Engelliler Dostu

Engelli Kartı Nereden Alınır?

Engelli Kartı Nereden Başvurulur? Engelli Kartı Nereden Sorgulanır? Başvuru Formu, Başvuru Sorgulama

Engelli Kartı Nereden Alınır?

Engelli kartı nereden alınır; almak isteyen kişilerin öncelikli olarak en az %40 engel durumuna sahip olması gerekir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kimlik kartı verilir. Bu kartı almak için engelli bireyin kendisi iyi ya da bir yakını başvuru yapabilir.

Raporun geçerlilik süresi devam edene kadar engelli kişi kartı bakanlığın birimlerinden alabilir. Bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine giderek kart başvurusunda bulunmak mümkündür.

Engelli Kartı Nereden Alınır?
Engelli Kartı Nereden Alınır?

Engelli Kartı Nereden Başvurulur?

Engelli kartı başvurularında bağlı bulunduğunuz bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine gitmeniz lazımdır. Sadece engelli kişinin kendisi ve ona bakan kişi bu başvuruları yapabilir. Ayrıca başvuru yapan kişilerden bazı bilgiler istenir. İstenen evraklar şu şekildedir;

  • İki adet fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Sağlık kurulu raporu aslı ve onaylı örneği

Gerekli evraklar sonucunda kişiler müracaatını bizzat kuruma gerçekleştirir. Buna ek olarak mutlaka verilen bilgiler güncel olmalıdır ve sağlık raporunun süresinin geçmemesi gerekir. Süresi geçen sağlık raporunda önce sağlık raporu yenilenmeli ve sonrasında engelli kimlik kartı başvurusu yapılabilir.

Engelli Kartı Nereden Sorgulanır?

Engelli kartı başvurusu yapan kişiler yine aynı birimden başvuru sorgusunu gerçekleştirebilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek sorgu işlemini yapabilirsiniz.

Buna ek olarak dilerseniz vatandaş temsilcisini arayabilir ve gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet hesabınız üzerinden kurumlara yaptığınız bütün başvuruları görüntüleyebilirsiniz.

Engelli Kartı Başvuru Formu

Engelli kartı başvuru formu mutlaka eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formda belirtilen tüm bilgiler güncel tarihlerde verilmelidir. Sadece başvuruyu engelli kimse ve onun yakını yapabilmektedir. Başvuru hakkındaki ayrıntıları öğrenmek için kuruma gitmenizde fayda vardır.

Engelli Kartı Başvuru Sorgulama

Engelli kartı başvurusunda sorgu işlemlerini yapmak isteyen kişiler engelli kimsenin bir yakını ya da engelli kişinin kendisi olabilir. Bu sorgu işlemi sadece engelli vatandaşın kimlik bilgileri ile birlikte kurumdan yapılmalıdır. Bu sebepten dolayı mesai saati içerisinde ve hafta içi olacak şekilde başvuru yaptığınız merkeze gitmeniz lazımdır. 

Sadece başvuru yaptığınız yerden sorgu işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün olur. Ayrıca nüfus yoğunluğuna bağlı olarak bulunduğunuz şehirde başvuru süresinde inceleme süresi uzayabilir. Bunu göz önünde bulundurarak en az birkaç hafta sonra başvurunuzu kontrol etmeye kuruma gidebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: İNSTEGRAM –- TİKTOK


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu