Sosyal Hak ve Yardımlar

Engelli Maaşı Alma Şartları

Engelli Maaşı Alma

engellilerdostu.com ailesi olarak kurulduğumuz günden itibaren engellilerle ilgili konulara detaylıca yer vermeye çalışıyoruz. Engellileri ilgilendiren en güncel haberleri paylaşıyoruz. En çok değindiğimiz konuların başında yasal adı ile 2022 maaşı, halk arasında bilinen adı ile engelli maaşı ile ilgili konular yer almakta. Genel olarak yine de engelli maaşı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızı gözlemlemekteyiz.

Öyle ki bize en çok yöneltilen soruların başında “engelli maaşı alma şartları nelerdir?”, “Engelli maaşı almak için hangi şartları taşımamız gerekir?”, “%… engelliyim, engelli maaşı alabilir miyim?”, “2022 engelli maaşı nasıl alınır?”, “2022 maaşı alma şartları nelerdir?”, ” nereye başvurmam gerekir?” gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz.

Bu yüzden bu yazıyı yazma gereği duyduk. Ziyaretçilerimiz tarafından bize yöneltilen soruları göz önünde bulundurarak, engelli maaşı ile ilgili bilmemiz gerekenleri soru cevap şeklinde cevaplandırmaya çalışacağız.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli maaşı, bir diğer adı ile 2022 maaşı, engeli nedeniyle çalışma hayatına atılamayan bireylere devlet tarafından ihtiyaçlarını gidermek adına bağlanan maaşa denir. Engelli maaşını engellilik durumuna göre bireylerin kendileri alabileceği gibi yakınları da alabilir. Kendi ihtiyaçlarını gideremeyen engellilerin bakımını üstlenen yakınlarına verilen maaşa “evde bakım maaşı” denir.

2022 Sayılı Kanun Kapsamına Giren Aylıklar Nelerdir?

2022 maaşı olarak bilinen 5 çeşit aylık bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Yaşlı aylığı,
 2. Engelli aylığı (%40 – %69 oranında engeli olanlara verilir)
 3. Ağır engelli aylığı (% 70 ve üzeri engelli olanlara verilir)
 4. 18 yaş altı engelli yakını aylığı (Evde bakım maaşı olarak bilinir. 18 yaş altı engelli bireyin bakımını üstlenenlere bağlanan maaşa denir.)
 5. Silikozis aylığı. Yeni başvurular alınmamakla birlikte silikozis aylığı alırken vefat eden kişilerin yakınları bu haktan yararlanabilmektedir.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmek için bir takım şartları taşımak gerekir. Bütün bu şartları taşıyan bireyler engelli maaşı almaya hak kazanır. Buna göre engelli aylığı alma şartları şu şekildedir;

 • Kişinin tam teşekküllü bir hastaneden en az %40 engelli olduğunu belirten sağlık raporu alması gerekmektedir. Detaylı bilgileri “Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızda alabilirsiniz.
 • Engelli aylığı almak için yaş sınırı en düşük 18, en yüksek 65 olarak belirlenmiştir. Fakat 18 yaş altı engellilerin yakınları evde bakım aylığı, 65 yaş üstü bireyler yaşlı aylığı alabilir. NOT: 65 yaşını doldurmadan engelli maaşı bağlanan kişilerin maaşları 65 yaşını doldurduğu zaman kesilmez. Engelli aylığı almaya devam ederler. 65 yaşını dolduran ve engelli maaşından yararlanmak isteyenlerin %70 ve üzeri engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin çalışmıyor olması gerekir. SGK’da kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin muhtaçlık sınırında olması gerekir. (Engelli maaşı başvurusu yapan kişinin birlikte yaşadığı hanedeki tüm bireylerin toplam gelirleri, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birini aşmaması gerekir.)
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır
 • Kişinin nafaka almaması veya nafaka alma durumunun söz konusu olmaması gerekir.

Engelli Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

Engelli aylığı başvurusu, kişinin ikamet ettiği il/ilçe sınırları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • 4 adet son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan geliri olmadığını gösteren belge (e-devlet üzerinden alınabilir.)
 • Mal bildirimi belgesi
 • Engelli maaşı başvurusunu kişinin kendisi yapmıyorsa vekalet verdiği kişinin vekaletname getirmesi gerekmektedir.

Engelli Aylığı Başvurusu Yaptım. Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurular genellikle 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre işlemlerin yoğunluğuna göre uzayabilir. Ancak en geç 1 ay içerisinde engelli aylığı başvurunuz sonuca ulaşır.

Evde Bakım Aylığı Alıyorum. 2022 Engelli Maaşı Almak İçin Başvuru Yapabilir Miyim?

Evde bakım yardımı, muhtaçlık hesaplamasına dahil edilmediğinden yukarıda saymış olduğumuz engelli maaşı alma şartlarını taşıyan ve evde bakım aylığı alan kişiler de 2022 maaşı başvurusu yapabilirler.

Engelliyim. 2022 Sayılı Kanun Kapsamında Yer Alan Yaşlı Aylığı Alıyorum. Engelli Aylığı Da Alabilir Miyim?

Yaşlı aylığı alan kişi şayet tam teşekküllü bir hastaneden %70 ve üzeri engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporunu ibraz ettiği taktirde ağır engelli statüsüne girdiğinden engelli maaşı da almaya hak kazanır. Bu durumda kişiye hem yaşlı aylığı hem de engelli aylığı bağlanır.

%40 ile %69 aralığında olan ve 65 yaşını doldurmamış kişilere engelli maaşı bağlanabilir. %40 ile %69 oranında engeli bulunan 65 yaş üstü kişilere yaşlı aylığı bağlanır. 65 yaşından önce engelli maaşı almaya hak kazanan kişiler, 65 yaşını doldursa dahi engelli maaşı almaya devam eder. Engelli aylıkları kesilmez.

Yaşlılık Maaşı İle Engelli 2022 Maaşı Alma Şartlarını Taşıyorum. İki Maaş Alabilir Miyim?

Kişiler hem yaşlı aylığı hem de engelli aylığı alma şartlarını taşısalar dahi sadece birisini alabilir. İki maaş bağlanması gibi bir durum söz konusu değildir.

15 Yaşındayım. %70 Engelli Raporum Var. Ağır Engelli Aylığından Yararlanabilir Miyim?

Hayır. 18 yaşını doldurmayan kişiler ağır engelli aylığından yararlanamaz. 18 yaş altı engelli bireylerin yakınları evde bakım yardımından yararlanabilir. Engeli bulunan kişi 18 yaşını doldurduğu zaman rapor oranına göre engelli aylığı almaya hak kazanır. (%40 – %69 arası engelli aylığı, %70 ve üzeri ağır engelli maaşı alabilir duruma gelir.)

2022 engelli aylığı almak için gerekli şartlar
2022 engelli aylığı almak için gerekli şartlar

Özel Sektörde Asgari Ücretle Çalışıyorum. Engelli Aylığı Alma Şartlarını Taşıyorum. Engelli Maaşı Alabilir Miyim?

Hayır. 2022 engelli aylığından yararlanmak için hiçbir gelire sahip olmamak gerekir. Herhangi bir işte çalışan kişiler, emekli aylığı alanlar, nafaka alanlar veya nafaka bağlanması olasılığında olanlar, kira geliri, ek gelir gibi maddi gelir elde edenler 2022 engelli maaşı almaya hak kazanamazlar. Kazansalar dahi tespit edildiği taktirde aylıkları kesilir.

Engelli Maaşı Nereden Alınır? Maaşlar Ne Zaman Yatar?

Engelli aylıkları PTT’den alınır. Engelli aylığı başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler kendilerine uygun tarih aralıklarında kimlik göstererek engelli maaşını herhangi bir PTT şubesinden alabilir. Eylül 2018 öncesi 3 ayda bir ödenen engelli maaşları, bu tarihten itibaren aylık olarak ödenmeye başlanmıştır.

Yapılan düzenleme ile ödeme günleri kişinin doğum tarihinin son rakamına göre düzenlenmiştir. Bu bağlamda doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar her ayın 5’inde, 1 ve 6 olanlar her ayın 6’sında, 2 ve 7 olanlar 7’sinde, 3 ve 8 olanlar her ayın 8’inde ve doğum tarihinin son rakamı 4 ya da 9 olanlar maaşlarını her ayın 9’unda maaşlarını PTT şubelerinden alabilirler.

2020 Yılında Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak?

2022 sayılı kanun çerçevesinde maaş alan bireylerin belki de en çok merak ettiği soru 2020 yılında 2022 maaşları ne kadar olacak? 2020 engelli maaşı ne kadar olması bekleniyor? 2020’de engelliler ne kadar maaş alacak? gibi sorulardan oluşuyor.

Şimdilik net rakamı tam veremesek de 24 Ekim 2019 tarihli Sabah Gazetesi yazarı Faruk ERDEM’in köşe yazısına taşıdığı yazıyı referans alarak biz de zamlı oranları sizlerle paylaşalım. Buna göre 2020 yılında yaşlı aylıklarında %17, engelli bakım aylığında %11 artış bekleniyor. Engelli aylıkları ile ilgili bilgi yer almıyor. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Umarız engelli maaşı alma şartları ve 2022 engelli aylığı hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabildiniz. Sizlerden gelen soruları göz önünde bulundurarak 2022 maaşıyla ilgili en çok sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Her türlü konuda sorularınızı bize iletebilirsiniz. Yorumlarınızı bırakabilirsiniz.


makale içeriği alt bilgi

5 Yorum

 1. Öncelikle merhabalar, Uzun zamandır takip ediyorum. Genel olarak paylaşımlarınızı seviyorum. Engelli maaşı alma şartları ile ilgili yazımızı da çok faydalı bulduğumu belirtmeden geçmek istemedim. Engelli birisi olarak bizlere yarar sağlayacak bu tarz bilgiler aktarmaya devam edin…

  1. Merhaba Kazım Bey, Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Engellilere yarar sağlayacak bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. Tekrar teşekkür ederiz.

 2. Merhabalar
  yazinizda “Evde Bakım Aylığı Alıyorum. 2022 Engelli Maaşı Almak İçin Başvuru Yapabilir Miyim?

  Evde bakım yardımı, muhtaçlık hesaplamasına dahil edilmediğinden yukarıda saymış olduğumuz engelli maaşı alma şartlarını taşıyan ve evde bakım aylığı alan kişiler de 2022 maaşı başvurusu yapabilirler.” yaziyor.
  ablam %99 agir engelli ve anne babamda calismiyor herhangi maas vs gelir yok. evde bakim ayligi almaya basladigimizda engelli maasi kesildi. halile yesil kart, bez raporu hepsi kesildi. sizce bu normal mi? sosyal yardimlasmaya sordum, her iki maasi da alamazsiniz birini secmek zorundasiniz denildi. bu dogru mudur? yardimci olabilir misiniz lutfen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu