Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Hibe Desteği: Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli Hibe Desteği Nedir? İşkur Engelli Hibesi Desteği! Kosgeb Engelli Hibe Desteği! Engelli Kosgeb Desteği! Engelli İş Kurma Projeleri

Engelli Hibe Desteği

Engelli hibe desteği başvurusu yapmak için e-Devlet üzerinden İşkur sayfasına girerek hibe desteklerinden yararlanılabilir. Devletin sağladığı bu hibe desteği engelli vatandaşlara verilmektedir. Engelli vatandaşlar e-Devlet kapısı üzerinden en az %40 oranına sahip iş gücünden yoksun olduğunu belgelendirerek kayıtlarını oluşturabilir.

Engelli Hibe Desteği! Engelli Hibe Desteği Başvurusu
Engelli Hibe Desteği! Engelli Hibe Desteği Başvurusu

Engelli Hibe Desteği Nedir?

Engelli hibe desteği imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler devletin sağladığı karşılıksız verilen ücreti işyerleri için kullanabilir. Yaptıkları iş mutlaka İşkur hizmet kollarından biri olmalıdır. İşkur müdürlüklerine giderek yardımlardan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer iş faaliyetiniz İşkur tarafından destekleniyorsa hibe desteğini alabilirsiniz.

Engelli Hibe Desteği Başvurusu

Engelli hibe destek başvurusu yapmak için e-Devlet hesabı kullanılabilir. Engelli vatandaş kendi e-Devlet hesabına giriş yaptıktan sonra başvurusunu tamamlayabilir. Ayrıca başvuru yapacak kişiler şu hususlara dikkat etmelidir;

  • İşkur’a engelli kaydı bulunması gerekir
  • En az %40 oranında sağlık kurulu raporunun olması lazımdır
  • Raporun geçerlilik süresinin dolmaması gerekir
  • Emekli olmamak lazımdır
  • Kendi üzerine kayıtlı bir işletmenin olmaması
  • İş kurulacak yerde ikamet etmek
  • İşin yapılmasını ait eğitim ve sertifika izin belgelerinin tamamlanması
  • İş kura borcu bulunmamak
  • Herhangi bir icrası bulunmamak
  • Kendisi adına vasi tayin edilmemek

İşkur Engelli Hibesi Desteği

Engelli hibe desteği ile İşkur üzerinden devlet desteğinden yararlanabilmek mümkündür. Bunun için engelli vatandaşın İşkur’a kaydının bulunması ve güncel bir kaydın olması lazımdır. Ayrıca başvuru rehberi engelli hibe desteklerinden yararlanacak kişiler tarafından incelenmelidir. Engelliler başvuru formunda tüm şartları ve detayları inceledikten sonra hibe desteğinden nasıl yararlanabileceklerini daha ayrıntılı öğrenmiş olur.

Kosgeb Engelli Hibe Desteği

Engelli hibe desteği KOSGEB kurumu üzerinden verilmektedir. Hibe desteğinde söz konusu olan hibe 50.000 TL limitlidir. Bazı durumlarda bu desteğinin 65.000 TL civarında olabileceği veya iş faaliyetine göre 300.000 TL’ye çıkabileceği bilinmelidir. Engelli kişi hangi iş koluna ait ise verilecek olan destek buna göre değişir.

Engelli Kosgeb Desteği

Engelli hibe destek için KOSGEB kurumuna bizzat başvurular kabul edilir. Engelli kimse mutlaka gerekli eğitimleri almalı ve hibe desteğine başvuru yapmalıdır. Hibe desteğinden yararlanmadan önce verilen eğitimlerde sertifikayı almaya hak kazanan kişilere hibe desteği sağlanır. Eğer sertifika alınmadıysa belirli bir süre sonra tekrar aynı eğitim başvurusu yapılır ve sertifikayı hak kazandıktan sonra hibe desteği sağlanır.

Engelli İş Kurma Projeleri

Engelli hibe destek projeleri kapsamında teknolojiyle ilişkili projeler bulunmaktadır. Ayrıca proje kapsamında insan kaynakları desteği, yardımcı personel desteği, idari gider desteği ve ulaşım desteği gibi birtakım yardımlar sağlanmaktadır.

Korumalı iş yeri desteğine yönelik bazı projelerde kuruluş sermayesi ve engelliler için ücret desteği ile işletme gider desteği proje kapsamında sağlanmaktadır. Hangi işi yaptığınıza bağlı olarak hibe desteğinden yararlanabilmeniz mümkün olduğu için İşkur veya KOSGEB birimlerine giderek iş faaliyetinizi oluşturabilirsiniz.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com

5/5 - (8 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu