Engelliler Dostu

Engelli Kimlik Kartı Nedir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nedir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kimlik Kartı Kimlere Verilmektedir?

Engelli Kimlik Kartı Nedir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı nedir? ve hangi kurum tarafından verilir? Engelli kimlik kartı faydaları nelerdir? Engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Engelli kimlik kartı ile hangi haklara sahip olunur? Engelli kimlik kartı rapor yerine geçer mi?

 Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir? 

19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere verilen kimlik kartıdır. Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından düzenlenmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nedir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?
Engelli Kimlik Kartı Nedir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Kimlere Verilmektedir?

Engelli kimlik kartı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir.

Engel Oranında Değişiklik, Soyadı Değişikliği, Kimliğin Kaybolması Veya Yıpranmış Olması Durumunda Nereye Müracaat Edilir?

Engelli kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, müracaat edildiği takdirde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yeniden düzenlenebilir.

Engelli Kimlik Kartı Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yerine Geçer Mi?

Engelli kimlik kartı engelli sağlık kurulu raporu yerine kesinlikle geçmez. Ayrıca Engelli Kimlik kartı alıp almamak tamamen engelli kişinin isteğine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir  Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir? Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşı ( Mavi Kartı olanlar), Yaşadığı Ülke Makamlarınca Düzenlenen Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile Engelli Kimlik Kartı Alabilir Mi?

Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarımızın yaşadığı ülke makamlarınca verilmiş olan engelli sağlık kurulu raporu Türkiye’de geçerli değildir. Engelli kimlik kartı almak üzere, mevzuat gereği yetkili hastanelere müracaat ederek yeniden engelli sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı İle Ülkemizde Engelli Kişilere Sağlanan Hak Ve Hizmetler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı ile başta ücretsiz ve indirimli seyahat olmak üzere birçok hak ve hizmetten yararlanılmaktadır.

Engelli kişilerin faydalanacakları hak ve indirimler; ilgili kurum, kuruluş veya yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Bunun yanında bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının, engelli kimlik kartı, nüfus cüzdanına işlenmiş engellilik bilgisi ya da engellilere verilen sağlık kurulu raporunu esas alarak engellilere sağladığı kolaylıklar bulunmaktadır. Bu indirimler ve/veya oranları zaman zaman ilgili kurumlar tarafından değiştirilebilmektedir.

 

Engelli kimlik kartı ile ilgili bilgi amacıyla oluşturduğumuz bu yazımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi Engelli Kimlik Kartı sayfası kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Engelli hakları ve ilgili başlıklar için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


Oy Ver post

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu