Engelli Maaşı

Engelli Maaşı İnternetten Başvuru Yapılır mı?

Engelli Maaşı İnternetten Başvuru. Engelli Maaşı Kimler Alabilir? Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur? Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli Maaşı İnternetten Başvuru

Günümüzde herhangi bir nedenden ötürü %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla engelli maaşına başvuruda bulunabilmektedir.

Engelli maaşına başvurabilmek için kişinin tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alması gerekecektir. Bunun yanı sıra engelli vatandaşların maaş alabilmesi için herhangi bir yerden gelir elde etmemesi ve sosyal güvenceye sahip olmaması şarttır.

Engelli maaşı internetten başvuru yapılamamaktadır. Engelli maaşına başvurabilmek için bulunduğunuz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ilgili belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekir.

Eğer bu hizmet binalarına yakın bir konumdaysanız, belgeleri bizzat kendiniz ulaştırabilirsiniz. Engelli maaşı ise engel oranına bağlı olarak aylık 1298 TL tutarına kadar çıkabilmektedir.

Engelli Maaşı İnternetten Başvuru
Engelli Maaşı İnternetten Başvuru

Engelli Maaşı Kimler Alabilir?

Engelli maaşı kimler alabilir sorusu, engelli vatandaşlar ve yakınları tarafından sıklıkla sorulur. Engelli maaşı alabilen vatandaşlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınan, minimum %40 engel oranının yer aldığı sağlık raporuna sahip olanlar
 • Sosyal güvencesi olmayan engelliler
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmeyen engelliler
 • Kanun yoluyla bakım altına alınmayan engelliler
 • Taşınır ve taşınmaz malı olmayan engelliler

Yukarıda sıralanan kişiler, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak engelli maaşı alabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan herhangi birine dahilseniz, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak engelli maaşı alabilirsiniz.

Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Engelli maaşı almak için nereye başvurulur sorusu, engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorularak yanıt aranır. Engelli maaşı için başvurabileceğin kurum Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür.

Bu kuruma başvuruda bulunabilmek için doldurmuş olduğunuz formu ve sağlık kurulu raporunu, ikamet ettiğiniz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne posta yoluyla göndermeniz gerekir.

İstenen belgeleri başarılı bir şekilde teslim ettikten sonra 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır. Ancak başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken nokta, form içerisinde yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmaktır.

Formdaki kutucukların eksik veya yanlış doldurulması durumunda başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilir. Eğer 30 gün içerisinde herhangi bir geri dönüş alamadıysanız, kurum yetkililerini telefon ile arayarak yardım alabilirsiniz.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmek için birtakım şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Engelli maaşı alma şartları nelerdir sorusunun yanıtı ise aşağıda sıralanmıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sağlık kurulu raporuna göre %40 ve üzeri engelli olmak
 • Herhangi bir yerden gelir elde etmemek ve sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Yasal olarak bakmakla yükümlü kimsenin bulunmaması
 • Kişinin üzerine taşınır ve taşınmaz mal olmaması
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak

Yukarıda sıralanan şartları taşıyan vatandaşlar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak engelli maaşı alabilmektedir. Başvuruda bulunmadan önce istenen tüm şartların sağlandığından emin olunmalı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinde yer alan bilgilendirmeler okunmalıdır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı ne kadar sorusu da engelli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. 2022 Temmuz itibarıyla belirlenen engelli maaşı tutarları şunlardır:

 • %40 ve %69 arasında engel oranına sahip olanlar için: 865 TL
 • %70 ve üzeri engel oranına sahip olanlar için: 1298 TL

Yukarıda yer alan tutarlar, her yıl enflasyon oranına göre değişmektedir. Bugüne kadar toplamda 616 bin vatandaş engelli maaşından faydalanmaktadır. Eğer sizler de tam teşekküllü bir hastaneden %40 ve üzeri engelinizin bulunduğuna dair sağlık kurulu raporu aldıysanız, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak engelli maaşı almaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için kuruma ait web sitesine göz atmanız mümkündür.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR /// news.google.com

ilgili sayfalar:

2022 Güncel Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli Aylığı Ne Kadar? 

Engelli Birey ÖTV Şartları Nelerdir?

Engelli Maaşı Alanlara Müjde. 2022 Engelli Maaşı Ne Kadar? Kimler Engelli Maaşı Alabilir? Cumhurbaşkanından Engellilere Müjde 2022

Temmuz’da artacak! Evde bakım, hasta, engelli, 65 yaş üstü aylığı, çocuk desteği

Engelli elektrik indirim desteği, elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır, elektrik indirimi kimlere yapılır, engelli elektrik

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Uygulanmalıdır!

 

 

4.2/5 - (4 {Oy})

makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu