Çalışma Yaşamı

Engelli Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?– Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Engelli Emeklilik Maaşı ne kadardır? Engelli vatandaşların emekli maaş hesaplamaları nasıl olur? Engelli kadrosundan çalışan işçi- memurların emekli maaşı hesaplamalarının normal emekli maaşı hesaplamaları ile arasında çok bir fark bulunmamakla beraber engelli maaşlarının aylık bağlanma oranları değişiklik gösteriyor. Bu durumda yapılan hesaplamalar kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Emekli maaşları hesaplamaları; Kanun değişiklikleri doğrultusunda belirlenen 3 tarihe göre hesaplanıyor.

1.Dönem Hesaplaması: 31.12.1999

2.Dönem Hesaplaması: 01.01.2000

3.Dönem Hesaplaması: 01.10.2018 tarihine kadar olan çalışma sürelerini kapsayan dönemlere göre hesaplamalar yapılıyor.

Belirlenen bu 3 tarihe göre emekli olacak kişinin aylık kısmi ödemeleri ayrı ayrı hesaplanarak bu hesaplamaların en son güncel rakamları üzerinden kişinin alacağı emekli maaşı tutarı belirleniyor.

Belirlenen bu tarihler içerisinde hesaplanan kişi emekli maaşları oldukça karmaşık süreçlerde hesaplandığı için genelde hesaplamalar için robotik sistemler kullanılıyor. Emekli maaşları kişilerin çalışma dönemine, maaş tutarına, prim durumuna göre değişen tutarlar olduğu için en sağlıklı hesaplama yöntemi Sosyal Güvenlik Kurumu intenet sitesi üzerinden yapılmasıdır. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden yapılan hesaplamalar Engelli Emeklilik Maaş Hesaplamalarını kapsamamaktadır.

Farklı bir hesaplama yönteminde ise aylık bağlanma oranları ve SGK kayıtlarını Sosyal Güvenlik Kurumu Sicil numaranız ile ‘’https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ ‘’ sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Sorgulama için kullanacağınız SGK sicil numarasına ise E-Devlet sitesi üzerinden yapacağınız Tescil sorgulama işleminden ulaşabilirsiniz. Fakat yine bu hesaplama sistemi de Engelli Maaş Hesaplamalarında yardımcı pozisyonda değil. Devlet bünyesinde Engelli Vatandaşların maaş hesaplamaları için düzenlenen bir site ya da uygulaması bulunmamakla birlikte ‘’ //emekli-maasi.com/ ‘’ sitesi üzerinden vatandaşlar hesaplama yapabiliyorlar. Fakat bu site de sağlıklı sonuçlar vermiyor, ufak tefek de olsa hata payı içeriyor. Verilen site linki üzerinden hesaplama yapacak engelli vatandaşlarımız E-Devlet sistemini kullanarak alacakları SGK Hizmet Döküm belgesi ile hesaplamalarını yapabilirler. İlgili linke giriş yaptıktan sonra hemen orta kısımda bulunan yeşil butona ‘’Emekli Maaşımı Hesapla’’ tıklayıp açılan sayfa üzerinde gelen seçeneklerde Kamu – Özel Sektör olarak tercihiniz yapıp devam edebilirsiniz. Sizden istenen Engellilik oran bilgilerinizi ve emeklilik durumunuzu seçerek devam edebilirsiniz. Sonrasında gelen ekrandaki boş alana önceden kopyaladığınız SGK Hizmet Döküm belgenizi yapıştırınız. Tüm adımları eksiksiz izlenmesi durumunda bir sonraki açılan sayfada emeklilik bilgileriniz ve alacağınız maaş tutarınız görüntülenecektir.

Kaynak: haberport.com


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu