Güncel

Engelli Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli kimdir? Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli nerelidir?

Türkiye’nin İlk Engelli Belediye Başkanı Turan Hançerli kimdir? Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli nerelidir? Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı İstanbul’un Avcılar ilçesinden çıktı. CHP’den aday olan Turan Hançerli Avcılar’dan seçildi. 1975 doğumlu olan Turan Hançerli’nin hayatı hakkındaki detaylar…

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli nerelidir? Turan Hançerli kimdir? CHP Avcılar’da engelli Turan Hançerli belediye başkanı adayı oldu. Hançerli, verilere göre yaklaşık yüzde 52 oy alarak en yakın rakibini 6 puan farkla geçti. 31 Mart yerel seçimlerinde Avcılar’da 1993 yılında geçirdiği kaza sonrasında %95 oranında engelli kalan  Turan Hançerli’nin hayatını karar.com resmi intenet sitesi haberleştirdi. Bu göre:

CHP AVCILAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TURAN HANÇERLİ KİMDİR?

Turan Hançerli Tokat’ta 1975 yılında dünyaya geldi. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Turan Hançerli daha sonra Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans derecesi de aldı.

Turan Hançerli, 1993 yılında geçirdiği kaza sonrasında %95 oranında engelli kaldı ve iki kol protezi kullanmaktadır.

Turan Hançerli, İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Turan Hançerli; Deniz Hançerli ile evlidir, Asya ve Neşe isminde iki çocukları vardır.

Türkiye’nin 65 noktasında şubesi bulunan ve kamu yararına çalışan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Ayrıca, Engellilerin Çatı Örgütü olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Hukuk’tan sorumlu Genel Sekreterlik görevini seçildi.

Denge ve Denetleme Ağı Kuruluşu, Yürütmesi ve Temsilinde aktif rol üstlendi. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Ağın yürüttüğü “Seçimin Şeffaflığı” kampanyasının oluşumunda ve yürütülmesinde aktif görev aldı ve kampanyanın süreç ve sonuçlarını uluslararası gazetelere lanse etti.

Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi kapsamında engelli sivil toplum örgütleri olarak “Gölge Rapor” hazırlanmasında görev aldı ve bu raporla ilgili İsviçre BM nezdinde farkındalık/lobi faaliyetlerinde bulundu.

Engelli Hakları, Ayrımcılık ve Örgütlenme konularında 150’yi aşkın seminer ve panel konuşması yaptı. Ayrıca engelliler ve engelli dernekleri adına Danıştay ve yerel mahkemeler nezdinde gönüllü olarak onlarca dava takip etti.

Başta, 85.000 engelli ve yaşlıyı icra ve davalardan kurtaran 18.01.2017 tarih ve 6770 sayılı yasanın 6. Maddesinin yasalaşmasında aktif rol oynadı.

Ayrıca, birçok yasa değişikliğiyle ilgili TBMM ve Parti Grupları nezdinde savunuculuk faaliyetlerinde bulundu.

Türkiye engelli hareketinin ortaklaşması ve hak temelli çalışmalar yapmaları teşvik etti. Engellilerin defalarca yurt genelinde ortak basın açıklamaları ve toplantılar yapmasını sağladı.

Türkiye Sakatlar Derneği başta olmak üzere Federasyon ve Konfederasyon adına TBMM nezdinde görüşülen yasalarla ilgili görüş, öneri ve yasa tasarısı teklifi hazırladı.

2012-2013 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Avcılar İlçesi İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı yaptı.

2014 Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Avcılar Belediye Meclis Üyesi seçildi. Bununla birlikte Hukuk Komisyonu, Engelliler ve Çevre Komisyonları başkanlığı yaptı.

Son olarak 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin Avcılar belediye başkanlığına aday oldu.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu