Başarılı EngellilerGüncelSosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Aylığı Ne Kadar?

Engelli Aylığı Ne Kadar? Engelli Aylığı 2022 - 2023’de Ne Kadar Olacak? Engelli Aylığından Kimler Faydalanabilir? Engelli Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir? Engelli Yakını Aylığı Nedir? Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Aylığı Ne Kadar?

Engelli Aylığı Ne Kadar? Engelli Aylığı Neye Göre Belirlenir? Herhangi bir nedenden ötürü %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan kişiler devletten engelli aylığı alabilmektedir.

Engelli aylığı ne kadar sorusu ise engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Engelli aylığı, kişinin engel durumuna göre farklı tutarlarda verilir. 2022 Temmuz itibarıyla verilen engelli maaşı tutarları şöyledir:

 • %40-69 arasında engeli olanlar için: 1124 TL
 • %70 ve daha fazla engeli olanlar için: 1687 TL

Yukarıda belirtilen tutarlar her ay kişinin banka hesabına yatırılmaktadır. Ancak engelli vatandaşların maaş alabilmeleri için önce başvuruda bulunmaları gerekir. Bu kişilerin başvuruda bulunmadan önce yetkili bir sağlık kuruluşundan engel oranının yazılı olduğu sağlık kurulu raporu almaları gerekecektir.

Sağlık kurulu raporu alan vatandaşlar devlet kurumlarına gerekli belgeleri ileterek dakikalar içerisinde başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru sonuçları ise başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde belli olacaktır.

Engelli Aylığı Ne Kadar
Engelli Aylığı Ne Kadar

Engelli Aylığı 2022’de Ne Kadar Olacak?

Engelli aylığı 2022 de ne kadar olacak sorusu engelli vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. 2022 Ocak itibarıyla %40–69 arası engeli bulunan vatandaşlar 865 TL, %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar ise 1298 TL almaktaydı.

Ancak artan enflasyon nedeniyle engelli bireylerin maaşlarına da zam yapıldı. Yeni yapılan zam tutarı %30’un üzerinde gerçekleşti.

Engelli aylığı 2022 Temmuz ayında artarak vatandaşların yüzünü güldürdü. Artık %40-69 arası engelli olan vatandaşlar 1124 TL, %70 ve üzeri engelli olan vatandaşlar ise 1687 TL maaş alacaklar.

Bu tutar her ay belirli günlerde vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak. İlerleyen günlerde özellikle ocak ve temmuz aylarında enflasyona bağlı olarak bu tutarlar güncellenecek. Ayrıca bakmakla yükümlü olduğu engelli yakını bulunan kişiler de 1124 TL engelli yakını aylığı alacak.

Engelli Aylığından Kimler Faydalanabilir?

Kimler engelli aylığı alabilir sorusu günümüzde pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. 2022 itibarıyla engelli aylığı alabilecek olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınan rapora göre %40 ve üzeri engeli bulunan kişiler
 • Kanun açısından bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar
 • Sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir gelir elde etmeyenler
 • Herhangi bir işte çalışarak gelir elde etmeyenler
 • Nafaka bağlanmamış ya da bağlanması mümkün olmayan gelirsiz kişiler
 • Kanun çerçevesinde belirlenen yardıma muhtaç vatandaşlar

Yukarıda yer alan kişiler devletten engelli maaşı alabilmektedir. Ancak bu kişilerin istenen belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde edinmeleri gerekecektir. Belgelerde yanlışlık veya tutarsızlık olması durumunda kişiye engelli maaşı bağlanmaz.

Engelli Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Engelli maaşı almak için şartlar nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, engelli maaşı almak isteyen vatandaşlardan şu şartlar istenmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşından gün almamış olmak.
 • Sağlık kurulu raporu ile belgelenen en az %40 engele sahip olmak.
 • Şahsen başvuru yapamayacak olan vatandaşların mahkeme tarafından onaylanan vasilerce başvuru yapması.
 • Başvuruda bulunmak ve başvuru sırasında istenen tüm belgeleri temin etmek.
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmemek ve sosyal güvenceye sahip olmamak

Yukarıdaki şartları sağlayan vatandaşlar başvuruda bulunarak engelli maaşı alabilirler. Ancak engelli maaşı başvurusu için gereken sağlık kurulu raporu her hastaneden alınamamaktadır.

Bu raporun alınabileceği belli başlı hastaneler bulunur. Başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için raporun belirlenen hastanelerden alınması gerekecektir.

Engelli Yakını Aylığı Nedir?

Engelli yakını aylığı nedir sorusu ise çevresinde bakmakla yükümlü olduğu engelli bir birey bulunan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Aynı hanede engelli bir birey ile ikamet eden vatandaşlar devletten engelli yakını aylığı alabilmektedir.

Ancak engelli olan kişinin 18 yaşından küçük olması ve hanenin muhtaçlık sınırının altında yaşaması şarttır. Aksi takdirde yapılan başvurular olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.

Engelli yakını aylığı Temmuz 2022 itibarıyla 1124 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar, %40-69 arasında engeli bulunan kişilerin engelli maaşına endekslenmiştir.

Engelli yakın aylığı alabilmek için kişilerin başvuru talep formu, engelli sağlık raporu ve vesayet belgesi gibi çeşitli evrakları edinmesi gerekir. Bu evrakları edinen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunarak engelli yakını aylığı alabilirler.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtına gelecek olursak, öncelikle gerekli evrakları edinmeniz gerekecektir.

Sağlık kurulu raporu, kimlik kartı, başvuru talep formu ve eğer varsa vesayet belgesi ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Ancak başvuruda bulunmadan önce kurul tarafından belirlenen engel oranının %40 ve üzeri olduğundan emin olmanız gerekir. %40 oranının altında engeli bulunan kişiler engelli aylığı alamamaktadır.

Başvurunun ardından yaklaşık 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı cep telefonunuza sonuç SMS’i gönderilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda bu SMS’te yapmanız gereken işlemlere yer verilecektir.

Tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde takip eden ayların belirli günlerinde maaşınız hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Daha fazla bilgi alabilmek için vakıf yetkilileri ile iletişime geçebilir ve aklınıza takılan soruları yöneltebilirsiniz.

İlgili Başlıklar:

Engelli maaşı başvuru

Engelli vatandaşlara araç ÖTV indirimi ne kadar?

Engelli maaşı alanlara müjde

2022 Engelli yakını aylığı (maaşı) ne kadar oldu ?

2022 Engelli elektrik indirimi desteği ve indirimi ne kadar?

2022 Engelli fatura indirimi yapan kurumlar

Devletten engellilere tam destek

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi

 


makale içeriği alt bilgi

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu