Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Aylıkları 2019 Yılında Ne Kadar Olacak? 2019 Yılı Engelli Maaşı Zammı…

Engelli vatandaşlara ödenen engelli maaşının 2019 yılında ne kadar olacağı merak ediliyor. Bu çerçevede engelli vatandaşlara 2019 yılında ne kadar engelli maaşı verileceğiyle ilgili olarak detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz.  Peki engelli maaşı 2019 yılında ne kadar olacak? 2019 yılında engelli maaşlarına zam yapılacak mı? İşte engelli maaşlarına ilişkin son ayrıntılar…

 

2018 Yılı Temmuz ayında maaşları artan engelli vatandaşların Eylül ayında ise ödeme sistemleri değişerek, 3 aylık dönemler halinde ödenen engelli maaşı, aylık olarak ödenmeye başlandı. 2019 Yılı Ocak ayında aylıklara gelecek zam ile artış sağlanacak.  Memur maaş katsayısında yaşanacak artış ile birlikte engellilere yapılan ödemeler de artacak.

GELİR ŞARTI DEĞİŞECEK

Halen yüzde 40-60 engeli olanlara 433,68 lira ödenirken, bu para yüzde 11.15’lik artış tahminine göre 482,06 liraya çıkacak. Yüzde 70 ve engeli olanlara verilen 650,51 liralık aylık ödeme de 723,10 liraya yükselecek. Engelli aylıkları bağlanırken, hane içinde kişi başına düşen gelire bakılıyor. Aynı evde yaşayan herkesin gelirlerine bakılarak kişi başı gelir 483,63 liranın altındaysa maaş bağlanıyor. Engelli maaşından yararlanmak için aranan kişi başı gelir sınırı da Ocak’ta yükselecek..

EVDE BAKIM AYLIKLARI NE KADAR OLACAK?

Evde engelli ve yaşlı yakınına bakanlara verilen maaş Ocak ayında zamlanacak. Bu kapsamda evde bakım yapan kişilere 1311 TL verilecek.

OCAK AYINDA ZAMLANACAK

Evde bakım yardımı 2005 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Kanunuyla başlatıldı. Hükümet tarafından verilecek olan evde bakım parası Ocak ayında zamlanacak.

Şu an için evde bakım parası devlet tarafından 1179 TL ödeme yapılıyor. Bu tutar memur maaşı ile enflasyon tahminlerine göre memurların Ocak zammının yüzde 11.15 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tahmine göre maaş, bin 311 liraya çıkacak.

Devlet, bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için evde bakım yapan kişilere aylık maaş bağlıyor. Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destekten yararlanan kişi sayısı 500 bini aşmış durumda.

 

Kaynak: kamupersoneli.net

 


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu