Güncel

Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelli kişilere sunulan haklar çerçevesinde engelliler araç alırken ÖTV vergisinden muaf olacaktır. Bunun için alt tabandan bir araç seçilecektir. Tavan fiyatlar her yıl güncellenmektedir ve 2020 yılı için miktarlar da belirlenmiştir.

Engelli Aracı Alma Şartları 

Engelli kişiler sıfır araç alırken ÖTV indiriminden yararlanacaktır. Bu indirimden yararlanmak için engelli kişinin engelli sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekir. Engelli aracı alırken sağlık kurulu raporuna göre şu hususlara dikkat edilir:

 • Eğer engelli birey araç kullanabilecek durumdaysa ehliyetinin olması gerekir. 
 • Kişinin engel durumu kol veya bacaklarında ise ehliyet almaya engeldir. Ayrıca yüzde 90 üzerinde engeli olan kişilere ehliyet verilmemektedir. 
 • Sağlık kurulu raporunda tertibat kullanması istenen kişiler engel oranı ne olursa olsun araç kullanabilir. Ancak bu kişiler için özel üretilen engelli araçları kullanılmalıdır. Bu araçları sadece engelli olan kişi kullanabilecektir. İthal edilen araçları ise 3. Dereceye kadar hasımları kullanabilecektir. 
 • Sağlık raporunda %90 engeli olduğu belirlenen kişilere malul ve engelliler için özel üretilen araçlar verilir. Araç sahibinin eşi, 1. Derece akrabası ve noter onaylı kişiler bu aracı kullanabilecektir. Engelli kişiler kendilerine bir şoför atayacaksa noter onaylı olması gerekir.

engelli ötv indirimi 2020

Hangi Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanır?

Engelli ÖTV indirimi uygulanabilmesi için aracın 302 bin liranın altında kalması gerekir. Yani orta ya da üst segmente giren araçlar bu kapsama girmeyecektir. Engelli aracı için belirlenen bu tavan fiyata aracın tüm vergileri ve harcamaları dahildir. 2019 yılında 247 bin olan miktar 2020 yılında 302 bin liraya çıkarılmıştır. 

Engelli kişi öncelikle araç alma şartlarını sağlamalıdır. Sonrasında yukarıda belirlenen sınırlar içinde yer alan fiyat aralığında bir araç belirlemek gerekir. 

Ülkemizde araçlara vergiler eklendiğinde ham fiyatını yüzde 50 arttırmaktadır. Engelliler için ÖTV indiriminin uygulanması ile aracın ham fiyatına yüzde 30 artırım sağlamaktadır. Yani yüzde 20’lik indirim sağlanır.

Engelli aracı alırken ham fiyat ve KDV’de değişiklik olmaz. Araç engelli kişinin üzerinde yapılırsa noterde masraf alınmaz. Ayrıca bu araçlar için MTV ödenmez. 

03 tarifede otomobil, panel van, ATV, jeep, pick-up tipi araçlar, 04 tarifede eşya taşımaya mahsus araçlar, 2800 cm3 altında hacme sahip araçlar, panelvan, kamyonet, van ile 11 tarifede motosikletler engelli ÖTV indiriminden yararlanan araçlar arasındadır. 

engelliler ötv indirimi

Engelli Araç Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Engelli araç fiyat hesaplaması için kısaca bir örnek verelim:

 • Ham fiyatı 200.000 TL olan bir araç için %50 giriş vergisi uygulanacaktır. Bu durumda aracın ilk vergi ile fiyatı 300.000 TL olur. Ancak engelli ÖTV’si uygulanırsa yüzde 30 olacağı için fiyat 260.000 liraya çıkar. 40 bin lira kar edilecektir.
 • 300.000 TL üzerinden %18 KDV oranı uygulanır. Bu da 54.000 TL KDV uygulanmasına tekabül eder.
 • Yani 200 bin liralık bir araçta toplamda 154.000 TL vergi ödenecektir. 200 bin liralık araç 354.000 liraya satışa sunulur. 
 • Bu fiyat üzerinden engelli ÖTV indirimi yapılırsa 114.000 lira vergi ödenecektir. Aracın toplam satış fiyatı 314 bin lira olacaktır. Diğer vatandaşın 354 bin liraya alacağı aracı 314 bine almak mümkün olacaktır. 
 • Araçların satış fiyatında indirim yapılması halinde ÖTV indirimi de düşeceği için engelliler bu dönemde araç alarak daha fazla kar edebilirler. 

Engelli Aracı Ne Zaman Satılabilir?

Engelli aracı satış şartları belirlenmiştir ve bu şartlar sağlanmadan satış yapılamaz. Şartlar şunlardır:

 • Bizzat kullanım için ithal edilen araçlar gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz. 
 • İthal minibüsler alındıktan 5 yıl sonra ve gümrük müdürlüğü izni ile satılabilir. 
 • Yüzde 90 ve üzerinde engeli olan kişiler ancak 5 yıl sonra araç satışı yapabilir. 
 • Engelli vefat ederse varisler gümrük müdürlüğünden izin alarak aracı kullanabilir. 

makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu