Engelliler Dostu

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı? Engelli Raporu Süresi Bitince Maaş Kesilir mi? Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir mi?

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı? Engelli Raporu Süresi Bitince Maaş Kesilir mi? Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir mi?

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?
Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?

Engelli maaşı bazı durumlarda kesilebilir. Sigortalı bir şekilde çalışmaya başlanıldığı zaman veya engellilik durumunun ortadan kalkmasıyla engelli maaşı alınamayabilir. Fakat engellilik durumu %40 ve üzeri olan kimseler sigortalı bir işte çalıştıktan sonra işten ayrılırsa tekrar maaş başvurusunda bulunabilir.

Fakat engellilik durumundaki yaşanan iyileşme sonucunda engellilik raporu %40 oranının altındaysa tekrar başvuru yapılsa dahi engellilik maaşı alınamaz. Çünkü engelli maaşı alabilmek için en az %40 ve üzeri engellilik durumunun olması lazımdır.

Bunun dışındaki her kesintiden sonra tekrar başvuru yaparak maaş alabilmek mümkündür. Maaş almak isteyenlerin detayları Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından öğrenmesi gerekir. Bakanlığın sağladığı bu maaş ile birlikte engelli kimseler hayatlarını daha rahat bir şekilde yaşayabilir.

Engelli vatandaşlara verilen engelli maaşının tekrardan alınabilmesi durumu bazı şartları kapsar. Bu şartlar mutlaka engelli kimsenin engellilik oranındaki %40 oranının üzerinde bir engelin olmasıdır. Bunun dışında engelli kimse eğer geçici süreli bir rapor almışsa ve raporun geçerlilik süresi bittikten sonra tekrar yenilemek isterse %40 oranının altında bir rapor aldığı sürece engelli maaşı talep edemez. Engelli maaşının kesildikten sonra tekrar alınabilmesi şu durumları kapsar;

  • Sigortalı bir işte çalıştıktan sonra işten ayrılmak
  • Hane halkının muhtaçlık sınırının üzerinde olması ve sonrasında tekrar muhtaçlık sınırının altında olduğu durumlarda
  • Engelli kimselerin %40’ın altına düşen engelli raporlarının tekrar %40 üzerine çıkması durumlarında maaş alabilirler

Belirtilen şartları ve detayları sadece ilgili bakanlığa giderek öğrenebilmeniz mümkündür. Kanunda geçen hükümlere göre bakanlık engelli kimselere düzenli maaş vermek zorundadır. Fakat engelli kimsenin taşıması gereken de bazı şartlar bulunur. Şartları taşıdığı süre boyunca engelli maaşı alan kimse işe girmesi veya muhtaçlık durumunun ortadan kalkmasıyla birlikte maaşının kesildiği durumlarda maaşını alamayabilir.

Fakat bu durumlar ortadan kalktıktan sonra tekrar ilk kez maaş başvurusu yapıyor gibi başvurusunu yapar ve bir sonraki ay maaşını almaya devam eder. Tekrar maaş başvurusu için ilk kez yapılan işlemlerin tümünün tamamlanması gerekir. Ancak bu sayede düzenli bir şekilde maaş almaya devam edilebilir.

Engelli Raporu Süresi Bitince Maaş Kesilir mi?

Engelli maaşı süresi bittikten sonra engelli maaşı alınamayabilir. Çünkü süresi biten bir rapor yenilenmediği sürece engelli bir kimsenin engelli olarak sayılabilmesi mümkün olmaz. Bu sebepten dolayı mutlaka başvuruların zamanında yapılması ve raporun yenilenmesi lazımdır.

Rapor yenileme zamanında vakit kaybetmeden devlet hastanelerinde ilgili işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak bu sayede düzenli bir şekilde aksama yaşamadan maaşınızı almaya devam edebilirsiniz. Fakat aksi durumlarda eğer raporunuz bitmişse ve bunu yenilememişseniz maaşınızı alamayabilirsiniz.

Maaşlardaki yaşanacak aksaklıkları önlemek adına mutlaka raporunuzun geçerlilik süresini takip etmeniz lazımdır. Rapor geçerlilik süresini takip ederek bağlı bulunduğunuz ve işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz hastane üzerinden tekrar rapor yenileme için dilekçe başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Engelli bir kimse en az %40 oranında engellilik durumu bulunduğu zaman maaş alabilir. Eğer raporda belirtilen bu yüzde altında bir rakam bulunursa söz konusu maaşı alamaz. Ayrıca buna ek olarak raporun bitmesi ve geçerliliğinin dolması üzerine yine maaşını alamaz. Bazı durumlarda engellilik durumu iyileşme sürecine girer ve bu %40 oran azalabilir. Eğer engelli kimse bir sonraki rapor yenileme sürecinde %40’ın altında engelli görülürse maaş alamaz.

Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir mi?

Engelli maaşı alıyorken adres değişikliği yüzünden maaşın kesilmesi söz konusu değildir. Çünkü engelli kimse herhangi bir PTT şubesi üzerinden maaşını çekebilir. Engelli kimsenin maaşının kesilme durumu adresle alakalı değildir.

Adresi değişse de raporun geçerlilik süresini bulunduğu sürece maaşı almaya devam eder. Bu sebepten dolayı öncelikli olarak raporun geçerlilik süresinin ve en az %40 oranında ki engel durumunun bulunmasına bakılır. Bu durumlardan herhangi birinin uygun olmaması sebebiyle maaş alınamayabilir. 

Ayrıca maaşının kesilmesi engelli bireyin sigortalı bir şekilde çalışmaya başlamasıyla gerçekleşebilir. Mutlaka ayrıntıları ilgili bakanlığa giderek öğrenmeli ve adres değişikliği yaptığınızı kuruma bildirmeniz lazımdır.

Adres değişikliği yaptıktan sonra bir önceki bağlı bulunduğunuz bakanlık müdürlüğü ile işlemlerinizi yaptığınız için yeni bakanlık müdürlüğüne gittiğinizde bunu belirtebilirsiniz. Sonrasında yine eskisi gibi işlemlerinizi ilgili müdürlükte yapmaya devam edersiniz.

Engelli maaşının adresle hiçbir ilgisi yoktur. Adres değişikliği yaşansa da engelli maaşının kesilmesi söz konusu olmaz. Fakat bu durumun mutlaka e-Devlet üzerinden güncellenmesi gerekir. Adres bilgilerim kısmından yeni adresinizi güncelleyebilirsiniz. Bu sayede güncel olan adresiniz e-Devlet sitesi üzerinden diğer kurumların görebilmesine yardımcı olur.

Güncel haberler için bizi takipte kalın. GOOGLE PLAY UYGULAMA İNDİR / news.google.com//

Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı ve Engelli hakları  ilgili başlıkların detayları için https://engellilerdostu.com/engelliler-dostu/ linkine tıklayın.


makale içeriği alt bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu