Engelli Maaşı

Engelli Maaşı Alanlara Müjde

Engelli Maaşı Alanlara Müjde. 2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Kimler Engelli Maaşı Alabilir? Cumhurbaşkanı Engellilere Müjde 2022. Son Dakika Engellilere Müjde

Engelli Maaşı Alanlara Müjde

Engelli maaşı %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar, engel oranlarına göre devletten belirli bir tutarda maaş alırlar. Maaş alan engelli vatandaşlar artan enflasyon nedeniyle maaşlarının ne durumda olacaklarını merak etmeye başlamıştır.

Devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar ile engelli maaşı alanlara müjde geldi. Maaşlar temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere %30’dan fazla zamlandı.

2022 yılının ilk altı ayında 865 TL maaş alan yüzde 40 – 60 engelli vatandaşlar artık 1124 TL maaş alacaklar. %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların maaşı ise 1298 TL’den 1687 TL’ye yükseldi. Bu durum engelli vatandaşların artan enflasyon karşısında biraz daha rahatlamalarını ve ekonomik sıkıntılardan bir nebze de olsa kurtulmalarını sağladı.

Engelli Maaşı Alanlara Müjde
Engelli Maaşı Alanlara Müjde

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

2022 engelli maaşı ne kadar sorusu, %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. 2022 Temmuz güncellemesi ile engelli maaşı şu şekildedir:

  • %40 ve %69 arasında engeli bulunanlar için: 1124 TL
  • %70 ve üzeri engeli bulunanlar için: 1687 TL

Engelli maaşları sizlerin de bildiği üzere enflasyona sabitlenerek artırılmaktadır. %40 ve üzeri engeli bulunan kişiler devlet kurumlarına başvuruda bulunarak her 3 ayda bir kendileri için belirlenen maaşı alabilmektedir.

Ancak engelli maaşı alabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu alınması ve bu raporun başvuru evraklarına eklenmesi gerekir. Başvurunun ardından uygun görülen vatandaşlar 3 ayda bir olmak üzere maaşlarını çekebilirler.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Kimler engelli maaşı alabilir sorusu da son zamanlarda sıklıkla sorulmaktadır. Günümüzde engelli maaşı ve aynı tutarda yardım maaşı alabilen kişiler şunlardır:

  • Sağlık kurulu raporuna göre %40 ve üzeri engelli olanlar
  • Kanunen bakmakla yükümlü bir kimsesi olmayanlar
  • Sosyal güvenlik kurumlarından sosyal yardım almayanlar
  • Nafaka bağlanmamış ya da bağlanması mümkün olmayan kimsesiz vatandaşlar
  • Devamlı bir gelire sahip olmayanlar
  • Ekonomik açıdan muhtaçlık sınırının alt düzeyinde yaşayan vatandaşlar
İlginizi Çekebilir  Engelli Maaşı İnternetten Başvuru

Yukarıda sıralanan kişiler, başvuruda bulunmaları durumunda engelli maaşı adı altında bir gelir elde edebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra 18 yaşından küçük ve engelli bir yakını olan, bu kişiye bakmak zorunda kalan vatandaşlar da bu maaştan faydalanabilmektedir.

Cumhurbaşkanı Engellilere Müjde 2022

Cumhurbaşkanı engellilere müjde 2022 yılında da geldi. Artan enflasyon nedeniyle engelliler başta olmak üzere pek çok vatandaş ekonomik sıkıntı yaşamaya başladı. Cumhurbaşkanı ise yaptığı açıklamada minimum engelli maaşını 1124 TL’ye çıkardıklarını belirtti. %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar ise artık 1687 TL engelli maaşı alabilecek.

Engelli maaşları, başvurusu onaylanan vatandaşların banka hesaplarına her üç ayda bir olmak üzere yatırılacak. Eğer gereken şartları taşıyorsanız, bir sağlık kurulundan engelli raporu alarak sizler de engelli maaşı almaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için kurum yetkililerini telefon ile aramanız mümkündür.

Son Dakika Engellilere Müjde

Son dakika engellilere müjde geldi. Yapılan açıklamalarda %40 ve üzeri engelli olan vatandaşların maaşlarına zam yapıldığı duyuruldu. Yeni maaş tutarları ise şöyle:

  • %40 ve %69 arasında engelli raporuna sahip olanlar için: 1124 TL
  • %70 ve üzeri engelli raporuna sahip olanlar için: 1687 TL

Bu maaş tutarları temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere engelli vatandaşların banka hesaplarına yatırılacak. Ancak bu maaştan faydalanabilmek için engelli vatandaşların yetkili bir hastanenin sağlık kurulundan rapor almaları gerekiyor. Eğer alınan raporda %40 ve üzeri engelin bulunduğu belirtilirse, vatandaşların diğer şartları sağlamaları durumunda maaş alabilmeleri mümkün olacak.

 İlgili başlıklar:

Engelli maaşı internetten başvuru

Engelli aylığı ne kadar 

2022 Güncel engelli bireylerin hakları nelerdir?

Engelli bireylerimize ötv indirimi ne kadar ve şartları nelerdir

2022 engelli yakını aylığı (maaşı) ne kadar oldu? Zamlı engelli bakım parası kaç TL oldu?

İlginizi Çekebilir  Evde Bakım Parası Nasıl Alınır

Meslek meslek kim ne kadar zam alacak?

Evde iş fikirleri 1600 tl başvuru

Engelli bireyler için evde para kazanma yolları

Evden para kazanabileceğiniz 10 çalışma fikri

2022 Engelli elektrik indirimi desteği ne kadar?

Haziran Engelli ve yaşlı aylıkları hesaplara yatırlıdı mı ? 

Birleşmiş Milletler engelli hakları sözleşmesi uygulanmalıdır!

Birleşmiş Milletler engelli hakları sözleşmesi nedir?

Birleşmiş Milletler

4.9/5 - (11 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu