Çalışma Yaşamı

Engelli Çocuğu Olanlara 4. Toplu Sözleşmede Aile Yardımı Hükmü

Engelli Çocuğu Olan Kamu Görevlilerine 4. Toplu Sözleşmede Aile Yardımı Hükmü 

Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre memurlar bakmakla yükümlü oldukları çocuklardan dolayı maaşları ile birlikte çocuk yardımı almaktadırlar. İlgili çocuk yardımında 0-6 yaş arasındaki çocuklara farklı 6 yaşından büyük çocuklar için farklı çocuk yardımı ödenmektedir.

2018 2019 yıllarını kapsayan 4. Toplu Sözleşme metnine göre memurların çocuk yardımında yeni bir uygulamaya gidilecektir. 4. Toplu Sözleşme metninin 43. maddesinde yer alan düzenleme ile engelli çocuğu olan  memurlar almakta oldukları çocuk yardımı tutarlarını %50 artırımlı alacaklar.

Bu kapsamda engelli çocuğu olan memurların, maaşları ile birlikte aldıkları çocuk yardımlarını % 50 artırımlı alabilmeleri için çocuklarının en az % 40 engelli olması ve çocuklarının en az %40 engelli olduğunu belgelem3leri gerekmektedir. İlgili belgeleri ise çalıştıkları kurumlara sunan memurlar bu haktan yararlanacaklardır.

 

2018-2019 Yıllarını kapsayan 4. Toplu Sözleşmede geçen ilgili madde şu şekildedir. 

Engelli Çocuk Aile Yardımı

Madde 43- (1) İlgili mevzuat ve bu Toplu Sözleşme hükümleri uyarınca çocuklar için verilmekte olan aile yardımı ödeneği, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre en az %40 engelli olan çocuklar için %50 artırımlı olarak ödenir.

 

engellilerdostu-Özel İçerik

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı
Kapalı