GüncelEğitim

“Engelli Dostu” Üniversitelere YÖK Tarafından “Bayrak” Verilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Üniversitelere engelliler için erişilebilirlik noktasında engelli dostu unvanı vereceğiz. ‘Engelli dostu üniversite bayrağı bu sene bu üniversiteye verilmiştir’ diye üniversite tercih kılavuzunda belirteceğiz” dedi.

Saraç, YÖK’te ilk kez düzenlenen Engelsiz Erişim Çalıştayı’nın  açılışının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

YÖK’ün engelli öğrencilere yönelik çalışmalar yapan üniversitelere  yönelik uygulamaya koymayı planladığı çalışmaya ilişkin bilgiler paylaşan Saraç,  bu kapsamda, üniversitelere engelliler için erişilebilirlik noktasında “engelli  dostu üniversite” unvanı verecekleri bir planlama yaptıklarını bildirdi.

Bu çalışma için üniversitelerin YÖK’e başvuru yapacaklarını belirten  Saraç, “Bir üniversite diğerlerine göre, mekansal erişilebilirliği ön planda  tuttu ve bu üniversite diğerlerinin önüne geçtiğinde biz de kamu adına bu kuruma  ‘Seni gördük’ diyeceğiz.” diye konuştu.

Erişilebilir üniversiteleri ÖSYM’nin üniversite tercih kılavuzunda  belirtmek için de planlama yaptıklarını açıklayan Saraç, “Engelli dostu  üniversite bayrağı bu sene bu üniversiteye verilmiştir, diye kılavuzda  belirteceğiz.” dedi.

Bu üniversitelere ilişkin kriterler konusunda ayrı bir komisyon  oluşturacaklarını aktaran Saraç, uygulamanın en kısa sürede başlatılacağını  duyurdu.

YÖK’ü artık sadece uygulama yapan değil, toplumsal projeler ortaya  koyan ve politika üreten bir kurum haline getirmeye çalıştıklarına işaret eden  Saraç, engelli dostu üniversite payesi almak için üniversitelerin YÖK’e başvuru  yapabileceğini söyledi.

Saraç, şöyle devam etti:

“Üniversiteler, yapacakları projelerle değil gerçekleştirdikleri  engelli dostu üniversite projeleriyle YÖK’e başvuru yapacak. Bu başvurular ilk  olarak YÖK’te değerlendirilecek. Bunlar incelendikten sonra üniversiteleri  yerinde de inceleyeceğiz. Daha sonra ‘Erişilebilirlik noktasında bu seneki  birinciliğe şu üniversite layık görüldü.’ diyeceğiz ve onu bir bayrak haline  getireceğiz. O üniversiteye bu bayrağı koymuş olacağız. Bu bir farkındalık  oluşturacak.”

Engelli öğrencilerin üniversitelere ciddi bir talebi olduğunu  vurgulayan Saraç, bu öğrencilere yol göstermek gerektiğine dikkati çekti.

Bu çalışma ile engelli öğrencilerin de engelli dostu üniversiteleri  bileceklerinin altını çizen Saraç, “Bir sonraki aşamada bu unvanlar üniversiteler  arasında rekabeti doğuracak. Diğer üniversiteler de bu payeyi bir sonraki yıl  almak isteyecek. Bir üniversiteyi zorlamalarla dizayn etmek her zaman başarılı  olmuyor. Biz, kendiliğinden o yolu hazırlayacağız. Önemli olan yükseköğretim  sisteminin bu duruma yer verebilmesi, YÖK’ün de bu farkındalığı oluşturması.”  dedi.

Üniversitelerin akreditasyon programlarını üniversite tercih  kılavuzunda yer verdiklerini hatırlatan Saraç, burada da üniversiteleri  zorlamadıklarını, sadece bir rekabet ortamı hazırladıklarını söyledi.

Engelli öğrencilere pozitif ayrımcılık

Engelli öğrencilere mümkün olduğunca üniversiteye girişte pozitif  ayrımcılık yaptıklarına değinen Saraç, “Sürecin içerisinde de bir pozitif  ayrımcılık yapalım istiyoruz. Bir de engelli öğrenci yaklaşım tarzlarının bütün  üniversitelerde yaygınlık kazanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ortaöğretimden üniversiteye geçen engelli öğrenci sayısı oranının  düşük olmasına ilişkin değerlendirme yapması istenen Saraç, şöyle konuştu:

“Üniversiteye girişin belli oranda düşük olması tabiidir ancak bu  kadar aranın açık olması gayri tabiidir. Burada demek ki bize düşen bir şeyler  var. Eksikliklerimizi görmeye çalışıyoruz. Bizi mutlu eden taraf şu, bu hususta  atılan adımları görmeye duyarlı bir toplumumuz var. Karar alıcılar bir adım  atsın, toplum koşarak geliyor. Biz bu süreci ateşlemek, tetiklemek istiyoruz  sadece.”

Türk İşaret Dili lisansüstü eğitim programlarına ilişkin ilk programın  da yakın bir zamanda açılacağını ifade eden Saraç, “Önce bir üniversitede  açacağız, sonra 1-2 üniversitede daha yaygınlaştıracağız. Bu bağlamda özel eğitim  programlarını da güçlendireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Bir süredir özel eğitimi YÖK olarak Türkiye’nin öncelikli alanları  arasına aldıklarını dile getiren Saraç, “Bu konuya vurgumuz, bu sene daha ileri  boyutta olacak.” dedi.

YÖK, iyi uygulama örneklerini yayınlayacak

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Zeliha Koçak Tufan da engelli öğrencilerin  üniversite sınavına erişebilirlikleriyle ilgili çok ciddi düzenlemeler olduğuna  dikkati çekerek bu yeniliklerin yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin sayısını  arttıracağını vurguladı.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden bölümlere engelli öğrenciler  için kolaylıklar getirdiklerini hatırlatan Tufan, “Engelli öğrencilerimiz, özel  yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerimizde engelli olmayan öğrencilerle aynı  kontenjan için yarışıyordu. Üniversitelerimizin bu bölümleri, engelli öğrenciler  için ayrı sınav yapsın ve ayrı değerlendirsin istedik. Bu önemli gelişme oldu.”  diye konuştu.

Zihinsel engelli öğrencilerin de özel yetenekle öğrenci alan bölümlere  girmesine olanak sağlamak için düzenleme yaptıklarına işaret eden Tufan, iki  yıllık sürede üniversitelerde engelsiz eğitim temalı çalışmalar yapacaklarını  aktardı.

Tufan, engelli üniversite öğrencileri ve hakları için soru ve  cevapların bulunduğu bir el kitabı ile çeşitli üniversitelerdeki engelli  öğrencilerle ilgili iyi uygulama örneklerini web sitelerinde haber olarak yayınlayacaklarını da kaydetti.

 

Kaynak: Milliyet.com.tr


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu