Çalışma Yaşamı

Engelli İşçi Fazla Çalışma Yapabilir mi? Engelli İşçiye Mesai Yasal mı?

Engelli İşçilerin Fazla Mesai Yapması Yasak mı?

Kanununda engelli işçiler için farklı bir çalışma süresi belirlenmemiştir. Engelli işçiler de günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz.

İş kanununda engelli işçilerin fazla çalışma yapamayacağına dair net bir hüküm yoktur. Yani kanun herhangi bir yasaklama getirmemiştir. Bu sebeple öncelikle bakmamız gereken iş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde fazla çalışmanın yasaklanıp yasaklanmadığıdır. İş sözleşmesinde yahut toplu iş sözleşmesinde engelli işçilere fazla mesai yaptırılmayacağına ilişkin bir hüküm var ise engelli işçiye fazla mesai yaptırılamaz. İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği’nde  ”Fazla Çalışma Yaptırılmayacak İşler” başlığı altında bu konuya yönelik bir hüküm bulunmaktadır. Düzenlemeye göre, İşçi iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsa dahi; İşe sağlığının elvermediği işyeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelendi ise bu işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

Sonuç itibarıyla engelli işçilerin fazla mesai yapmasına yönelik genel yasaklayıcı bir hüküm yoktur. Fakat işçinin rapor ile belirlenen bir sağlık sorunu var ise ve bu raporda işçinin fazla mesai yapamayacağına ilişkin bir ibare var ise bu işçiler fazla çalışma yapamaz.

Kaynak: kamuiscileri.net


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu