Engelliler Dostu

Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Başvuru

Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Başvuru! Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? Engelli Kimlik Kartı Hakları! Engelli Kimlik Kartı Yenileme! Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler! E-Devlet Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir? Engelli Kimlik Kartı Nedir? E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Engelli Kimlik Kartı

Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Başvuru! Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? Engelli Kimlik Kartı Hakları! Engelli Kimlik Kartı Yenileme! Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler! E-Devlet Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir? Engelli Kimlik Kartı Nedir? E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Başvuru
Engelli Kimlik Kartı! Engelli Kimlik Kartı Başvuru

Engelli kimlik kartı başvuruları Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı tarafından yapılır. Bakanlığın sağladığı imkanlar doğrultusunda engelli kimlik kartı çıkarmak mümkündür. Engelli kimlik kartı çıkartacak kişiler mutlaka ilgili belgelerini güncel tarihlerde toplamalıdır.

Belgelerin güncel olması büyük önem taşır. Çünkü sadece başvurusu güncel olan ve evrakların tarihi geçmeyen kişilerin başvuru yapabilmesine olanak tanır. Bu sebepten dolayı önce engelli raporu ve sonrasında diğer evraklarınızı tamamlayarak bakanlığa başvuru yapabilirsiniz.  

Devletin sunduğu olanaklar kapsamında engelli kimlik kartını almaya hak kazanacak kişiler bu kartı bakanlıktan alabilir. En yakın bakanlık il ya da ilçe kurumuna giderek ilgili başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu başvurular bizzat engelli tarafından veya engelliye bakan aile bireyleri tarafından gerçekleşebilir.

Gerekli evraklar ve bilgileri önceden bakanlık destek birimini arayarak öğrenebilir ve hazırlıklı gidebilirsiniz. Dilerseniz direk birime giderek ilgili evrakları öğrenir ve başvuru için gereken tüm detaylara hakim olabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru

Engelli kimlik kartı başvurusu için mutlaka engelli raporunun güncel olması lazımdır. Engelli raporu güncelse bu durumda başvuru yapabilmek mümkündür. Başvuru yapacak kişilerin kimlik kartının yanında olması lazımdır.

Eğer bu başvuruyu engelli bireyin yakını yapıyorsa hem engellinin kimlik kartı hem de yakınının kimlik kartı lazımdır. Ancak bu sayede engelli kimlik kartı başvurusu alınır. Başvuruların alınması bir işleme geçmesi için belirli bir zaman vardır.

Başvuru süresi bulunmaz fakat başvurunun takibi ve incelenmesi için gerekli bir süre vardır. Bu süre kapsamında incelemeler evrakların doğru ve eksiksiz verilmesine bağlı olarak kısa sürebilir.

Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Engelli kimlik kartı yaklaşık birkaç hafta içerisinde çıkar. Bu süreç tamamen bakanlığın yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Bakanlığın bazı birimlerindeki yoğunluk bölgesel yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı bekleme süreniz uzayabilir.

Başvuru yaparken dilerseniz başvurunun ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz. İlgili birimdeki memurlar bu başvuru hakkındaki detayları aktarır ve başvuruların hangi tarihler aralığında gerçekleşebileceğini ön görebilir.

Engelli Kimlik Kartı Hakları

Engelli kimlik kartı hakları sosyal hakları kapsar. Bunlar:

  • Belediye ya da bakanlığın sunduğu sosyal yardımlardan yararlanabilir ve daha birçok yardım talebinde bulunabilir. 
  • Ayrıca engelli kimlik kartı ile birlikte hastanelerde sıra beklemek zorunda kalmazlar. 
  • Engelli kimlik kartı ile birlikte ÖTV indirimi gibi bazı indirimlerden yararlanabilmeleri söz konusudur. 
  • İletişimde de yine indirimler sunulur. İletişim operatörleri engelli kimlik kartına sahip olan kişilere sosyal indirim uygulayarak faturalarını daha rahat ödemelerine olanak tanır.

Engelli Kimlik Kartı Yenileme

Engelli kimlik kartı yenileme işlemleri mutlaka engelli kimlik kartının süresi bittiğinde yapılmalıdır. Yenileme işlemlerinde ilk kez kartı çıkarılır gibi tüm evraklar yeniden istenir. Raporun geçerlilik süresi bittiğinde bu kartın da yenilenmesi lazımdır.

Raporda belirtilen geçerlilik süresi sonunda kimlik kartının da geçerlilik süresi bitmiş demektir. Yaklaşık üç senede bir yenilenebilecek olan kimlik kartı yenilenmediği sürece işlem görmez. Yapılacak herhangi bir işlem de güncel tarihli olan kimlik kartları işlem görür.

Bu sebepten dolayı sıkıntı yaşamamak için mutlaka başvuru süresini kaçırmamalı ve ilgili başvurularınızı kimlik kartı yenileme işlemlerinde kuruma yapmalısınız.

Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler

Engelli kimlik kartı için gerekli belgeler kuruma gittiğinizde öğrenilebilir. İstenen belgeler kimlik kartı fotokopisi, fotoğraf, rapor ve diğer belgelerdir.  Ayrıca güncellenen belgeler kapsamında e-Devlet üzerinden indirip çıktısını alabileceğiniz belgeler vardır.

Başka hiçbir yere ihtiyaç duymadan e-devlet hesabınıza kullanabilir ve ilgili belgelerinizi oluşturabilirsiniz. Belgelerinizi oluşturduktan sonra mutlaka güncel tarihlerde başvurunuzu akabinde oluşturmalısınız.

Ayrıca raporu aldıktan sonra da başvurularınızı yapabilmeniz mümkün olur. Raporun geçerlilik tarihini kaçırmadan engelli kimlik kartına başvuru yapmalısınız.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı

Engelli kimlik kartı e-Devlet üzerinden takip edilebilir. Fakat başvuruyu sadece kurumdan yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün değildir. Mutlaka bakanlığa giderek ilgili evraklarınızı teslim etmeniz lazımdır.

E-Devlet üzerinden sadece kuruma yaptığınızı başvuruları görüntüleyebilirsiniz. Başvuruların sonucunu ve detaylarına hakim olabileceğiniz e-Devlet üzerinden başvuru sorgunuzu gerçekleştirirsiniz. Engelli kimlik kartı için kuruma başvuru yapmanız gereklidir.

Kurum dışındaki herhangi bir yere başvuru yapılamaz. O sebepten dolayı mesai saatlerinde ve hafta içi olacak şekilde hangi il ya da ilçede yaşıyorsunuz kendinize en yakın olan kurumu tercih edip başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir?

Engelli kimlik kartı başvurularında kimlik kartı çıkarıldığında tekrar kuruma giderek bu kimlik kartını almanız mümkündür. Kimlik kartının eve gelmesi mümkün değildir. Çünkü kurum kimlik kartını bizzat imza alarak teslim eder.

Bu sebepten dolayı adres bilgilerinde paylaşsanız bile kurum onayladığı başvurular sonucunda ki basılı kimliği sadece kendi birimlerinde teslim eder. Basılı kimlik kartını imza atarak kurumdan alabilirsiniz. Kimlik kartını engelli bireyin kendi veya yakını alabilir.

Bu kart ile birlikte yapılacak işlemler ve ayrıntıları bakanlık tarafından öğrenebilirsiniz. Bakanlığın sunduğu destekler kapsamındaki başvurularınızı Bakanlığa gittiğinizde kart ile gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı engelli bireylerin belirlenmesinde kullanılır. Bu kart ile birlikte engelli kimlik kartı taşıyan kişilerin engelli olduğu anlaşılır. Her engelli durumu sakatlık göstergesi değildir. Bazı hastalıklarda da engellilik durumu söz konusu dur.

Bu sebepten dolayı kart ile birlikte işlem yaparken engelli olduğunuzun durumu ve yüzde kaç engelli olduğunuz anlaşılır. Mutlaka engelli vatandaşlar kimlik kartı almalıdır. Hastalığın ortaya çıkarılması ve bazı işlemlerin rahatlıkla gerçekleşebilmesi için kimlik kartı gösterilerek normal kimlikten farklı bir şekilde işlem yapılabilmesi mümkündür.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Engelli kimlik kartı başvurularını takip etmek için e-Devlet hesabını kullanabilirsiniz. Sadece başvuru takibini yapabilir ve başvuru için mutlaka bakanlığın birimlerine gitmeniz lazımdır. Bakanlıktan yapacağınız başvurular sırasında kendi kimlik kartınızı ve diğer bilgileri vermeniz lazımdır.

Ancak bu sayede başvuruların alınabilmesi mümkün olur. Başvuruların yapılabilmesine olanak tanıyacak engelli raporunun güncel tarihlerde bulunması son derece önemlidir. Eğer geçerlilik süresi geçmiş olan bir rapor ile işlem yapıyorsanız engelli kimlik kartı başvurunuz geçersiz sayılır. Başvurunuz alınsa dahi olumsuz bir şekilde sonuçlanır. 

Rapor hakkındaki detayları ve ayrıntıları mutlaka kurum ile paylaşmanız gerekir. Kurumun yapacağı çalışmalarda ayrıntılı bir şekilde rapor hakkındaki detaylar raporu aldığınız hastane ile iletişime geçilerek ortaya çıkarılır. Bu sebepten dolayı aksi bir durum yaşanmaz ve raporun geçerliliği kanıtlanmış olur.

Raporla birlikte başvuru yapacak kişiler engelli kimlik kartı başvurusu sırasında kendi ya da bir başkasına bu başvuruyu yaptırabilir. Engelli vatandaş kuruma gidemiyor ise kendi yakınına kuruma göndererek engelli kimlik kartı başvurusunda bulunmasına müsaade edebilir.

Kuruma yapılacak başvurularda belirli bir süre sonrasında rahatlıkla sonuç alabilmek mümkün olur. Her başvuru mutlaka olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanır. Sonuçları bizzat kuruma giderek öğrenmeniz mümkündür.

Başvuru sırasında sizden istenecek diğer bilgiler sistem üzerinden görünmüyorsa bunları da sağlamanız lazımdır. O sebepten dolayı mutlaka başvuruya giderken yanınızda kimlik kartınızı götürmenizde fayda vardır. Ayrıca e-Devlet şifrenizi biliyorsanız istedikleri evrakları e-Devlet üzerinden çıkarabilmeniz mümkündür.

Engelli hakları ve engellilerle ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu