Engelli Maaşı

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar? Engelli Bakım Maaşı Başvurusu

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar? Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır? Engelli Bakıcı Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Engelli Bakıcı Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun engellilik oranları sebebiyle bakıma muhtaç olduğu bilinmektedir. Bakıma muhtaç ve engelli vatandaşlar için oldukça büyük sosyal yardımlar düzenlenmektedir. Bu yardımlar genellikle engelli bakım adı altında sunulmaktadır. Engelli vatandaşların bakımını üstlenen ve gerçekleştiren kişilere verilen engelli bakım maaşı ne kadar sorusu oldukça sık sorulmaktadır. 

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar
Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar

Engelli bakım maaşlarında meydana gelen son fiyat artışlarıyla birlikte pek çok kişi bu soruyu sormaktadır. Engelli bakım maaşları her yıl asgari ücretle doğru orantılı bir şekilde arttırılmaktadır. Böylece engelli vatandaşların tüm masraflarının karşılanması ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebilmesi sağlanmaktadır.

Engelli bakım maaşları hakkında detaylı bilgi alabilmek için e-devlet üzerinden ilgili sayfaya giriş yapmak yeterli olacaktır. Engelli bakım maaşı yapılan son açıklamalara göre 2022 yılı için 3340 lira olarak belirlenmiştir.

Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşların bakımlarını üstlenen kişilerin oldukça sık merak ettiği bir konu daha vardır. Bu noktada engelli bakım maaşı nasıl alınır hakkında detaylı bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Engelli bakıcı maaşı alarak engelli kişilerin bakımlarını çok daha kolay ve ekonomik bir şekilde sağlamak mümkündür.

Engelli bakıcı maaşı alabilmek içinse yapılması gereken tek şey e-devlet üzerinden ilgili sayfaya ulaşmaktır. Bu noktada bakıcı olarak başvuracak kişilerin bir form doldurması istenmektedir.

Formda hem bakıcı hem de engelli kişi hakkında detaylı kişisel bilgiler alınmaktadır. Bu bilgilere göre ise başvuru sonuçlarının değerlendirildiği bilinmektedir. Engelli bakıcı maaşının alınabilmesi için formun olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

Yetkililer tarafından başvuruların adil ve şeffaf bir şekilde değerlendirilebilmesi için başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması son derece önemlidir.

Engelli bakıcı maaşı almanın bir diğer yolu da il belediyelerine müracaat etmektir. İl belediyelerine giderek formu doldurmak da mümkün.

Engelli Bakıcı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli bireylerin yakınları tarafından alınan engelli bakıcı maaşı alma şartları vardır. Bu şartların karşılanması durumunda kişilerin engelli bakıcı maaşı almaları mümkündür. Bu noktada en sık karşılaşılan 3 şart olduğu da bilinmektedir.

Engelli bakıcı maaşı alabilmek için gerekli olan ilk kriter engelli kişiye heyet tarafından verilen sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer almasıdır. Aksi halde engelli bakıcı maaşı almak mümkün değildir. Engelli bakıcı maaşı başvurusunda bulunacak kişilerin karşılaması gereken bir diğer şart da hanede ikamet eden kişilerle ilgilidir. 

Engelli birey ve hanede bulunan kişilerin gelirleri toplanarak kişi sayısına bölünür. Bu noktada toplam gelirin kişi başı asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi gerekmektedir. Asgari ücret seviyesinin 3’te 2’sinin altında olan engelli vatandaşlar için engelli bakım maaşı bağlanabilmektedir.

Bu şartı karşılamayan kişilerin engelli bakım maaşı alması mümkün değildir. Engelli bakıcı maaşı almak için aranan bir diğer kriter de engelli bakımını üstlenecek olan kişinin engelli bireyle aynı adreste ikamet ediyor olmasıdır. 

Engelli Bakıcı Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli bakıcı maaşının bazı durumlarda kesildiği bilinmektedir. Öncelikle engelli bakıcı maaşı dahil olmak üzere tüm sosyal yardımların karşılıksız olarak verildiği bilinmelidir. Devlet tarafından sunulan hiçbir sosyal yardımın geri ödemesi bulunmamaktadır. Bu noktada engelli bakıcı maaşı hangi durumlarda kesilir sorusu da sıklıkla merak edilmektedir. 

Maaşın kesilmesi yalnızca maaşın alınabilmesi için gereken şartlardan birinin karşılanmaması durumunda mümkündür. Bu sebeple engelli vatandaşların bakıcıyla aynı evde ikamet etmemesi durumunda maaş kesilebilmektedir.

Bunun yanı sıra engelli bakıcı maaşının kesilme durumu aynı zamanda kişi başına düşen aylık gelir sebebiyle de oluşabilmektedir. Kişi başına asgari ücretin 2/3’ünün üzerinde bir gelire sahip olan kişilerin engelli bakıcı maaşları direkt olarak kesilmek suretiyle yeniden verilmemektedir.

Engelli bakım maaşı alabilmek için ilgili e-devlet başvuru linkine buraya tıklayarak ulaşmak mümkündür.

E-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunmak için aşağıdaki yönergeleri takip ediniz;

Online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğini tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlara buraya tıklayarak başvurmak mümkündür.

Geçmişte yapılan e-devlet yardım başvurularına ilişkin bilgi almak ve başvuru durumunu sorgulamak için buraya tıklayınız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan muhtaç aylığına başvurmak ve detayları öğrenebilmek için buraya tıklayınız.

Engelli vatandaşlara sunulan bakım aylığına başvurmak için buraya tıklayınız.

Güncel haberler için takipte kalın news.google.com TİKTOK / İNSTEGRAM

Engelli maaş ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelli-maasi/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bedensel Engelli Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu