanmak için Emniyet Genel müdürlüğünden engelli araç park kartı almalıdırlar. Böylece kendileri için ayrılan park yerlerini kullanabilirler. 

Engelli Park Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli bireylerin engelli araç park yerlerini kullanabilmesi için kart sahibi olmaları gerekir. Engelli park kartı olan kişiler kamu kurumları, belediyeler, AVM’ler, okullar ya da özek sektör işyerleri tarafından engeliler için ayrılan özel park alanlarını kullanabilecektir. Yapılan denetimlerde sahip oldukları engelli park kartını gösterecek ve haklarını kullanmaya devam edebileceklerdir. 

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği ile engelli sürücülerin engelli araç park kartı alması öngörülmüştür. Daha öncesinde engelli kişilerin araçları için engelli plakası basılıyordu. Ancak bu durum toplumda ayrımcılığa neden olduğu için değiştirildi. Şu anki uygulama ile engelli kişilerin araçları ile diğer araçlar arasında bir fark yoktur. Bu fark engellilerin sahip olduğu engelli park kartı ile ortaya çıkmaktadır. 

Engelli araç park kartı başvurusu

Engelli araç park kartı başvurusu yapmak isteyenler Emniyet Genel Müdürlüğüne başvuru yapacaktır. Bu kartla ilgili usul ve esaslar (verilmesi, kullanılması, iptal edilmesi vs.) EGM tarafından belirlenmektedir. Bu karta sahip olan kişiler engelliler için ayrılan otopark alanlarını kullanabilecektir. Karta sahip olmak yeterlidir, plakaya engelli ibaresini işletmeye gerek yoktur.

engelli kimlik kartı

Engelli Park Kartı Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli araç park kartı iki kesim için verilmektedir. Hem engelli kişinin kendisi için hem de engelli yakınının bakımı üstelenen kişi için bu kart verilebilir. Her iki başvuru sahibinin teslim edeceği belgeler farklıdır.                                                   

 1. İlki bakmakla yükümlü olunan engelliye bakan kişi alabilecektir. Ancak bunun için aracın engelli kişi üzerine tescilli olması gerekir. Engelli eşi ya da çocuğu için bu kartı almak mümkündür. Engelli park kartı almak için her engelli vatandaşın yanı sıra vasi ya da vekil tarafından başvuru yapılmalıdır. Başvurular il ilçe trafik denetleme amirliklerine yapılacaktır. Engelli park kartı gerekli belgeler şunlardır:

 

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı orada ibraz edilecektir)
 • Engelli 18 yaşından küçükse aile kayıt örneği
 • Vekil ile başvuru yapılıyorsa vekaletname
 • Vasi ile başvuru yapılıyorsa mahkeme kararı

 

 1. Engelli araç park kartı alan ikinci kesim ise bizzat kendisi engelli olan ancak araç kullanma ehliyeti bulunan kişilerdir. 1 Ocak 2016 tarihinden önce engelli kişilere H sınıfı ehliyet verilmekteydi. Ancak bu tarihten sonra A veya B sınıfı ehliyetler verilmektedir. Ancak bu ehliyetlerde engel durumu, kullanılması gereken cihaz ya da protezler ya da kullanmaya yetkili olunan araçlar belirtilmektedir. 2016 öncesinde H sınıfı sürücü belgesi alanlar 2021 yılına kadar değiştirmelidir. Artık engelli bireyler bir ayrıma tabi olmayacak diğer vatandaşlar gibi A ve B sınıfı ehliyetleri alabilecektir. Sadece engel durumları ehliyete işlenecektir.

H sınıfı ya da yeni A, B sürücü belgesi olan ve park kartı almak isteyenler şu belgeleri sunacaktır:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı orada ibraz edilecektir)
 • Ehliyet aslı ve fotokopisi
 • Vekil ile başvuru yapılıyorsa vekaletname
 • Vasi ile başvuru yapılıyorsa mahkeme kararı

Yukarıdaki belgeler trafik denetleme bürolarına teslim edilecektir. Yazılı başvuru yapılması ile işlem tamamlanmıştır. Başvurunun onaylanması ve kartın basılması beklenecektir. Aşamalar hakkında başvurucuya bilgi verilecektir.

Basılarak hazırlana kartın üzerinde hak sahibinin resmi ve ismi ile gerekli diğer bilgiler bulunacaktır. Kartlar trafik denetleme amirlikleri tarafından kişinin adresine gönderilecektir. Böylece teslim almak için gitmeye gerek yoktur. 

engelli park kartı

Engelli Araç Yerini Kullanmanın Cezası Nedir?

 Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak adına otoparklarda engelli araç park yerleri ayrılmaktadır. Ancak çoğu zaman yoğunluktan ötürü buraları diğer insanlar kullanmaktadır. İşte bu durumda cezai işlem uygulanacaktır. Engelliler kanunu m.31’e göre, engelli olmadığı halde engelli araç park yerlerini kullanan kişilere park cezası kesilecektir. Ancak ceza iki kat arttırılacaktır. 

Engelli bireylerin park yerlerini işgal etmek bir duyarsızlıktır ve mağduriyetlere neden olacaktır. Aynı zamanda yüksek para cezasına muhatap olunacaktır. Bu nedenle çok daha duyarlı olmak gerekir. Engelli kişi uzun süre ile araç kullanamıyor olabilir ya da diğer bazı özel durumları olabilir. Dolayısıyla onların hakkını gasp etmemek gerekir. Sağlıklı bir birey her zaman her yerde park yeri bulabilecektir. 

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM / TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu