Engelli Maaşı

Engelli Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde!

Engelli Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde! Engelli Bakım Maaşı Son Dakika! Engelli Maaşı Arttı mı? 2023 Engelli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Engelli Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde!

Engelli ve evde bakım maaşı alanlar son yapılan açıklamalarla birlikte oldukça büyük bir sevinç yaşadı. Engelli evde bakım maaşı alanlara müjde geçtiğimiz günlerde verildi. Bilindiği gibi engelli vatandaşların sosyal yaşama entegre edilebilmeleri için pek çok yardım paketi sunulmaktadır.

Engelli Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde
Engelli Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde

Bu yardım paketleri sayesinde vatandaşların büyük bir çoğunluğu da geçimini çok daha rahat bir şekilde sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilerin de engelli bakım maaşı alması mümkündür.

Engelli bakım maaşı alabilmek için bazı kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Bu kriterler ilk olarak engelli birey ve bakıcının aynı evde ikamet etmesi gerektiği olarak bilinmektedir. Aynı evde ikamet eden engelli birey ve bakıcı e-devlet sistemi üzerinden engelli bakım maaşı başvurusunda bulunabilmektedir.

Bunun yanı sıra aranan kriterlerden bir diğeri de engelli bireyin ikamet adresine giren toplam gelirin kişi sayısına bölündüğünde asgari ücret seviyesinin altında kalmasıdır. Bu kriterleri karşılayan kişiler maaş başvurusu yapabilmektedir.

Engelli Bakım Maaşı Son Dakika

Engelli bakım maaşı alan kişiler yapılan son dakika açıklamasıyla birlikte oldukça rahat bir nefes aldı. Yapılan açıklamalarla birlikte engelli bakım maaşlarının düzenlendiği bildirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalarla birlikte engelli evde bakım maaşı son dakika olarak güncelleniyor.

Engelli vatandaşların aldığı ve bakımlarının sağlanmasını mümkün kılan bu maaşın asgari ücretle doğru orantılı bir şekilde arttığı bilinmektedir. Bu sayede engelli vatandaşların da artan ekonomik problemlerin olduğu bir dönemde geçim sıkıntısı yaşamamasını sağlamak mümkündür.

Engelli bakım maaşıyla ilgili yapılan açıklamalarda oldukça büyük soru işaretlerine cevaplar veriliyor.

Bu noktada vatandaşların sık merak ettiği sorularla ilgili aldığı cevaplar karşısında büyük bir sevinç yaşadığı da görülmektedir.

Pek çok kişi engelli bakım maaşına başvurarak zor zamanlarda bakanlık tarafından sunulan sosyal yardımları almaktadır. Bu yardımlarla birlikte geçimini sağlayan engelli bireylerin sayısı her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir.

Engelli Maaşı Arttı mı?

Engelli maaşlarıyla ilgili gerçekleştirilen yardımlar bilindiği gibi engellilik oranıyla doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple her yıl olduğu gibi 2023 yılına girilmeden önce de engelli maaşı arttı mı şeklinde sorular yöneltilmektedir. Engelli maaşları her yıl asgari ücretle birlikte düzenli bir şekilde arttırılmaktadır.

2021 yılında yüzde 40 ile 69 aralığında engellilik oranı bulunan kişilerin engelli aylığı 641 lira, yüzde 70 ve üzeri engellilik oranı bulunan kişilerin engelli aylığı ise 991 lira olarak belirlenmişti.

Bu durum 2022 yılı için %80’in üzerinde bir artışla sonuçlandı. Engelli vatandaşların enflasyon altında ezilmesinin önlenmesiyle birlikte engelli aylıklarında da oldukça büyük bir artış meydana geldi. Buna göre 641 lira olan yüzde 40 ile 69 aralığında engellilik oranı olan kişilerin engelli maaşı 1124 liraya yükseldi.

Bununla birlikte yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olan kişilerin maaşı da 991 liradan 1687 liraya yükseltildi. Böylece vatandaşlar daha önce görülmemiş bir zamla engelli aylıklarını almaya devam etmektedir. 

2023 Engelli Maaşları Ne Kadar Olacak?

2022 yılında yüzde 40 ile 69 aralığında engellilik oranı bulunan kişilerin 1124 lira, yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olan kişilerinse 1687 liralık bir engelli maaşı aldığı bilinmektedir. Bu rakamlar bir önceki yıla göre %80’in üzerinde artış yapılarak belirlenmiştir.

Bu noktada pek çok kişi de 2023 engelli maaşları ne kadar olacak şeklinde bir soru yöneltmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 yılı engelli maaşları hakkında henüz net bir açıklama yapmasa da bir önceki yıldaki gibi büyük bir artışın geleceği düşünülüyor.

Engelli maaşlarına ilişkin başvuruda bulunabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek e-devlet üzerinden sosyal yardım başvuruları yapılabilmektedir;

Online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.

Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğini tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuru yapmak için buraya tıklayınız. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla başvurulabilen muhtaç aylığı hakkında detaylı bilgi alabilmek ve başvuruda bulunmak için buraya tıklayınız.

E-devlet üzerinden geçmişte yapılmış olan başvurulara ilişkin detaylar hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

Engelli evde bakım aylığına başvurmak için ilgili e-devlet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Engelli maaş ve detayları için https://engellilerdostu.com/engelli-maasi/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu