Vergi

Engelli İndirimleri! Engelli ÖTV indirimi

Engelli İndirimleri! Engelli ÖTV indirimi! Engellilere Vergi İndirimi! Engellilere Telefon İndirimi! Engelli Cep Telefonu ÖTV İndirimi! Araçlarda Engelli İndirimi! Engelli Gelir Vergisi İndirimi

Engelli İndirimleri

Engelli İndirimleri! Engelli ÖTV indirimi! Engellilere Vergi İndirimi! Engellilere Telefon İndirimi! Engelli Cep Telefonu ÖTV İndirimi! Araçlarda Engelli İndirimi! Engelli Gelir Vergisi İndirimi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendi bünyesinde yardıma muhtaç vatandaşlar için birtakım yardım politikaları yürütmektedir. Yapılan bu yardımların temel amacı, hayatı tek başına sürdürmekte zorluk çeken vatandaşları kapsamaktır. Aynı zamanda da yapılan bu yardım projeleri, vatandaşların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir. Bu yardımların içerisinde de engelli indirimleri de bulunmaktadır. 

Engelli İndirimleri! Engelli ÖTV indirimi
Engelli İndirimleri! Engelli ÖTV indirimi

Devlet tarafından oluşturulan bu yardımların hukuki dayanağı ise 6462 sayılı kanundur. Oluşturulan engelli yardımları maddi ve manevi olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin engelli vatandaşları için oluşturduğu yardım politikaları ise şu şekilde belirlenmiştir.

 • Engellilere ÖTV indirimi
 • Engellilere vergi indirimi
 • Emlak vergisi indirimi
 • Engellilere aylık hakkı
 • Gümrük vergisi indirimi
 • Tıbbı ve medical ve eğitim araçlarında indirim
 • SHÇEK evde bakım aylığı
 • EKPSS / kura ile atama hakkı
 • Toplu taşıma araçlarında indirim ya da ücretsiz kart olanağı
 • Müze ve kültürel yerlere indirimli ya da ücretsiz giriş hakkı
 • TOKİ projelerinde öncelikli olarak yer alma hakkı
 • GSM operatörlerinin engelli kişilere uyguladığı indirimli tarifleler

Yapılan tüm bu yardım ve indirimler, engelli vatandaşların sosyal hayata daha fazla adapte olmasını ve onların toplum içinde aktif rol oynamasını sağlamak için uygulanmaktadır.

Engelli ÖTV indirimi

Engelli ÖTV indirimi, vücudunda fiziki bir engel bulunan vatandaşlar için devlet tarafından uygulanmakta olan bir yardım projesidir. Bu yardım kapsamına girmek isteyen kişiler, aldıkları ilk sıfır arabada ÖTV vergisinden muaf tutulurlar.

İlginizi Çekebilir  Engelli vatandaşlar, geçmişte ödediği emlak vergilerini isteyebilir mi?

Muaf tutuldukları ücret ise, onlardan hiçbir şekilde geri talep edilmez. Ancak bu muafiyete sahip olmak isteyen engelli vatandaşlar için devlet bazı kurallar belirlemiştir. Bu belirlenen şartlara uyum sağlamayan engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden fayda sağlayamazlar. Belirlenen kurallar ise şu şekilde açıklanmıştır;

 • Engellilik oranının % 90 olması
 • Bu oranın tam teşekküllü bir hastanenin heyet kurulundan alınması
 • Aracı alacak olan kişinin H sınıfı sürücü ehliyetine sahip olması

Bireyin engellilik yüzdesi % 40 ile % 89 arasında ise uygulanacak ÖTV indirim oranı 26.3 olarak belirlenirken bu kişilere KDV indirim uygulaması 15.24 olarak belirlenmiştir.

Engellilere Vergi İndirimi

Eğer çalışma gücü kaybınız % 40’ın üzerinde ise devletin sizler için belirlemiş olduğu engelli vergi indirimine dâhil olabilirsiniz. Bu indirimden faydalanmak için kendinizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin engel oranına göre belirlenir. Bu indirimin vergi oranları ise 2022 senesi için şu şekilde belirlenmiştir;

 • % 80 ve üzeri engel durumunda olanlar 1. Dereceden engelli sayılır ve 2000 TL vergi indirimi uygulanır,
 • % 60 ve % 80 arasında engel durumu olanlar 2. Dereceden engelli sayılır ve 1170 TL vergi indirimi uygulanır,
 • % 40 ve %60 engel durumu olanlar 3. Dereceden engelli sayılır ve 500 TL vergi indirimi uygulanır.

Engellilere Telefon İndirimi

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde engellilere telefon indirimi bulunmamaktadır. Fakat bazı GSM şirketleri kendi bünyesinde engelli vatandaşlar için telefon ya da hat kampanyaları yapmaktadır.

Engelli Cep Telefonu ÖTV İndirimi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinde engelli cep telefonu ÖTV indirimi bulunmamaktadır. Yapılan ÖTV indirimleri ise başka alanlarda uygulanmaktadır.

Araçlarda Engelli İndirimi

Araçlarda engelli indirimi 2022 senesi içerisinde 450.000 Türk Lirası olarak belirlenmektedir. Bu indirim ise ÖTV indirimi olarak tanımlanır. 2023 senesi için uygulanacak indirim tarifesi ise 1.004.000 Türk Lirası olacaktır. Ama bu indirimden yararlanmak isteyen engelli vatandaşların, sıfır araba alması gerekmektedir. Aynı zamanda alacakları aracın motor hacmi 1.6 litreyi de aşmaması aranan diğer şartlardandır.

İlginizi Çekebilir  Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir? ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli Gelir Vergisi İndirimi

Engelli gelir vergisi indirimi kapsamında engelli bireylerden hayatlarını daha kolay idame edebilmeleri için devlet tarafından uygulanmaktadır. Bu indirim türünden fayda sağlayabilmek için en az % 40 engelli raporuna sahip olmanız gerekmektedir. Bu vergi indirim oranları her sene enflasyon oranlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Bu indirim vergisinden, engelli bireyin; kendisi, eşi ve çocukları yararlanabiliyor. Bu vergi indirimden serbest meslek erbabı olan engelli bireyler de yaralanabiliyor. Bu indirimden yararlanabilmek için, tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporunuzun bulunması gereklidir.

Engelli indirimleri ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/vergi/ linkine tıklayın.


5/5 - (9 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu