Engelliler Dostu

Engelli Elektrik İndirimi! Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı?

Engelli Elektrik İndirimi! Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler! Engelli Elektrik İndirimi Başvuru! Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı? Engelli Elektrik İndirimi Yüzde Kaç? Engelli Elektrik İndirimi Şartları! Engelli Raporu İle Elektrik İndirimi

Engelli Elektrik İndirimi

Engelli Elektrik İndirimi! Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler! Engelli Elektrik İndirimi Başvuru! Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı? Engelli Elektrik İndirimi Yüzde Kaç? Engelli Elektrik İndirimi Şartları! Engelli Raporu İle Elektrik İndirimi

Engelli Elektrik İndirimi! Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı?
Engelli Elektrik İndirimi! Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı?

Engelli elektrik indirimi yardımları için başvurular belediyeden yapılır. Belediyeye giderek başvuruların nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Engelli vatandaşlara verilen indirim kapsamında ailede yaşayan kişi sayısına göre elektrik indirimi sağlanır.

Buna göre evde kaç kişi yaşıyorsa engelli vatandaş dahil her ay indirim tutarı hesaba yatırılır. Bir ay boyunca bir kişinin harcadığı elektrik tutarı hesaplanır. 

Elektrik indirimi sağlanacak olan haneye ayrıca farklı yardımlar da verilebilir. Bunları elektrik yardımı için belediyeye gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Elektrik yardımında engelli vatandaşların rahat bir şekilde faturalarını ödemesi sağlanmaktadır.

Fatura ödemede engelli vatandaşlar daha ekonomik bir şekilde giderlerini karşılar. Öncelikli olarak bağlı bulunduğunuz belediyeye gitmeniz gerekir. Belediye sosyal destek birimine başvuru yapmanız lazımdır. Bu başvurular engellinin kendisi tarafından veya yakını tarafından yapılabilir.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli elektrik indirimi için gerekli olan bazı evraklar vardır. Öncelikli olarak engelli vatandaş engelli kimlik kartını alması gerekir. Ayrıca kuruma verilecek olan tüm belgeler mutlaka güncel tarihlerde olmalıdır. Tarihi geçen veya geçerlilik süresi dolan hiçbir belge teslim edilmemelidir.

Bu sebepten dolayı öncelikli olarak gerekli belgeler için detayları öğrenir ve sonrasında bu belgeleri güncel tarihlerde oluşturarak başvuruya gitmeniz lazımdır. 

Başvurular hakkındaki ayrıntılar belediyeyi arayarak öğrenebileceğiniz bilgilerdir. Bazı belediyeler online hizmet sunarak ihtiyaç sahibi kimselerin rahatlıkla internet sitesi üzerinden sosyal yardımları yapabilmesine olanak tanır. Fakat bazı belediyelerin bu imkanı yoktur ve sadece belediyeye giderek müracaatları kabul eder. Belediyeye gittiğinizde istenen bazı evraklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kimlik fotokopisi
  • Engelli kimlik kartı
  • Hastane raporu
  • Nüfus bilgileri
  • İkametgah bilgileri

Engelli Elektrik İndirimi Başvuru

Engelli elektrik indirimi başvuru formunu doldururken mutlaka ilgili birimden destek almanız gerekir. Yanlış veya eksik bilgi yüzünden bu yardımdan yararlanamamanız söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı mutlaka yanınızda bilen bir kişi götürebilir veya gittiğinizde birinden destek alırsınız.

Ayrıca engelli vatandaş eğer evden çıkamıyorsa bunu bir yakınından yapmasını isteyebilir. Aynı evde yaşayan ve kendisine bakan kişi bizzat başvuruyu yapabilir. Başvuruların oluşması sırasında mutlaka belgelerin tamamının verilmesi lazımdır.

Belgelerinizi kontrol ederek birime verdikten sonra onaylatıp başvurunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Başvuruların ayrıntıları ve detaylarını öğrenmek için mutlaka belediyeyi ziyaret etmeniz gerekir. En güncel başvuru bilgisi sadece belediyeye gittiğinizde öğrenilebilir.

Engellilere Elektrik Su Doğalgaz İndirimi Var mı?

Engelli elektrik indirimi ile doğalgaz indirimi belediye tarafından sağlanır. Her iki yardımdan da engelli vatandaşın aynı anda yararlanmasına olanak tanır. Engelli kimse kendi ve ailesi için yaşadığı hanede doğal gaz ve elektrik ayrıca su faturalarında indirim talep edebilir.

Doğalgaz ister faturalı ister kartlı olabilir. Her iki abonelik türüne de indirim uygulanır. Yapılacak olan indirimler hane de yaşayan kişi sayısına göre hesaplanır ve her ay düzenli olarak hesaba yatırılır.

Fatura indiriminden fayda sağlamak isteyen engelliler mutlaka bu başvuruları yapmalıdır. Başvuru yapmadan engelli bir vatandaşın indirimden yararlanabilmesi mümkün olmaz. Ayrıca bulunduğunuz şehirdeki belediyeye başvuru yaparak mutlaka sosyal desteklerden yararlanmak için ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Belediye bu sayede ihtiyaç sahibi kimseleri rahatlıkla belirleyebilir. Detaylı ve ayrıntılı bir şekilde şartları okuyarak kendinize uygun olup olmadığını öğrenirsiniz. Şartlardan herhangi birini taşımıyorsanız başvuru yapmanıza gerek yoktur. Çünkü başvuruların tüm şartlarını taşıyan kişilere sosyal destek kapsamında fatura indirimi verilir.

Engelli Elektrik İndirimi Yüzde Kaç?

Engelli elektrik indirimi yüzdesi her vatandaşta değişkenlik gösterebilir. Çünkü engelli kimse ile yaşayan kişi sayısı her hanede farklıdır. Haneyi esas alan indirimler buna göre yüzdelik hesaba katılarak nakit para şeklinde her ay düzenli bir biçimde hesaplara yatırılır.

Yüzdelik hesap bir kişinin harcayacağı elektrik miktarını kapsar. Bu sebepten dolayı net bir yüzde vermek mümkün değildir. Her hane birbirinden farklı rakamlar alabilir. Düzenli bir ödeme ile birlikte hane halkına düşen gelir sayısı da hesaba katılarak bu indirimler yapılır.

İndirimin sağlanması ve gerçekleşebilmesi için mutlaka nüfus bilgilerine ihtiyaç duyulur. Nüfus bilgilerini mutlaka eksiksiz bir şekilde oluşturmanızda fayda vardır. Başka bir yerde oturan herhangi bir yakınınızı nüfus bilgilerinde göstermeniz mümkün değildir.

Çünkü nüfus bilgilerini e-Devlet üzerinden çıkartacağınız için sadece evde oturan ve engelli vatandaş ile yaşayan kişiler görünür. Bu sebepten dolayı yanlış bilgi vermeniz mümkün değildir.

Engelli Elektrik İndirimi Şartları

Engelli elektrik indirimi şartları mutlaka tümünü taşıyan kişilerin yararlanabileceği indirimlerden oluşur. Ayrıca engelli vatandaş için belirtilen şartlar sosyal destek kapsamında diğer ihtiyaç sahibi kimseleri de kapsar. Engelli vatandaş ekonomik zorluk çektiği durumlarda mutlaka bu yardım başvurularını yapmalıdır.

Başvurular hakkındaki ayrıntıları mesai saatleri ve hafta içi olacak şekilde belediyeye giderek öğrenmeniz mümkündür. 

İster engelli vatandaşın kendisi başvuruya gidebilir isterse ona bakan kişi başvuruları yapabilir. Mutlaka aynı soyadı taşıyan bir kişinin başvuruda bulunması gerekir. Onun haricindeki kimse başvuruları yapamaz.

Ayrıca engelli vatandaşın arkadaşı veya uzaktan akrabası da aynı şekilde başvuruları yapamaz. Mutlaka engelli vatandaş ile aynı evde yaşayan ve ona bakmakla yükümlü olan kimse başvuruları yapmalıdır.

Engelli Raporu İle Elektrik İndirimi

Engelli elektrik indirimi alabilmek için hem rapor hem de engelli kartı gereklidir. Engelli kartında belirtilen engellilik yüzdesi vatandaşın hangi sebepten dolayı engel olduğunu gösterir. Ayrıca belediye ek olarak heyet raporunu da görmek isteyebilir.

Belediyeye verilen evraklar başvuru sürecinde detaylı şekilde incelenir. İnceleme sonunda başvurunun olumlu veya olumsuz yanıtlandığını başvuru yaptığınız birimden öğrenebilirsiniz. Belirli bir süre geçtikten sonra başvurularınızın sorgulamasını yapabilirsiniz.

Engelli Elektrik İndirimi Sorgulama

Engelli elektrik indirimi sorgu işlemleri sırasında kimlik numaranızı belirterek ilgili adımları izleyebilirsiniz. Eğer başvuruyu online sistem üzerinden yapmışsanız yine aynı yerden incelemeniz gerekir. Fakat başvuruları belediye üzerinden yapmışsanız sadece belediyeye giderek bu başvurularınızı takip edebilirsiniz.

Başvuru takip işlemi için belediyeyi arasanız dahi bilgi verilmez. Bu sebepten dolayı mutlaka belediyeyi ziyaret etmeniz gereklidir. Ayrıca belediyeye gittiğinizde başvuru yaparken size nasıl geri dönüş sağlayacaklarını sormanız lazımdır.

Telefonla arayarak bilgi veren kurumlar olduğu gibi bazı kurumlar kendinizin giderek sorgu yapmasını ister. Onay alan başvurularda sonraki ay ödemeler alınabilir. Başvurusu aynı ay içerisinde kabul olan kişiler ödeme günü gelmediyse eğer o ay içinde de ödeme alması mümkündür. Bu durumu sadece belediyeden öğrenirsiniz. 

Başvuru takip işlemlerinde size sorgu numarası verilebilir. Bu sorgu numarası üzerinden eğer belediyenin online destek hizmeti açıksa sorgularınızı gerçekleştirirsiniz. Hızlı ve daha pratik olması adına başvurularınızı dilerseniz bizzat belediyeye giderek yapabilirsiniz.

Öğleden önce belediyeye giderek sıra beklemeden kolayca başvuru sorgularınızı yapabilirsiniz. Sorgu sırasında sizden kimlik bilgileriniz talep edilebilir. 

Mutlaka yanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız ve engelli kimlik kartınızın yanınızda olması lazımdır. İstenildiği takdirde iki kimlik kartını da vererek sorgu işlemini başlatmanız gerekir. Kimlik bilgilerinde herhangi bir hata ya da eksiklik yaşandığı durumlarda sorgu işlemi yapılmaya bilir.

Bu sebepten dolayı yanınızda kimlik götürmenizde fayda vardır. Ayrıca başvuruyu engelle dışında bir kişi yaptıysa kendi bilgileri değil engelli vatandaşın bilgilerini vererek sorgu işlemini gerçekleştirmesi lazımdır.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com //

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu